Sağlıklı bir nefes için sigarayı bırakın

Sigara tüketimi ile her nefeste 5 binden fazla kimyasal vücuda alınıyor. Buna bağlı olarak tüm dünyada her yıl 4,5 milyondan fazla kişi sigara kullanımı nedeniyle yaşama veda ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1987 yılından bu yana 9 Şubat’ın “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” olarak kabul edildiğine dikkat çeken Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Serap Bilen Hızel, “Sigara içen her 10 kişiden 7’si sigarayı bırakmak istiyor.

Sigarayı bırakmak için kendinize güvenin ve 9 Şubat’ı sigaradan kurtulmak için başlangıç günü olarak kabul edin”dedi.

Sigara bağımlılığı tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır

– Sigara ve tütün bağımlılığı, içen kişinin beyninde oluşan bir hastalıktır. Sigara içildiğinde beyindeki haz alma merkezinden sorumlu dopamin, daha fazla salgılanır.

İçen kişi kendini daha mutlu hissettiği ve keyifli olduğu için sigara bağımlısı olabilir.

– Nedenleri toplumsal, ruhsal ve genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan sigara alışkanlığının daha çok çocukluk ve gençlik çağında kazanılan bir davranış olduğu, aile yapısı ve sosyal desteğin sigara ve diğer madde kullanımında etkili olduğu bildirilmiştir.

 

Sigaranın etkileri

Her yıl 4.5 milyon insan ölüyor: Her yıl sigaranın sebep olduğu hastalıklar nedeniyle 4.5 milyon kişi hayatını kaybediyor.

Yaklaşık 20 – 30 yıl sonra bu rakamın 2,5 katına ulaşacağı tahmin ediliyor. Erkeklerin %50’i kadınların ise %35 sigara nedeniyle hayatını kaybediyor.

Kansere davetiye:

 Sigara dumanında bulunan 5300 kimyasal maddeden en az %70’inin, kanser yapıcı etkiye sahip olduğu tanımlanmıştır.

Akciğer kanserlerinin %80-90’ı tek başına sigara kaynaklıdır. Baş, boyun, boğaz kanserleri gibi önlenebilir kanserlerin %80-90’ı tütün kullanımı ile ilişkilidir.

Az-Çok fark etmiyor: 

Günde 4’ten az sigara içenlerde kanser riski 5 kat artarken, günde 10 adet içenlerde 20 kat artmaktadır.

Anne olmaya engel:

Kadınlarda üreme organlarını olumsuz etkilerken, özellikle düşüklere, erken doğumlara, düşük kilolu bebeklere, kısırlığa dahi neden olmaktadır.

Depresyon daha sık görülüyor: 

Bağımlılık düzeyinde olsun ya da olmasın, sigara ve tütün kullanımı olanlarda depresyon, anksiyete bozukluğu ve psikotik bozukluklar gibi bazı psikiyatrik sorunların bunları kullanmayanlara göre daha fazla olduğu bilinmektedir.

Kötü ağız kokusunun suçlusu sigara: 

Ağız içi kimyasını da olumsuz etkileyen sigara, aşırı plak oluşumuna ve kötü ağız kokusuna neden olmaktadır.

Ayrıca ağız ve boğaz kuruluğu ile birlikte enfeksiyonlara açık hale geldiğinden farenjit, larenjit, bademcik iltihabı gibi pek çok hastalık daha sık görülür.

ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ
Hide picture
Maile Gönder