Sağlıksız bir karaciğere sahip olduğunuzun 5 belirtisi

0
838
Sağlıksız bir karaciğere sahip olduğunuzun 5 belirtisi 3

Vücudumuzun en önemli organlardan biri olan karaciğer sağlıksız bir duruma düştüğünde bize sinyaller göndermeye başlar.

Önemli olan bu sinyalleri farkına varıp önceden önlem almak gerekir. İşte sağlıksız bir karaciğere sahip olduğunuzu 5 önemli belirtisi…

KAŞINTI

Sık sık kaşınanlardansanız bunun bir işareti de karaciğerinizde sorun olduğu olabilir. Karaciğeriniz hasar gördüğünde bundan safra kesesi de etkilenir.

Safra kanalınız tıkandığında bu kan akışını da etkiler. Health 24’ten aktarılanlara göre de bu yüzden sık sık kaşınıyor olabilirmişsiniz.

KARIN AĞRISI/KABIZLIK

Yemek yedikten sonra şişkinlik hissediyorsanız bunun nedeni karaciğerinizin yağlanma sonucunda genişlemesinden ötürü olabilir.

NEDENSİZCE KİLO ALIYORSANIZ

Hepimiz bazen pizza, kola, cips, patates kızartması ve diğer sağlıksız şeylerle kaçamak yaparız. Peki bu kaçamaktan çıkıp bir alışkanlık haline gelirse?

Karaciğeriniz sağlıklı değilse yedikleriniz parçalanamaz ve yağlar da yakılamaz. Bunun sonucunda kilo alırsınız.

HEP YORGUN HİSSEDİYORSANIZ

Karaciğer, vücudunuzdan toksinlerin atılmasında ve enerji üretiminde yardımcıdır. Karaciğeriniz sağlıklı değilse bunlar gerçekleşemez.

Karaciğeriniz toksinlerle kaplıysa, beyniniz sağlıklı bir şekilde çalışamaz ve konsantre olmakta güçlük çekersiniz. Hepimiz bazen yorgun hissederiz ancak yorgunluk kronik bir hal almışsa doktora görünmekte fayda var.

VÜCUDUNUZ HEMEN MORARIYOR VE KANIYORSA

Bir yere çarptığınızda vücudunuzda hemen morluklar oluşuyorsa veya hızla kanama oluşuyorsa karaciğeriniz sağlıklı değil demektir.