Övgü abartıldıça özgüven…

Anne ve babaların çocuklarını sıkça “Harikasın!”, “Muhteşem resim yapıyorsun!” diyerek desteklediklerine şahit oluyoruz.

Fakat bu övgüler sahiden de çocukların özgüvenini artırıyor mu?

Hollanda’da ilkokul çağındaki çocuklar ve aileleriyle yapılan bir araştırmaya göre, annelerin “abartılı” övgüleri aslında çocukların özgüveni açısından olumsuz sonuçlar doğuruyor.

2017 yılında, Child Development dergisinde yayınlanan bu araştırmada 120 çocuk, 7 yaşından 11 yaşına kadar 5 yıl boyunca çeşitli ölçümlerle takip edilmiş.

Bu süre boyunca çocukların matematik problemlerindeki performanslarına karşılık annelerin kullandığı övgü içeren ifadeler gözlemlenmiş ve aynı zamanda çocukların zaman içindeki özgüven seviyeleri ve narsisist davranış (kişinin kendisini beğenmesi ve sevmesi) özellikleri incelenmiş.

Annelerin övgü içeren ifadeleri “abartılı” ya da abartılı olmayan övgüler olarak sınıflandırılmış.

Anneler çocukları soruyu cevaplarken “aşırı derecede iyisin, inanılmaz başarılısın veya olağanüstü gidiyorsun” gibi ifadeler kullandığında bu “abartılı övgü” olarak kaydedilmiş.

Araştırma sonuçlarına göre abartılı övgü başlangıçta özgüveni yüksek olan ve başlangıçta özgüveni düşük olan çocukları farklı şekillerde etkiliyor.

Çalışmanın başlangıcında yüksek özgüven sahibi olan çocukların narsisist davranışlarının, ailelerinden aldıkları abartılmış övgüler ile artış gösterdiği bulunmuş.

Ayrıca, başlangıçta özgüveni düşük olan çocukların özgüvenlerinde zamanla daha çok düşüş yaşandığı gözlemlenmiş.

Peki neden bu abartılı övgüler özgüveni düşük olan çocuklarda daha da düşük özgüvene sebep olurken, özgüveni yüksek olan çocuklarda daha da fazla narsisizme sebep oluyor?

Araştırmacılar bu bulguların farklı teoriler ile açıklanabileceği belirtiliyor.

Bunlardan bir tanesi, övgülerin çocuklara karşılayamayacakları standartlar koyması.

Zamanla başka zorluklarla karşılaşan çocuklar onlardan beklenen derecede başarı gösteremeyeceklerini fark ettiklerinde bu onların özgüveninde bir düşüşe neden oluyor olabilir.

Öte yandan, yüksek özgüven sahibi çocuklar ise abartılı bir biçimde övgü aldıklarında bu övgüyü kendilerine uygun gördükleri için daha fazla içselleştirdikleri ve sonuç olarak kendini aşırı beğenme durumunun ortaya çıkabiliyor.

Oysa abartılı olmayan övgülerin bu olumsuz etkiler ile (düşük özgüven ya da narsisizm) bağlantılı olmadığı görülüyor.

Araştırma sonuçları gösteriyor ki çocukları övgü ile yüreklendirmek ya da ödüllendirmek isterken eğer övgü gerçekçi olmayacak şekilde abartılı ise istenilen sonucu vermiyor hatta ters tepiyor.

Bu nedenle anne-babaların ve eğitimcilerin övgülerinde gerçekçi ve samimi olması çocukları özgüvenleri açısından önem teşkil ediyor.

Çalışmanın detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

www.ncbi.nlm.nih.gov

EN ÇOK İZLENENLER

Ödev ve ders çalışmanın sorumluluğu çocuğa aittir!

Ödev ve ders çalışmanın sorumluluğu çocuğa aittir! Pedagog Gözde Erdoğan'dan çocuklara ödev yapma ve ders çalışma alışkanlığı kazandırmaya dair önemli tavsiyeler... Daha fazla kişinin faydalanması için...

Evliliğinizi anne – babanız mı yönetiyor?

Evliliğinizi anne - babanız mı yönetiyor? -Prof. Dr. Üstün Dökmen

Erkeğin beynini nasıl yönetirsiniz?

Kadınlar erkeğin beynini nasıl anlar? Kadınların 9 Hatası ! Sosyolog, Pozitif Psk. Danışmanı, Erdem Taşkınsu,  kadın beyninin erkek beynine gönderdiği hatalı gibi görünen sinyalleri anlatıyor... Erdem...
video

Alişan Kapaklıkaya’nın herkesi duygulandıran hikayesi

Alişan Kapaklıkaya'nın çocukluk hatırasını anlattığı "Siyah Pantolon" hikayesi herkesi duygulandırdı. Sevdiklerinize sevginizi mutlaka gösterin... Bütün Babalar mutlaka izlemeli...  

Eşinize ve çocuğunuza bunları yapmayın!

Çocuklarımıza ve eşimize nasıl mesajlar veriyoruz? Birbirimizi değerli mi hissettiriyoruz yoksa değersiz mi? Olumlu olana mı olumsuz olana mı odaklanıyoruz? İletişimimiz sağlıklı mı? -Nurdoğan Arkış

Alişan Kapaklıkaya’dan anne-baba ve eşlere çok önemli mesajlar!

Alişan Kapaklıkaya’nın vefat eden kızı için yazdığı mektup herkesi ağlattı!
video

Öfke kontrolü nasıl sağlanabilir?

Öfke kontrolü nasıl sağlanabilir? İşinize yarayacak faydalı teknikler için mutlaka izleyin.

Çocuklarımıza nasıl söz geçirebiliriz?

Çocuklarımız neden laf dinlemiyorlar, neden laftan anlamıyorlar? Çocuklarımıza neden söz geçiremiyoruz? Disiplinli çocuk nasıl yetiştirilir? Çocuklar neden ısrar ediyorlar? Anne babanın arasında bütünlük ve tutarlılık nasıl sağlanır? Çocuğumuza ne...

Arkadaşınıza gönderin!