Saç dökülmesini önlemenin yolları

Hayatında en az 1 kere saç dökülmesi sorunuyla mücadele etmeyen yoktur, değil mi? Dönemsel, hormonal, travmatik, genetik veya çevresel koşullara bağlı olarak hepimizin saçları gün geliyor beklenmedik şekilde dökülmeye başlıyor. Aslında çoğumuz saç dökülmesi sorunu yaşadığımızı sanıyoruz ama aslında durum tam olarak da öyle değil!

 

Saç dökülmesinin gerçek anlamda bir sorun sayılabilmesi için, günde 100’den fazla saç teli kaybetmeniz gerekir. Genellikle 50 ile 100 saç teli dökülmesi, normal sayılır. Eğer aniden öbek öbek saç döküyorsanız,A mutlaka bir doktora danışmalısınız. Ancak mevsimsel olarak ya da çevresel koşullara bağlı dökülmeler doğal tedavi yöntemleriyle mücadele edilebilir bir seviyededir.

 

Bu sorunla başa çıkmak için doğru tarak kullanmalısınız. Eğer saç tipinize uygun tarak kullanmazsanız, saçlarınız kopabilir, kırılabilir ve yıpranıp dökülebilir. Ayrıca ıslak olduğunda taramamalısınız. Islak saçlar savunmasızdır ve kırılmaya daha da elverişlidir. Eğer saçınızı ıslakken tarıyorsanız saçlarınız daha da güçsüzleşir.

 

Saçlarınızı kuruturken ne yaptığınız da eşit derecede önemlidir. Hepimiz havlu kullanıyoruz ancak eğer havluyla saçlarınızı birbirine sürterek kurutmaya çalışıyorsanız veya sıkıp buruyorsanız, en büyük zararı yine kendiniz veriyorsunuz demektir. Savunmasız saçlara baskı uygulamak, sıkmak veya havluyla birbirine sürtmek saçın yapısını bozar ve sonuç olarak yıpratır.

 

Kullandığınız ürünleri doğru seçerseniz, aşırı dökülmeyi önleyebilirsiniz. Eğer yağlı saçlarınız varsa ve kuru saçlar için şampuan kullanıyorsanız, saç kökleriniz aşırı yağlanır ve gözenekler tıkanır. Hava almayan gözenekler de saç dökülmesine neden olur. Aynı durum tersi için de geçerlidir. Her saç tipi, kendisine uygun ürünlerle muamele edilmeyi hak ediyor. Eğer saç tipinizle ilgili bir fikriniz yoksa, cilt doktorunuza veya bir güzellik uzmanına danışabilirsiniz.

 

Saçlarınızı ne çok fazla ne de çok az yıkamalısınız. Çok yıkarsanız nemsiz ve yağsız kalır, eğer az yıkarsanız saç folikülleri yağ birikmesinden dolayı tıkanır ve havasız kalır. İkisinin ortasını bulmak için saçlarınızı haftada üç kere yıkamalısınız.

 

İnce telli saçlarınız varsa ve devamlı işlem görüyorsa, elbette yıpranacaktır. Saç tipiniz ne olursa olsun, uzun süren ve yüksek ısı içeren işlemlerden kaçınmalısınız. Haftanın her günü saçınızı düzleştirmek yerine bir gün dağınık şekilde topuz yapabilir veya elektriklenmesini önlemek için örebilirsiniz. Ayrıca geceden örüp yatarsanız saçlarınız sabahleyin kıvır kıvır olabilir.

 

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı ve doğal ürünler kullanarak maskeler hazırlayabilirsiniz. Hint yağı saçlarınızı kökten uca besleyen ve folikülleri tıkamayan bir üründür. Avokadonun içerisindeki faydalı yağlar saçınızı nem bombardımanına tutacaktır. Yoğurt, hem cildiniz hem de saçlarınız için çok değerli bir besindir ve D vitamini içeriğiyle saçlarınızı besleyecek ve dökülmesini önleyecektir.

 

Muz potasyum deposudur ve saç sağlığı için çok yararlıdır. Saç uçlarının kırılmasını engeller. Yumurtanın iyi gelmediği bir sorun var mı sizce? Yıllarca yumurtayı tüm saç maskelerinin vazgeçilmez malzemesi olarak kullandık ve kullanmaya da devam edeceğiz.

 

Kaynak: https://www.marmarahair.com/sac-dokulmesini-onlemenin-yollari-nelerdir/

 

 

 

EN ÇOK İZLENENLER

Yazılarımız E-mailinize gelsin!

Arkadaşınıza gönderin!