Çocuklarınızın Zeka Gelişimini ve Eğitimini Destekleyen 7 Oyun!

“Öğrenme ve oyun” sanki farklı ve alakasız iki kavram gibi görünse de birbirlerini destekleyen ve tamamlayan iki kavram bence. Oyunlar öncelikle çocukların ilgisini çeker.

Motivasyonlarını arttırır. Heyecan vericidir, dikkati kolay toplar. Çocukların farkındalıklarını, düşünce becerilerini ve yaşam becerilerini geliştirir. Disiplinler arası bir transfer sağlamamıza yardım eder.

Takım olarak hareket etmeyi öğretir. Kazanmanın da kaybetmenin de olağan olduğu duygusunu pekiştirmemizi sağlar.

İki yıldır sınıf öğretmenliği tecrübemin yanında farklı bir deneyimim oldu.

Geçen yıl 1.ve 2. sınıfların akıl oyunları, bu yıl da 1. ve 2. sınıfların mind lab derslerine giriyorum. Çocukları mihver derslerde gözlemlemenin yanında, onları yakından tanımak için akıl oyunları ve mind lab derslerinde de gözlemlemenin ne kadar faydalı olduğunu bizzat yaşadım.

Aslında oyun oynarken çocuklar tam da kendileri gibi oluyorlar. Doğal ve rahat. Aynı zamanda kaygı ve stresten uzak. Her ne kadar bunun da bir ders olduğunu, kuralları olduğunu söylesem de onlar aradaki farkın farkındalar. Kendilerini çok rahat ifade ediyorlar.

Zorlanan yok mu? Kurallara uyamayan, takım çalışması yapamayan yok mu, tabi var. Ama zamanla adapte oluyorlar. Çünkü oyun oynamayı çok seviyorlar. Kaybetme durumu ile baş edebilmeyi öğreniyor, hatalarından ders alıyorlar.

Bu oyunlar çok keyifli. Her bir oyunun amacı, kuralları ve aynı zamanda her oyunu oynarken kullanmaları gereken metotlar var. Bu oyunlar iki ya da dört kişilik kutu oyunları. Birçoğuna da piyasada çeşitli firmalardan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aşağıda tanıttığım tüm oyunlar, eğlenceli ve öğretici. Çocukların, planlama, soru sorma, tanımlama, karşılaştırma, sınıflama, analiz, sentez ve düşünme becerilerinin gelişmesini destekler. Takım çalışmasının önemini vurgular. Grup hedefleri ile bireysel hedefler arasında denge kurmalarını sağlar. Bir problemin, birden fazla çözümü olabileceğini, önemli olanın en iyi yolu bulmak olduğunu kavratır. Sebat duygularını geliştirir.

Aynı zamanda oyunlarda öğrenilen hatalardan ders alma becerisi, sınavda başarısız olma durumuyla baş etmede kullanılabilir. Geçmiş deneyimlerinden faydalanarak, çıkarımlar yapmalarını kolaylaştırır.

Sizlerin de evde ailece oynayabileceğiniz, çocuklarınızın düşünme ve planlama becerilerinin gelişmesine katkı sağlayabilecek birkaç oyunu tanıtacağım şimdi.

İşte bu oyunlardan bazıları

Quarto

Farklılıkların önemini vurguluyor. İki kişilik bir oyun. 16 parçadan oluşuyor. Bu parçaların bazı özellikleri ortak. Satır, sütun ve çapraz olarak en az 1 ortak özelliğe göre 4 parçayı dizmeye çalışıyorsunuz. Dokunduğunuz parçayı kullanmak zorundasınız. Onun için iyi düşünüp hareket etmelisiniz. Acele etmemeli rakibin planını da anlamaya çalışmalısınız. Kendiniz bu dört parçayı dizmeye çalışırken rakibinizin de aynı hedefi olduğunu unutmamalı onu da bir yandan engellemeye çalışmalısınız.


