Polen alerjileri ile mücadelenin 12 etkili yolu

Polen alerjileri en yaygın alerjik durumlardan biridir ve yaz etkinliklerinize büyük bir engel oluşturabilir. 

Polen alerjisi çoğunlukla 5-40 yaş grubundaki kişilerde görülür ve görülme sıklığı giderek artmaktadır. Polen alerjisine ağaç, çalı, ot ve çiçekler gibi birçok bitkinin polenleri neden olabilir.

Polen alerjileri; hapşırma, burun iltihabı, burun tıkanıklığı, kaşıntı, kızarıklık, gözlerde sulanma ve şişme, öksürük, balgamlı solunum güçlüğü (bronşit), astım, ciltte kaşıntı ve tahriş, bulantı, diyare, kusma ve karın ağrısı dahil olmak üzere birçok belirti gösterebilir.

İşte polen alerjisi ile savaşmanın basit yolları:

Pencereleri kapatın

Polenleri vücudunuzdan uzak tutmak istiyorsanız, ilk olarak evinizden uzak tutmaya başlamalısınız. İlkbahar ve yaz aylarında pencereleri açık tutmak her ne kadar güzel olsa da , her gün milyonlarca parçacığı evinize davet ediyorsunuz.

Kurutma makinenizi kullanın
Pek çok insan, özellikle sıcak havalarda, çamaşırların içine sinen taze, doğal kokuyu alabilmek için, kıyafetlerini dışarıda kurutmaktan hoşlanır.

Dışarıda kurutmak polen alerjisi için iyi bir fikir değildir çünkü polen partikülleri bu kumaşlara yapışacak ve alerjeni eve getirip tüm gün cildinize yakın tutmaya başlayacaksınız. Başka bir deyişle, kurutma makinenizi kullanmak iyi bir çözüm olacaktır.

Gün ortasında dışarıya çıkmayın
Sadece bir alerji yüzünden ilkbahar ve yazın güzel havalarında kendinizi eve hapsetmek aptalca olacaktır, ancak dışarıya çıkarken zamanlama konusunda biraz daha akıllıca davranabilirsiniz.

Sabahın erken saatlerinde, havada daha az polen bulunur ve akşamları polenler genellikle yere düşer. Bu yüzden, polenlerin en yoğun olduğu gün ortası saatlerinde dışarıya çıkmamaya dikkat edin.

Hava durumunu kontrol edin
“Yüksek polen” günleriyle ilgili çok sayıda hava durumu uygulaması ve bildirimi vardır. Dışarıda yapacağınız faaliyetleri hava durumu raporlarına göre planlayarak yüksek polen seviyelerinde dışarıda olmaktan kaçınabilirsiniz.

İç mekanda egzersiz
İlkbahar ve yaz havalarında koşu yapmak güzel olabilir, ancak bu yaygın alerjiden muzdaripseniz, polenlerin yüksek seviyelerde olduğu günlerde koşmak veya dışarıda egzersiz yapmak rahatsız edici veya düpedüz tehlikeli olabilir.

Egzersiz halinde ağzınızdan nefes alma eğiliminde olacağınız için tüm alerjenlerin daha da yüksek oranda vücudunuza girmesine izin verirsiniz.

Burnunuzdan nefes alın
Burnunuz polen gibi patojenleri ve alerjenleri filtreleyebilen kıllarla donatılmıştır, oysa ağzınız böyle bir koruyucu katmana sahip değildir. Alerjik reaksiyonlarınızı kontrol altında tutmak istiyorsanız, bilinçli olarak burnunuzdan daha sık nefes almayı deneyin.

Kontakt lensler kullanmayın
Kontakt lensler gözlüklerden daha şık olabilir, ancak polenleri yakalarlar ve gözleri tahriş edebilirler. Gözlük ve güneş gözlüğü, rüzgârda savrulan alerjenlere fiziksel bir engel olur ve yüksek polenli günlerde gözlerinizin tahriş olmasını önler. Bu yüzden kontakt lensler yerine, gözlük ve güneş gözlükleri kullanmak daha akıllıca olabilir.

Diğer tahriş edicileri kontrol edin
Diğer tahriş edici durumlara veya alerjenlere maruz kalırsanız, polen alerjisi daha da artabilir. Küf veya evcil hayvan alerjileri gibi diğer şeyleri kontrol ederek bu alerjene karşı duyarlılığınızı azaltabilirsiniz. Vücudunuz alerjik reaksiyon modundayken, başka bir saldırıya karşı savaşması zordur, bu yüzden diğer olası tahriş edicileri de düşünün.

