Yeni doğan ziyaretinde dikkat edilmesi gerekenler

0
247
Yeni doğan ziyaretinde dikkat edilmesi gerekenler 3

Ağlayan bebeği annesine verin!

Bebekler ağladığında, annelerine geri dönme vakitleri gelmiş demektir. Aç olabilir, altını ıslatmış ya da yalnızca annesinin kokusunu özlemiş olabilir. Her ne sebeptense annesine geri verin. Siz teskin etmeye uğraşmayın.

Yeni anne ve yeni bebek birçok konuda diğerlerinin olmadığı kadar hassas. Onları bu hassas dönemde yormamak, rahatsız etmemek için yeni doğan ziyaretine ait kurallar belirlemek gerek. Bu yazı bu kurallar hakkında:

Sigara içmeyin (zinhar!)

Değil yeni doğan bebeğin çevresinde sigara içmek, sigara içilmiş kıyafetinizle bile bebeğe yaklaşmayın.

Parfümle yıkanmayın

Evden çıkarken otomatik olarak parfüm sürüyor olabilirsiniz. Lakin söz konusu olan yeni doğan ziyaretiyse bunu yapmayın. Yeni doğan bebekler süt gibi tatlı kokarlar ve Bu kokuları bütün evi kaplar.

Duyuları gelişmiş olan loğusa anneyi rahatsız etmemek, bebeğin kokusunu bastırmamak ve parfümlü yanaklarınızla bebeği parfüme bulamamak önemli.

Huzur bozulmasın

Yeni ebeveynler, evlerinin samimi ortamı dışında varlıklarını sürdüremezler. Alçak sesle konuşur, uykulu dolaşırlar. Hiçbir şey bu huzuru başkasının zapt edilemeyen çocuğu kadar bozamaz. Uslu duracağından emin değilseniz çocuğunuzu yanınıza almayın.

Geç kalmayın

Yeni ebeveynler yorgun olurlar. Bebeği kucaklamak isteyen birçok ziyaretçi için zaman bulmaya, ziyaretler esnasında ayakta kalabilmeye çalışırlar. Bu yüzden zamanında gidin.

Hastayken gitmeyin

Yeni annenin bağışıklık sistemi yorgunluk sebebiyle zayıf olabilir. Henüz bakteri ve virüslere maruz kalmamış bebeklerinse bağışıklıkları zaten düşük. Dolayısıyla doğru şeyi yapın ve hastaysanız eğer, ziyaretinizi erteleyin.

Ellerinizi yıkayın

Yeni doğan bebeğin evine girdiğinizde ilk iş ellerinizi yıkayın. Bağışıklık sistemi gelişmemiş bir bebeğe, koruma güdüleri aşırı gelişmiş bir loğusa anneye yapılabilecek en iyi şeylerden biri budur.

Kucağa almak istemeyin

Hormonların işgalinde; büyük ihtimalle uykusuz bir yeni anneye bebeği kucağınıza almanızı teklif etmesi için şans tanıyın. Bunu talep eden siz olmayın.

Dağınık bırakmayın

Evden ayrıldığınızda, orada olduğunuza dair geride hiçbir işaret bırakmayın. Getirdiğiniz hediyenin paketini kaldırın, çay içtiğiniz bardağı yıkayın.

Tavsiye vermeyin

Yeni anne olan arkadaşınızı yalnızca dinleyin. İstenmeden tavsiye vermeyin, ihtiyacı varsa o soracaktır.

Kısa kesin

Bebek ziyareti normal arkadaş ziyaretleri gibi uzun sürmez. Bebekler özellikle yeni doğdukları dönemde sürekli bir şeyler talep eder. Varlığınız talep ve arz dengesini bozabilir. Ziyareti kısa kesin.

Bir faydanız dokunsun

Yeni doğan ziyaretinin kilit maddesi aslında bu! Yorgun ve taze ebeveynler girdikleri bu yeni sisteme tam olarak alışamamış, bocalıyor olabilirler.

Özellikle yeni anneler önlerine hazır yemek gelmesine, duş alması için bebeklerinin 5 dakika tutulmasına ya da makinede bekleyen çamaşırların asılmasına çok sevinebilirler.