Tuvalet alışkanlığında 4 altın kural! – Ebubekir Ertem

Tuvalet alışkanlığı yaşı: 20-40 ay arasıdır.

Ancak yaştan önce kuralları bir gözden geçirmelisiniz… ?

✔ 1- Anne hazır mı?

?Anne veya birincil bakım veren kişi tuvalet alışkanlığına başlayacak olacağının bilincinde ve her an her şey olabileceğinin farkında olarak; sakin ve randevuların etkinliklerin olmadığı bir zamanda sürece başlamalıdır.

?Çocuk tepkisel olabilir, duyarsız olabilir, alt ıslatmaya devam edebilir, fizyolojik sorunları ortaya çıkabilir, anne babadan birinden geçen ırsi bir durum söz konusu olabilir. Tüm bunlara hazır olmak gerekir.

?Tuvalet eğitimine başlarken önce gündüz büyük tuvalet ile başlanabilir. Ardından gündüz küçük tuvalet. Sonra geceye geçilerek süreç nihayete erdirilebilir.

?Veya geceleri zaten kuru kalkıyor ise gündüz üzerine yoğunlaşarak başlanabilir..

?Çocuk banyo yapmaları esnasında varsa banyoda klozet, çocuğa ufak ufak tuvalet tanıtımı yapılabilir.

Merak ediyorsa ara sıra banyo öncesinde tuvalete yapmayı deneyebilir.

2- Çocuk hazır mı?

?Çocuğun idrar yollarındaki kasları yeterli çalışıyor mu? Tuvaleti tutma noktasında özellikle bu kaslar yeterli olgunluğa ulaştı mı?

?Çocuğun kendini ifade etmesi mutlaka gereklidir. Konuşamayan, iletişim kurmakta zorlanan çocukla önce iletişim ve dil problemi çözülmelidir.

?Çocuk sürece başlamadan önce sabahları kuru kalkmaya başladı mı, buna bakmak gerekir.

?Zeka ile kasların ve fizyolojinin bir alakası yoktur.

Çocuk çok zeki görünür, güzel konuşur ama tuvalet kasları gelişmemiş olabilir. Henüz altına yaptığında rahatsız olmaya başlamamış olabilir.

NASIL ANLARIZ?

?Bunu anlamak için şunlardan biri ile karşılaşılmalıdır:

Çocuk karşınıza geçip gözünüzün içine baka baka renkten renge girerek tuvaletini yapması gerekir.

Ya da bir odanın köşesinde, bir saksının berisinde, koltuğun arkasında, masanın altında bezine yapıyor olması gerekir.

Bunlar oluyorsa gene hemen başlamadan evvel en kalitesiz beze geçilerek, artık çocuğun da tamamen tuvaletten rahatsız olması gerekmektedir..

3- Çevre müsait mi?

?Mümkün olduğunca sıcak bir mevsim olmalıdır. Bu da ortalama nisan ayı gibi başlar, eylül ayı civarına kadar sürer.

?Çocuk ve anne bu süreçte, çevreden olumlu-olumsuz bir telkin veya tenkit almamalıdır.

?Bir baskı, zorlama, terbiye vereceğim diye ödül-ceza-koşul-mahrumiyet gibi yöntemler kullanılıyorsa bunlar öncelikle terk edilmeli; KOŞULSUZ EBEVEYNLİĞİN ip uçları araştırılmalıdır.

✖ “Köye gittik hadi burada iki toprağa bir tuvalete alışır” ya da “Verelim kreşe onlar uğraşsın” mantığında olmamalıyız. Evimizde baş başa ve anne ile bu süreç başlayıp nihayete ermelidir..

4- Anne yeterli bilgiye sahip mi?

?Aslında tüm bu adımların toplamı yani tuvalet alışkanlığının kazanılması noktasında anne tüm bu bilgileri ne kadar içselleştirebildi?

?Bu bilgileri her yerde bulmak mümkün ama pratiğe geçirmek için anne kendini hazır hissettikten sonra çocuğunu gözlemleyerek onda alışkanlığın ip uçlarını yakalamaya çalışmalıdır.

?Anne, çevresel şartları doğal sakin bir duruma getirip, tüm aşamaları sakince göğüsleyebilir ve çocukla arasındaki GÜVEN DUYGUSUNA zarar vermezse; 1 hafta 10 gün içinde sürecin çoğunu halletmiş olur.

