Her Yaşın Sınırları Farklı

“Çocukların yaratıcılıklarını desteklemek anlamında onlara özgürlük verilmeli ancak çocuklar aslında sınırlandırılmak isterler.

Uçsuz bucaksız bir özgürlük onları mutlu etmez” diyen Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Öznur Simav, her yaşın sınırlarının farklı olduğunu belirtiyor ve ailelere önemli bilgiler veriyor.

Her yaşın sınırları değişir. Müdahaleci bir tavırda olmamak için seçenekler sunulabilir, ön konuşmalar ve örneklendirme yapılabilir. Müdahaleci bir tavır hiç bir yaş için uygun tutum değildir.

Zaten sınırlar belirlenince müdahaleci bir tavır içinde bulunmak da gerekmez. Uzlaşmacı şekilde sınırlardan yararlanılır. Çocuğun nereye kadar gideceğini ve nerede durması gerektiğini ailelerin kararlı tutumları belirler.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Öznur Simav, konunun ayrıntılarını örneklerle şu şekilde anlatıyor:

“Ergeni örnekleyecek olursak, bir okul gezisi için önceden aile ile birlikte planlama yapıp, yılda iki okul gezisine katılabileceği ya da ilk karne sonunda başarı durumu ile ilgili net verilere göre geziye katılabilme olanağı sağlanabileceği söylenebilir.

Yine ergenle ilgili örneklersek, akşam yemeği tüm ailenin bir arada olmasının önemine vurgu yaparak ve bunu gence hissettirerek çok ekstra durum olmadan bir arada olmanın gerekliliği sınırı çizilebilir.

Eve gecikme durumunda mutlaka haber verilmesi gerektiği ve ulaşılabilirliğin önemi belirtilebilir.

Çocuklarda ise mesela 2 yaşındaki bir çocuk, hangi çekmecenin açılmaması gerektiğini bilmeli, çekmece ile ilgili doyurucu bilgi edinmesi sağlandıktan sonra sınır çizilmeli ve ona her atılım yaptığında açılmaması gerektiği üzerinde kararlı tutumumuzu sürdürmeliyiz.

4 yaşlarında yemekten sonra bir parça çikolata yiyebileceğinin, yemek öncesi yiyemeyeceğinin sınırları çizilmeli.

5-6 yaşlarında uykudan önce hikaye okunabileceği ve bunun sınırlarının onun istediği kadar değil de her gece birer ya da ikişer öyküde karar kılınması kavratılıp, sınırlar belirlenmeli.

Sınırlar çizilirken amacın engelleyici olmak değil, çocuğumuzun sınırlar belirlenince daha mutlu ve huzurlu olacağı düşünülerek uygulanması olmalıdır.”

 

Öznur SİMAV

İstanbul
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi 
Pedagog – Oyun Terapisti – Çocuk Ve Ergen Psikoloğu – Aile Ve İletişim Danışmanı

 

http://www.hurriyetaile.com/cocukla-yasam/genel/her-yasin-sinirlari-farkli_26419.html#comments

EN ÇOK İZLENENLER

Çocuğumu yeniden yetiştirmem mümkün olsaydı…

Çocuğumu yeniden yetiştirmem mümkün olsaydı, Ona işaret parmağımı kaldırıp Yasaklar koymak yerine Parmaklarıyla resim yapmayı öğretirdim. Hatalarını daha az düzeltir, Onunla daha çok yakınlık kurmaya çalışırdım Onu sadece gözlerimle izler,...

Çocuk gelişimini destekleyen 10 oyun!

Çocukların renkli dünyasını en iyi şekilde özetleyen oyunlar öğrenme ve gelişim sürecinde de önemli rol oynuyor. Çocukları oyun oynamaya yönelten oyuncak seçiminde özenli davranmak, anne-baba...
video

Elektrikli süpürgeyle oyun mu oynanırmış?

Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal, çocuklar için çevredeki her şeyin yer ve zaman fark etmeksizin oyun olabileceğini, aynı zamanda verdiği örneklerle oyunun yetişkinler için...

Alişan Kapaklıkaya’dan anne-baba ve eşlere çok önemli mesajlar!

Alişan Kapaklıkaya’nın vefat eden kızı için yazdığı mektup herkesi ağlattı!

Çocuğunuz yere düşsün ama yabancı birisinin kucağına oturtmayın!

Çocuğunuz yere düşsün ama yabancı birisinin kucağına oturtmayın! Peki neden? -Pedagog Bahar Bal

Emreden çocuğu eğitmek…

Emreden çocuğu eğitmek... Çocuklarının evde ve ev dışında fazlaca emreden, baskı kurmaya başlayan bir çocuk olduğu farkeden ebeveynler neler yapmalı? Prof. Dr. Üstün Dökmen'den ebeveynlere tavsiyeler. Daha...
video

Çocuğuma ‘Çaresizlik’ duygusunu yaşatıyor muyum?

Çocuğuma 'ÇARESİZLİK' duygusunu yaşatıyor muyum? -Doğan Cüceloğlu
video

Sorumluluk sahibi çocuk nasıl yetiştirilir? – Dr. Özgür Bolat

Ben dili neden zararlıdır? Çocuklara harçlık nasıl verilmeli? Çocuklarda ödül sistemi doğru mu? Dr. Özgür Bolat  

Arkadaşınıza gönderin!