Yok Öyle Bedavadan Anne Olmak

Anne olmadan önce değil giymek, yer bile silmeye tenezzül etmeyeceğin rengi dönmüş eşofman takımını kesinlikle çok sevmen gerekiyor.

Yoksa üstünden çıkarmaya bile halin olmadığı günlere bazen bir haftadan söz ediyoruz burada, nasıl tahammül edeceksin?

Olur a insanlık hali, akrabalarını şimdiye dek sevmemiş olabilirsin. Anne olduktan sonra hepsini çok seveceksin.

Çalışan bir kadınsan bebek bakıcısı denilen bir hizmet sektörüyle tanışman gerekecek çünkü ve bebek bakıcılarının meslek şiarı “Tam da işten izin alamayacağın bir gün terk edeceğim seni”dir.

İşte o kara gün gelip çattığında eskiden kapısını bile çalmadığın akrabalarından başkası sana yardım etmeyecek bilesin. Şimdiden paşa paşa hepsiyle iyi geçinesin.

İnsan vücudunun ürettiği sıvılara karşı inanılmaz bir sevgi geliştireceksin. Kaka, çiş, diş salyası bir anda gözüne iyi şeylermiş gibi görünecek.

“Ay ay ay gözüme işedi. Yürü be, oturağa sıçtı. Diş çıkaracak inşallah, bir salya bir salya maşallah” cümleleri normal gelecek sana.

Sadece sıvılar mı? İnsan vücudunun ürettiği gazlara hele -işte de buraya da yazıyorum- tapacaksın.

Sabaha kadar evladın bir yanda sen bir yanda ağladıktan sonra çıkan o “pırt” sesi, en romantik gecede patlatılmış şampanya sesinden bile güzeldir.

Şimdi bu yazdıklarıma gülüyor olabilirsin ama anne olunca göreceksin.

Çocuksuz arkadaşlarına veda etmeye hazır ol. Bundan sonraki günlerin kendilerine uyuz olsan bile çocuklarınız yaşıt olduğu için hiç fark etmeden hayatına girivermiş yeni arkadaşlarla renklenecek.

Yarı anlayış yarı rekabetten oluşan bir dizi incelikli ilişki biçimi geliştirecek, eski arkadaşların sokaklarda sürterken ve sen onları fena halde kıskanırken kendine özel bir dil, jargon, iktidar biçimi oluşturmuş -hafifçe de kafayı yemiş- bir cemaat içerisinde bulunmanın ayrıcalığı seni bekliyor.

Tanrıyı çok seveceksin. Cennet annelerin ayakları altındadır derken söylenen şey biraz da bundan. Hamileyken dua etmeye başlamıştın zaten, doğurunca büsbütün imana geleceksin.

O güne dek ateist, deist ne bileyim agnostik filansan bile okuyup üflemeye başlayacaksın. İnşallahı, maşallahı dilinden düşürmeyeceksin.

Çocuğuna iltifat etmeye kalkan garibanlara “maşallah desene” diye çemkireceksin.

Bunun dışında pek çok batıl inancın da olacak. O güne dek dalga geçtiğin nazar boncuklarından birtakım taşsal enerjilere, tahtaya vurmalara hazırlıklı ol e mi?

Daha bunun diş buğdayı var, okunmuş pirinci, şekeri var. Var da var işte.

Fanila ve çoraba karşı geliştirdiğin akıl almaz sevgiye sen bile inanamayacaksın. “Çocuğum fanila giy, çocuğum çorap giy, evladım terlik giy yoksa yiyeceksin kafana” lafları etmekten dilinde tüy bitecek.

Formül şöyle: Çocuk dediğin fanila sevmez, anne dediğin ona o fanilayı giydiren kişidir. Fanila sevmeyen insandan anne olmaz, bunu açıkça belle.

Fanila mühim. Giymesi lazım. (Mesajım ilgili yerlere gitti değil mi? İsim zikretmek istemiyorum ama giy. Sonra hasta oluyorsun ben çekiyorum. Çorap da giy.)

Uykusuzluk problemi çekiyorsan yaşadın, annelik kesin tedavisi. Uykuyla aranızda karşılıksız bir aşk başlayacak, canın hep uyumak isteyecek, baktığın her yerde bir yastık göreceksin.