?Aksi halde kısır bir döngüye girip bazen de bile bile denememesi gereken pek çok yanlış yöntemi ve yolu denerken kendini bulacaktır.

15 gün içinde çocuk alışkanlık kazanamadı ise en az 6 haftalık veya 2 aylık ara verip tekrar baştan sürece başlanabilir.

Başladığınızda, geri dönmeyi kafanızdan çıkarmanız gerekir.

Alıştırma kilodu, yedek çarşaf ve yedek iç çamaşır-kıyafetler ile donanımlı bir şekilde sürece başlanmalıdır.

Ödül, rüşvet, sticker, tuvalet hikaye kitabı, hadi yaptık kakalara bay bay diyelim gibi yöntem ve davranışlar kesinlikle olmamalıdır. Çocuk özellikle gördüğünde büyük tuvaletinden korkabilir, görmemelidir..

Klozet değil de lazımlıkla başlandı ise sürece o zaman lazımlığı her yerde kullanmamalısınız. Lazımlık ya banyo ya da tuvalette olmalıdır.

Alışma sürecinde çocuk çıplak olmamalıdır. En azından iç çamaşırı üzerinde olmalıdır..

Mahremiyete dikkat edilmelidir…

En zorlu şartlara göre tavsiyeler sunmaya çalıştım.

Aslında süreç bu kadar uzun ve zor değildir… ?

Ebubekir Ertem

———

EN ÇOK İZLENENLER

Ödev ve ders çalışmanın sorumluluğu çocuğa aittir!

Ödev ve ders çalışmanın sorumluluğu çocuğa aittir! Pedagog Gözde Erdoğan'dan çocuklara ödev yapma ve ders çalışma alışkanlığı kazandırmaya dair önemli tavsiyeler... Daha fazla kişinin faydalanması için...

Çocuklar neden değersizlik duygusu yaşar?

Eğitimci yazar Dr. Özgür Bolat anlatıyor... Çocuklar neden değersizlik duygusu yaşar? Başarı mutluluk getirir mi? Video oynatıcı yükleniyor... Lütfen bekleyiniz...
video

Sorumluluk sahibi çocuk nasıl yetiştirilir? – Dr. Özgür Bolat

Ben dili neden zararlıdır? Çocuklara harçlık nasıl verilmeli? Çocuklarda ödül sistemi doğru mu? Dr. Özgür Bolat  

Çocuklarla eğlenceli vakit geçirebileceğiniz kolay çizimler!

Çocuklarınızla hem eğlenceli vakit geçirebileceğiniz hem de resim çizme becerilerini geliştirebileceğiniz kolay çizim etkinlikleri... Daha fazla kişiye ulaşması için izledikten sonra arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz... İyi seyirler...    

Çocukları meşgul edecek 17 etkinlik!

Çocukların kıymetli zamanlarını  aktif ve eğlenceli bir şekilde geçirebilmeleri için 17 etkinliği sizlerle paylaşıyoruz. Çocukların ekran başında fazla zaman geçirmesinden şikayetçiyseniz bu alternatif etkinliklerle onları farklı çalışmalara yönlendirebilirsiniz. Daha fazlası için  oyun-etkinlikler...

Çocuklarla birlikte yapabileceğiniz 30 kolay çizim yöntemi!

Çocuklarınız evde sıkılıyor, vakit geçirmek için bir uğraş bulamıyor mu? Aşağıdaki sizler için derlediğimiz birbirinden eğlenceli kolay çizim yöntemlerini deneyerek  hem çocuklarınızla birlikte  eğlenceli vakit...

Kötü giden evliliği kurtarmak için çocuk yapmayın…

Kötü giden evliliği kurtarmak için çocuk yapmayın... Prof. Dr. Üstün Dökmen'den evli çiftlere tavsiyeler... Videoyu izledikten sonra daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Dilerseniz 2. videodan...
video

Çocuklarda sorumluluk ve problem çözme becerileri nasıl gelişir?

Çocuklarda sorumluluk ve problem çözme becerileri nasıl gelişir? Anne-babalar neden çocuklarının çantalarını taşımamalı? - Ahmet Naç İzledikten sonra aşağıdaki diğer bilgilendirici içeriklere göz atabilirsiniz... Faydalı olması dileğiyle... Video oynatıcı...

Arkadaşınıza gönderin!