 Abalone

Takım çalışmasının önemini vurguluyor. İki kişilik bir oyun. 12’şer taşı var her iki tarafın. Amaç rakibin 6 taşını oyun alanının dışına atmak. Taşların bazı hareket kuralları var. ( 4 taş hareket etmez. 3 taş 2 taşı iter. 2 taş 1 taşı iter. Eşit sayıdaki taşların gücü eşit olduğu için birbirlerini itemezler.) Merkezde kalmak, rakibin gücünü bölmek ve planını bozmak önemli.


Quoridor

Mantık yürütme becerisini geliştiriyor. 2 kişilik bir oyun. Amaç oyun tahtasının karşı tarafına en hızlı şekilde ulaşmak. Her oyuncunun 1 piyonu ve 10 tane de engeli var. Piyon öne, arkaya, sağa ve sola bir kare gider.

Oyunun başında her oyuncu 10 adet engelini oyun platformunun kendisine yakın bölümüne dizer. Her oyuncu sırası geldiğinde taşıyla bir hamle yapmayı ve bir engel koymayı seçer. Eğer engelleri bitmişse mecburen taşıyla bir hamle yapar. Engel koymadaki amaç, oyuncunun ya kendi ilerlemesini kolaylaştırmak, ya da rakibinin yolunu uzatmaktır. Ancak geçecek yer bırakmayacak şekilde rakibin yolunu kapatmak yasak ve rakibe en az bir geçiş karesi bırakmak şart. Taşlar engellerin üzerinden atlayamaz, çevresinden dolaşmak zorunda.  Karşı çizgideki 9 kareden herhangi birine ilk ulaşan oyuncu kazanır.


Rush Hour

Amaç: Kırmızı arabayı trafik karmaşasından çıkarmak. Oyunun kutusundan bir kart seçip arabaları kartta görüldüğü şekilde oyun tahtasına yerleştiriyorsunuz. Her araba, kırmızı arabayı kapıdan çıkarmak için sadece ileri ve geri hareket edebilir. Kartlar kolaydan zora doğru ilerliyor. Önce deneme yanılma yolunu seçen çocuklar, oynadıkça trafik ışıkları metodunu kullanmaya başlıyorlar . (Kırmızıda dur, sarıda düşün, yeşilde hamleni yap) Trafik ışıkları metodu, ben merkezci düşünmeyi, dürtüleriyle hareket etmeyi engeller. Çevrelerinde olup bitenlere karşı farkındalık yaratır. Böylece oyunu derinlemesine düşünerek oynarlar. Problem çözme becerileri gelişir.

Not: Bu oyunu I pad aplikasyonlarında, aşağıda yazdığım adresten ücretsiz indirip oynayabilirsiniz.

https://itunes.apple.com/tr/app/rush-hour!-free/id847518687?l=tr&mt=8


Four in a row

Amaç: Satır, sütun ve çapraz çizgi üzerinde aynı renklerden bir dörtlü oluşturmak. Rakibi iyi takip etmeyi ve aynı anda birden fazla tehlike ile karşılaşınca neler yapabileceğini düşündürüyor. Merkezde olmak ve çifte tehlike oluşturmak önemli.

Not: Bu oyunu Ipad aplikasyonlarında, aşağıda yazdığım adresten ücretsiz indirip oynayabilirsiniz.

