Övgü abartıldıça özgüven…

Anne ve babaların çocuklarını sıkça “Harikasın!”, “Muhteşem resim yapıyorsun!” diyerek desteklediklerine şahit oluyoruz.

Fakat bu övgüler sahiden de çocukların özgüvenini artırıyor mu?

Hollanda’da ilkokul çağındaki çocuklar ve aileleriyle yapılan bir araştırmaya göre, annelerin “abartılı” övgüleri aslında çocukların özgüveni açısından olumsuz sonuçlar doğuruyor.

2017 yılında, Child Development dergisinde yayınlanan bu araştırmada 120 çocuk, 7 yaşından 11 yaşına kadar 5 yıl boyunca çeşitli ölçümlerle takip edilmiş.

Bu süre boyunca çocukların matematik problemlerindeki performanslarına karşılık annelerin kullandığı övgü içeren ifadeler gözlemlenmiş ve aynı zamanda çocukların zaman içindeki özgüven seviyeleri ve narsisist davranış (kişinin kendisini beğenmesi ve sevmesi) özellikleri incelenmiş.

Annelerin övgü içeren ifadeleri “abartılı” ya da abartılı olmayan övgüler olarak sınıflandırılmış.

Anneler çocukları soruyu cevaplarken “aşırı derecede iyisin, inanılmaz başarılısın veya olağanüstü gidiyorsun” gibi ifadeler kullandığında bu “abartılı övgü” olarak kaydedilmiş.

Araştırma sonuçlarına göre abartılı övgü başlangıçta özgüveni yüksek olan ve başlangıçta özgüveni düşük olan çocukları farklı şekillerde etkiliyor.

Çalışmanın başlangıcında yüksek özgüven sahibi olan çocukların narsisist davranışlarının, ailelerinden aldıkları abartılmış övgüler ile artış gösterdiği bulunmuş.

Ayrıca, başlangıçta özgüveni düşük olan çocukların özgüvenlerinde zamanla daha çok düşüş yaşandığı gözlemlenmiş.

Peki neden bu abartılı övgüler özgüveni düşük olan çocuklarda daha da düşük özgüvene sebep olurken, özgüveni yüksek olan çocuklarda daha da fazla narsisizme sebep oluyor?

Araştırmacılar bu bulguların farklı teoriler ile açıklanabileceği belirtiliyor.

Bunlardan bir tanesi, övgülerin çocuklara karşılayamayacakları standartlar koyması.

Zamanla başka zorluklarla karşılaşan çocuklar onlardan beklenen derecede başarı gösteremeyeceklerini fark ettiklerinde bu onların özgüveninde bir düşüşe neden oluyor olabilir.

Öte yandan, yüksek özgüven sahibi çocuklar ise abartılı bir biçimde övgü aldıklarında bu övgüyü kendilerine uygun gördükleri için daha fazla içselleştirdikleri ve sonuç olarak kendini aşırı beğenme durumunun ortaya çıkabiliyor.

Oysa abartılı olmayan övgülerin bu olumsuz etkiler ile (düşük özgüven ya da narsisizm) bağlantılı olmadığı görülüyor.

Araştırma sonuçları gösteriyor ki çocukları övgü ile yüreklendirmek ya da ödüllendirmek isterken eğer övgü gerçekçi olmayacak şekilde abartılı ise istenilen sonucu vermiyor hatta ters tepiyor.

Bu nedenle anne-babaların ve eğitimcilerin övgülerinde gerçekçi ve samimi olması çocukları özgüvenleri açısından önem teşkil ediyor.

Çalışmanın detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

www.ncbi.nlm.nih.gov

EN ÇOK İZLENENLER

Çoraptan Bebek Nasıl Yapılır?

Evinizdeki malzemelerle çocuğunuza evde oyuncak bebek yapmaya ne dersiniz?  Oyun çocuğun zeka gelişimi için çok mühimdir, oyun oynamayan çocuğun zekası körelir. Oyun çocuğu sosyalleştiren, rahatlatan ve enerjisini...
video

Çocuğun genital bölgesini incelemesi normal mi?

Çocuğun genital bölgesini incelemesi normal mi? Nasıl davranmalıyız? Pedagog Adem Güneş

Sosyal medya fenomenleri çocuklarımızı zehirliyor mu?

Sosyal medya fenomenleri, Youtube üzerinden üzerinden paylaştıkları videolar ile denetimsiz bir şekilde özellikle çocuklarımıza, gençlerimize ulaşarak onları zehirliyorlar mı? Aileler çocuklarına vermek istedikleri ahlak ve...

Çocuğa yemek yeme alışkanlığı kazandırmak…

Çocuklarda yemek yeme alışkanlığını kazandırmak için aileler neler yapmalı? Çocuğuna yemek yedirmekte zorlanan ebeveynler için derlediğimiz önemli tavsiyeler  içeren videolarımızın yararlı olmasını umuyoruz... Video 1- Çocuğa yemek...

Çocuklara ders çalışmayı sevdirme teknikleri…

Çocuklara ders çalışmayı sevdirme teknikleri... Psk. Dr. Zafer Akıncı      

Amigurumi nedir? Amigurumi nasıl yapılır?

Amigurumi, Japonca’da oyuncak yapma sanatı demektir. Ami (örülmüş) ve nuigirimi (doldurulmuş oyuncak) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Tığ örgü ve sık iğne tekniği kullanılarak yapılan bu oyuncaklar...

Evliliğinizi anne – babanız mı yönetiyor?

Evliliğinizi anne - babanız mı yönetiyor? -Prof. Dr. Üstün Dökmen
video

Çocukların sabah vaktinde uyanabilmesi için 7 tavsiye

Çocuklar sabah nasıl uyandırılır? Çocukların sabah vaktinde uyanabilmesi için 7 tavsiye -Pedagog Adem Güneş Daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz... Aşağıdan diğer bilgilendirici içeriklere göz atabilirsiniz...

Arkadaşınıza gönderin!