Uzmanlardan kritik uyarı: Fazla kilo, meme kanserine neden olur!

Şişmanlık yani obezite, en çok kadınlarda görülüyor. Fazla ekmek yemek ve az su içmek, kiloları katlıyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Köksal Bilgen, uyarıyor: Fazla kilo, meme kanserine neden olur!

Yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam, fazla kiloları beraberinde getiriyor. Çocukların ellerinden düşürmediği cips ve çikolata, yetişkinlerin tükettiği fast food yiyecekler bu hastalığın temel nedenlerini oluşturuyor.

TÜRKİYE ZİRVEDE
Geleneksel mutfağından uzaklaşan ülkemizde de fazla kilo yani obezite rahatsızlığı sık görülüyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2018 verilerine göre Türkiye, obezite rahatsızlığında Avrupa’da ilk sırada yer alıyor.

Dünyada ise 27. sırada bulunuyor. Sağlık Bakanlığı’nca yapılan araştırmaya göre obezite ülkemizde en çok kadınlarda görülüyor. Türkiye’de dünya ortalamasının 5 katı kadar ekmek tüketiliyor.

Türk insanı gıda ihtiyacının yarısını ekmekten karşılıyor. Türkiye’de tüketilen ekmeklerin çoğunda rüşeym ve kepeği alınmış buğday unu kullanılmıyor. Ayrıca ekmekte sağlığa zararlı katkı maddeleri ekleniyor.

Şişmanlığın ilk nedenini, yanlış beslenme alışkanlıkları oluşturuyor. Fast food yiyeceklerin çok tüketilmesi, günlük su tüketiminin az olması, su yerine yüksek enerjili içeceklerin tercih edilmesi kısa sürede kiloları katlıyor.

Kozmetik ve sosyal hayatı etkileyen bir sağlık sorunu olmasının dışında obezite; tip 2 diyabet, hipertansiyon, eklem rahatsızlıkları ve uyku apnesi sendromu gibi hastalıklara neden olabiliyor. Obezite erkeklerde kolon kanseri, kadınlarda ise meme kanseri riskini artırıyor.

NASIL TEDAVİ EDİLMELİ?
Günümüzde obezite ameliyatı furyası yaşanıyor. Ancak obeziteden kurtulmak için ilk önce hastanın yaşam tarzını değiştirmesi gerekiyor.

Kişinin yaşı, kilosu, boyu ve mevcut hastalıklarına uygun diyetler yapması, obezite tedavisinde önem taşıyor. Fiziksel aktivitelerin artırılması, tedaviyi destekliyor.

Tüm bunların sonunda hasta hala kilo veremiyorsa ve tansiyon, diyabet ve kolesterol gibi hastalıklardan dolayı hastanın yaşam kalitesi düşüyorsa en son çare olarak ameliyat uygulanıyor.

BOY VE KİLONUZUN ORANI ÖNEMLİ
Obezitenin belirlenmesinde vücudun kitle indeksinin hesaplanması gerekiyor. Vücut kitle indeksi, vücut kilosunun boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle ölçülüyor.

Dünya Sağlık Örgütü, kitle indeksinin referans aralığına göre obeziteyi şöyle sınıflandırıyor:

18.5 ve altı: Az kilolu
18.5-24.9: Normal kilolu
25.0-29.9: Fazla kilolu
30.0-34.9: Birinci derece obez
35-39.9: İkinci derece obez
40.5 ve üstü: Üçüncü derece morbid obez (ciddi)
50 ve üstü: Süper obez

SİNSİ TEHLİKE OBEZİTE-3 / DOÇ. DR. KÖKSAL BİLGEN​

HAZIRLAYAN: SİNEM UYSAL

EN ÇOK İZLENENLER

Çocuklarımıza nasıl söz geçirebiliriz?

Çocuklarımız neden laf dinlemiyorlar, neden laftan anlamıyorlar? Çocuklarımıza neden söz geçiremiyoruz? Disiplinli çocuk nasıl yetiştirilir? Çocuklar neden ısrar ediyorlar? Anne babanın arasında bütünlük ve tutarlılık nasıl sağlanır? Çocuğumuza ne...

Çocuklarla birlikte yapabileceğiniz 30 kolay çizim yöntemi!

Çocuklarınız evde sıkılıyor, vakit geçirmek için bir uğraş bulamıyor mu? Aşağıdaki sizler için derlediğimiz birbirinden eğlenceli kolay çizim yöntemlerini deneyerek  hem çocuklarınızla birlikte  eğlenceli vakit...

Çocuğunuzun ruhu konuşabilseydi…

Çocuğunuzun ruhu konuşabilseydi... Videoyu izledikten sonra daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İyi seyirler... Öfke kontrolsüzlüğü yaşayan her çocuğun ardında öfkesini kontrolde zorlanan bir ebeveyne rastlıyorum....
video

“Çocuğum oyuncak yerine tencere, tava, kaşık vs. ile oynuyor”

Uzm. Psk. Ramazan Şimşek çekmeceleri karıştıran, ev eşyalarıyla oynayan çocuklar hakkında bilgi veriyor.
video

Alişan Kapaklıkaya’nın herkesi duygulandıran hikayesi

Alişan Kapaklıkaya'nın çocukluk hatırasını anlattığı "Siyah Pantolon" hikayesi herkesi duygulandırdı. Sevdiklerinize sevginizi mutlaka gösterin... Bütün Babalar mutlaka izlemeli...  
video

2 yıl boyunca çocuğumla uyumam gerektiğini bilmiyordum

2 yıl boyunca çocuğumla uyumam gerektiğini bilmiyordum. Şimdi onarmam mümkün mü? Pedagog Adem Güneş
video

Evlilikte aldatmanın sebepleri ve çözüm önerileri- Psk. Dr. Zafer Akıncı

Evlilikte aldatmanın sebepleri ve çözüm önerileri... -Psk. Dr. Zafer Akıncı  

Çocuklara neden “anneciğim, babacığım” diye hitap edilmemeli?

Çocuklara hitap ederken kullandığımız ifadeler... Çocukların hangi yönlerini övmemeliyiz? Prof. Dr. Acar Baltaş'tan anne-babalara tavsiyeler...  

Arkadaşınıza gönderin!