Zihin bulanıklığı nasıl engellenir

Günümüzün en büyük rahatsızlıklarından kafa dağınıklığı, unutkanlık kimi zaman da zihin bulanıklığı/sisi dediğimiz aşırı stres ve yoğun programlardan kaynaklanan durumdur.

Peki zihin bulanıklığını önlemenin yolları nelerdir?

1) Az şeker, bol protein

Dr. Heather Monday’e göre fazla şeker ve az protein, sağlıklı yağlar tüketmek sinir hücrelerimizin arasındaki iletişimi sağlayan protein bazlı nörotransmitterlerin işlevini bozuyor. Proteini ne kadar alırsak, zihnimiz o kadar güçlü çalışıyor.

Şeker ise beyne giden kanın dengesini bozuyor. Zengin protein içerek besinleri tüketerek ve şeker alımını azaltarak sağlıklı bir beyne sahip olabilirsiniz.

2) Kağıt ve kaleme yer verin

Hatırlamanız gereken çok şey varsa ve sıklıkla kafanızdaki bu listede kayboluyorsanız, beyninize yüklenmekten vazgeçip kağıt ve kaleme yer açmanız gerekiyor. En ufak bir görevi veya hatırlatmayı bile not alırsanız zihninizi sürekli meşgul etmeniz gerekmeyecek ve daha çok odaklanacaksınız.

3) Güneş Işığı + Kahve = Sağlıklı Zihin

Dr. Amy Shah, gözümüze çarpan güneş ışığının konsantrasyon ve ruh halimizi direkt olarak etkilediğini söylüyor. Aldığınız D vitamini ise kemiklerinize iyi geldiği gibi ayılmanıza ve enerjik olmanıza yardım eder.

Dr. Shah’a göre düzenli olarak olmasa da zihninizin bulanıklaştığını hissettiğinizde kahveye başvurabilirsiniz.

4) Nefes aralığı bırakın

Zihniniz bulanıklaştığında bunu farketmeniz kolay olmayabilir. Uzun süre boyunca işinizde ilerleme kaydedemediğinizde, odaklanamadığınızda, düşüncelerinizi toparlayamadığınızda devam etmenin bir anlamı yoktur.

Dinlenmeye ayırdığınız süre vakit kaybı değildir, aksine zihninizi toparlama sürecinin bir parçasıdır.

5) Gözlerinizi dinlendirmek zihninizi dinlendirmektir

Bütün işiniz tablet, telefon, bilgisayarla olabilir.

Bu konuda seçeneğiniz olmasa da, çalışırken ara verdiğinizde nefes egzersizleri, esneme hareketleri ve kısa yürüyüşler yapmayı ihmal etmeyin. Bilgisayar ekranı zihin bulanıklığına sebep olarak veriminizi düşürür.

Her 20 dakikada bir, ekrandan 20 metre uzaktaki bir cisme/kişiye 20 saniye boyunca bakmanız gözlerinizi dinlendirmenize ve kafanızı toparlamanıza yardımcı olur.

ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ
Hide picture
Maile Gönder