Bitkileri dışarıda tutun
Evinize bir miktar yeşillik eklemek anlaşılabilir bir durumdur, ancak yatak odasındaki bir bitki polen alerjileri sorununu doğrudan etkileyebilir. İç mekan havasını tahriş edici polenle doldurmaktan ziyade, ev için kaktüsler gibi polen taşımayan bitkileri tercih edin.

Daha çok temizleyin
Evinizi temizlemek, alerjilerinizi uzak tutmanın harika bir yoludur. Ayrıca hava temizleyicileri kullanarak evinizin içini polenlerden arındırabilirsiniz.

Evcil hayvanınızı yıkayın
Dışarıda iken evcil hayvanlarınızın nerede oynadıklarını kontrol etmek zordur ve eve geri döndüklerinde, polen, toz, akarlar ve diğer olası alerjenler onlarla birlikte gelir. Evcil hayvanlarınızı ilkbahar ve yaz aylarında ve yılın diğer polen zamanlarında daha sık yıkayın.

Anti-alerjik diyet
Diyetiniz, vücudunuzun alerjenlere karşı daha az duyarlı olmasına yardımcı olabilir. Bazı gıdalar alerjik reaksiyonlara neden olan immünoglobulin yanıtını baskılayabilir. En iyi anti alerjik gıdaların arasında elma, keten tohumu, yeşil çay ve sarımsak sayılabilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

EN ÇOK İZLENENLER

video

Çocuğuma ‘Çaresizlik’ duygusunu yaşatıyor muyum?

Çocuğuma 'ÇARESİZLİK' duygusunu yaşatıyor muyum? -Doğan Cüceloğlu

Sınırlarınız ve çocuklarınızın sınırları…

Sınırlarınız ve çocuklarınızın sınırları... Prof. Dr. Üstün Dökmen örnekleriyle çocuklara neden ve nasıl sınır konulması gerektiğini anlatıyor... Daha fazla ebeveyne ulaşması için izledikten sonra videoyu arkadaşlarınızla...

Cep telefonu alınan çocuklar…

Çocuklar ve akıllı telefonlar... Çocuğa cep telefonu ne zaman alınmalıdır? Çocuklarda akıllı telefon ve internet kullanımı... Kendimizi ve çocuklarımızı teknoloji bağımlılığından nasıl koruyabiliriz? Daha fazla kişinin faydalanması için...

Çocuklarınızı dövmeyin…

Çocuklarınızı dövmeyin... Halkla ilişkiler mesleğinin efsane ismi Betül Mardin'in hayat hikayesinden bir kesit... Konuşmanın tamamını aşağıdan ikinci videodan izleyebilirsiniz... Daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İyi seyirler... Çocuklarınızı...

Çocukları için güvenlik, korunma ve güçlendirme teknikleri – “Hayır” demeyi öğretmek

Çocuklara uygulanan cinsel istismarda karşı koyabilme tekniklerinden olan "Hayır" diye kararlılık göstermek tacizciler için oldukça caydırıcıdır. Duyulmak istemezler. Cinsel İstismar yaşandığı zaman koca insanlar bile dehşetle...

“Diğer ebeveynler gibi olmayacağım…” Hayaller ve Hayatlar…

Ebeveynlerin bebek sahibi olmadan önce kurduğu hayalleri ve yaşadıklarını anlatan video... İyi seyirler...

Çocuklar laftan anlar mı?

Çocuklar laftan anlar mı? Çocuklarla doğru iletişim kurmanın yolları... Sağlıklı iletişim üzerine Prof. Dr. Üstün Dökmen'den ebeveynlere önemli tavsiyeler... İzledikten sonra diğer ebeveynlerin de faydalanmaları için arkadaşlarınızla...
video

Nişanlılık Dönemi – Bu dönem daha iyi nasıl yaşanabilir?

Nişanlılık dönemi... Bu dönem daha iyi nasıl yaşanabilir? Neden bu dönemde sıkıntılar yaşıyoruz? Bu dönemde ailelere düşen görevler nelerdir? Yaşanan kırgınlıklar nasıl çözülür? -Doğan Cüceloğlu

Arkadaşınıza gönderin!