Tuvalet alışkanlığı sürecinde babanın rolü…

0
320
Tuvalet alışkanlığı sürecinde babanın rolü... 1

Tuvalet alışkanlığından anne çocuk arasında yoğun bir süreç oluşmakta, yaklaşık 10 gün kadar sürmektedir demiştik önceki paylaşımda.

Elbette bu süreçte baba da bir takım özel sorumluluklar alacaktır.

SÜREÇTE BABANIN ROLÜ:

—1—

Tuvalet alışkanlığında anne nelere dikkat edecek ve ne tür hazırlık yapacaksa babada bunları öğrenmelidir.

—2—

Baba uygulayıcı olarak değil ama uygulayan ne yapıyor ne ediyor ona dikkat etme, sürece hakim olma ve anneyi anlamak açısından süreci bilmelidir.

—3—

Tuvalet alışkanlığı sürecinde eve misafir alınmamalı, bir süre bir yerlere misafirliğe gidilmememlidir. Olağanüstü bir değişim yaşanmaması için baba dikkat etmelidir.

—4—

Çocuğun beklenenden fazla altına kaçırması durumunda eşinin “olmayacak galiba” hissiyatına karşı eşinin duygularını güçlendirmeli. “Problem yok, sakin ol canım henüz yeni başladın, daha zaman var olacak inşallah vs.” diyerek eşine destek olmalıdır.

—5—

Çocuk, aileden gelen ırsi bir takım özellikler nedeni ile özellikle gece alt kaçırmalarını ileri yaşlara kadar (5-7-9 yaşa kadar) devam ettirebileceğini unutmamalıdır.

Bunun için bol iç çamaşırı, çarşaf, pijama vs tedariği için söylenmeden anlayışla gerekli temini yapmalıdır..

—6—

Çocuk ve anne arasındaki iletişimde gerginlik ihtimali olduğunda baba gerekli tedbirleri alıp (çocuğa alıştırma kilodu giydirip ya da dışarı çıkma tuvaletini yaptırıp) bir süre yakın bir parka çıkmalı, çocuğu ile vakit geçirmelidir..

—7—

Baba çocuk ilişkisi esnasında alt kaçırma olursa hiç telaşa kapılmadan önce çocuğun işini (altına kaçırması) bitirmesi beklenmelidir. “Koş koş koş, yürüsene hadiii” gibisinden acele ettirilmemelidir.

Çocuk da işi bittikten sonra kucaklanıp teselli edici sözlerle ve empati yaparak (problem yok yavrum, biliyor musun küçükken bir keresinde bende altıma kaçırmışım, deden de beni sırtına alıp böyle banyoya taşımış) gerekli işlemler sakin ve sekine halinde yapılmalıdır..

—8—

Tuvalet alışkanlığı aceleye gelmez. Bu konuda acele ettirici telkinlerden, “Hadi oğlum bir türlü öğrenemedin, hadi kızım sen çabucak söylersin vs.” gibi sözlerden kaçınılmalıdır..

—9—

Süreç boyunca her günün sonunda eşi hanımefendiyi dinlemeli, sözel sağaltım (yorumsuz sohbet ve varsa daralmışlıklarını yargılamadan dinlemek) yapmalı, duygusal olarak eşinin içini boşaltmasını sağlamalıdır.

Bunun için çay, kahve, meyve vs. hazırlayıp ortam oluşturmalıdır?

Ebubekir Ertem