https://itunes.apple.com/us/app/four-in-a-row-free/id292882605?mt=8


Mangala

Türk Zeka ve Strateji Oyunu. İki kişi ile oynanır. Oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6’şar adet olmak üzere 12 küçük çukur ve her oyuncunun taslarını toplayacağı birer büyük ev bulunmaktadır. Mangala Oyunu 48 taş ile oynanır. Oyuncular 48 taşı her bir kuyuya 4’er tane olmak üzere dağıtırlar. Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yan yana 6 küçük çukur, o oyuncunun bölgesidir. Karşısında bulunan 6 küçük çukur da rakibinin bölgesidir. Oyuncular evlerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar. Herhangi bir çukurdaki tüm taşları alarak sağ taraflarında bulunan evlerine doğru diğer çukurlara dağıtırlar. Son taş evlerine düşerse hamle hakkı tekrar aynı oyuncuya geçer. Son taş kendi boş çukuruna düşerse, o çukurun tam karşısında bulunan rakibinin çukurundaki taşlar da senin evine geçer. Çukurlarını önce boşaltan oyuncu, rakibinin çukurlarındaki taşları da evine alma hakkı kazanır. Oyun sonunda, evinde en çok taşı toplayan oyuncu oyunu kazanmış olur. Planlama becerisini ve ritmik saymayı geliştiren bir oyun.


 Tic Tac Toe

Amaç: Satır sütun ve çapraz bir çizgi üzerinde 3 aynı işareti bir araya getiren ilk oyuncu olmak. Karar verme becerisini geliştirir. 5 X, 3 O var. Her zaman sayıca fazla olan X oyuna başlar. Her seferinde X ve O’lar değişir.

Not: Bu oyunu I pad aplikasyonlarında, aşağıda yazdığım adresten ücretsiz indirip oynayabilirsiniz.

https://itunes.apple.com/us/app/tic-tac-toe-free/id289278457?mt=8

Sevdiklerinizle birlikte, keyifli oyun saatleri geçirmeniz dileğiyle.

Berat Hazırlay

Kaynak:
http://blog.classloom.com

EN ÇOK İZLENENLER

video

Ayrılık sonrası nasıl toparlanırım?

Ayrılık sonrası nasıl toparlanırım? Çivi çiviyi söker mi? Ayrılık acısı geçer mi? Serhat Yabancı Evlilik ve Aile Danışmanı  

“Çocuklarınıza bu soruyu her gün mutlaka sorun”

'Sıradışı sınıf öğretmeni' olarak tanınan Ahmet Naç, çocukları mutlu etmenin, bir birey olmalarını sağlamanın, araştıran, sorgulayan çocuklar yapmanın tek bir soru ile mümkün olduğunu...
video

İsteklerini ağlayarak yerine getirmeye çalışan çocuklara nasıl davranılmalı?

İsteklerini ağlayarak yerine getirmeye çalışan çocuklara nasıl davranılmalı? Pedagog Adem Güneş

Çocuklarınızı dövmeyin…

Çocuklarınızı dövmeyin... Halkla ilişkiler mesleğinin efsane ismi Betül Mardin'in hayat hikayesinden bir kesit... Konuşmanın tamamını aşağıdan ikinci videodan izleyebilirsiniz... Daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İyi seyirler... Çocuklarınızı...

Çocukları meşgul edecek 17 etkinlik!

Çocukların kıymetli zamanlarını  aktif ve eğlenceli bir şekilde geçirebilmeleri için 17 etkinliği sizlerle paylaşıyoruz. Çocukların ekran başında fazla zaman geçirmesinden şikayetçiyseniz bu alternatif etkinliklerle onları farklı çalışmalara yönlendirebilirsiniz. Daha fazlası için  oyun-etkinlikler...

Ağlayan bebeği sakinleştirmenin etkili yolu!

Pediatri Uzmanı Dr. Robert Hamilton'un ağlayan bebekleri sakinleştirmek için bulduğu yöntemi sizlerle paylaşıyoruz...  
video

Çocuklara ders çalışma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklara ders çalışma alışkanlığı nasıl kazandırılır? -Uzm. Psikolog Ramazan Şimşek

Öksürükten kurtaran doğal şurup tarifi!

Soğuk algınlığı başta grip olmak üzere öksürüğü de beraberinde getiriyor. Havaların soğumasıyla birlikte  bir türlü geçmek bilmeyen öksürükler günlük yaşantımızı olumsuz etkileyebiliyor. Dr. Feridun Kunak, Turp...

Arkadaşınıza gönderin!