Anne olana dek sana diken olan yataklar cennet bahçesine dönüşecek birdenbire. Kafanı yastığa koyar koymaz uyuyacaksın.

İlerleyen zamanlarda seveceğin şeyler de çeşitlenecek. Buruş buruş yere atılmış pijamaları, çekmeceden barsaklar gibi sarkan tişörtleri, donları, eve getirilen taşı, toprağı, buzlukta bir yıl boyunca saklanması gereken kartopunu, asla atılmaması gereken kâğıt kırpıntılarını, duvara püskürtülmüş mürekkep lekelerini, tam da uyuma zamanı geldiğinde akla gelen, tam da yarına yetiştirilmesi gereken ödevi, “Anne ya, baksana bu bozuk çıktı diyerek daha bir hafta önce tonlarca para verip aldığın oyuncağın kafasını koparıp sana getiren minik elleri sevmeye devam edeceksin ki, annelik görevini bihakkın yerine getiresin.

Ve son olarak: Eşini seveceksin. Bir bir daha iki, boşanmış bir annenin çocuğuna bakması, iş, güç, sorumluluk açısından pek o kadar fark etmese bile maddi açıdan -en az- yarı yarıya daha zordur.

O yüzden ne sen iş yaparken onun yayılıp yatmasına içlen ne de “bu çocuğu tek başıma mı yaptım ben?” diye düşün, belli etmeyeceksin.

Uykusuzluktan ölsen dahi eşine de güler yüz göstereceksin. Şu üstünden çıkarmadığın eşofman takımın vardı ya hani, hem onu giyip hem eşinin hala sana âşık olmasını nasıl beklersin ben de bilmiyorum.

Arzu Çur

EN ÇOK İZLENENLER

Kıyafet katlamayı kolaylaştıran harika bir yöntem!

Bu pratik yöntemle çocuklarınız bile videodaki gibi kendi tişörtlerini kolayca katlayarak düzenleyebilirler Evde en çok uğraştıran ve yoran konulardan biri olan kıyafetleri yıkandıktan sonra katlanarak...

Eşini mutlu etmek isteyen kadın ve erkek neler yapmalı?

1- Eşini mutlu etmek isteyen kadın ne yapmalı? 2- Eşini mutlu etmek isteyen erkek ne yapmalı? Canten Kaya

Dikkat! Bu sözler boşanmaya neden oluyor!

Boşanmaya neden olan sözler... -Canten Kaya

Çocukları meşgul edecek 17 etkinlik!

Çocukların kıymetli zamanlarını  aktif ve eğlenceli bir şekilde geçirebilmeleri için 17 etkinliği sizlerle paylaşıyoruz. Çocukların ekran başında fazla zaman geçirmesinden şikayetçiyseniz bu alternatif etkinliklerle onları farklı çalışmalara yönlendirebilirsiniz. Daha fazlası için  oyun-etkinlikler...

Cep telefonu alınan çocuklar…

Çocuklar ve akıllı telefonlar... Çocuğa cep telefonu ne zaman alınmalıdır? Çocuklarda akıllı telefon ve internet kullanımı... Kendimizi ve çocuklarımızı teknoloji bağımlılığından nasıl koruyabiliriz? Daha fazla kişinin faydalanması için...

Sınırlarınız ve çocuklarınızın sınırları…

Sınırlarınız ve çocuklarınızın sınırları... Prof. Dr. Üstün Dökmen örnekleriyle çocuklara neden ve nasıl sınır konulması gerektiğini anlatıyor... Daha fazla ebeveyne ulaşması için izledikten sonra videoyu arkadaşlarınızla...
video

En şifalı 10 meyve! Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

En şifalı 10 meyve hangileridir? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu en şifalı 10 meyveyi açıklıyor...  

Çocuklarımıza nasıl söz geçirebiliriz?

Çocuklarımız neden laf dinlemiyorlar, neden laftan anlamıyorlar? Çocuklarımıza neden söz geçiremiyoruz? Disiplinli çocuk nasıl yetiştirilir? Çocuklar neden ısrar ediyorlar? Anne babanın arasında bütünlük ve tutarlılık nasıl sağlanır? Çocuğumuza ne...

Arkadaşınıza gönderin!