Onbir Aylık Çocuk İktidar Mücadelesi Yapar mı?

Onbir aylık çocuk iktidar mücadelesi yapar mı?

Yapar. Çünkü çocukların o ilk aylardaki irâdesi çok kuvvetlidir.

Elde ettikleri şeyi korumayı ve kendisine bir şeyler elde etmeyi çok arzu ederler ve direnç gösterirler.

Örneğin; çocuk eline bıçak aldı. Bıçağı elinden aldığımızda ağlayan çocuğu teselli etmek mi gerekir, yoksa ağlamasını serbest bırakmak mı gerekir? 

Çocuğun o sıradaki ağlaması duygusal yoksunluğa sebep olmuşsa; yani elinden bıçağı alırken çocuğu incitmişsek, çocuk yalnızlaşmışsa, çocuk bıçağı kaybettiğinden dolayı değilde anne-babasıyla kurduğu diyaloğun incinmişliğini yaşıyorsa, o zaman çocukla tesellici ebeveyn ilişkisine girip “kuzum” diye sarılmak gerekir.

Ama siz; duygusal bağa zarar vermeden bıçağı almışsanız, buna rağmen çocuk yine bıçağı almak istiyorsa, bu ‘iktidar mücadelesidir’ demek doğru olur.

Çocuğun; duygusal yoksunluk, ezilmişlik duygularına karşılık tesellici bir yaklaşım, doğru bir yaklaşımdır.

Onbir aylık bir çocukta da bunun olması normaldir.

Öbür taraftan elindeki ihtiyaç olmayan bir şeyi (mesela bıçak gibi) aldığınızda ağlamasın diye başka bir şey vermek, ileriye doğru bir problem taşımak demektir.

Çocuk için bıçak tehlikeli ve onun elinden alınması lazım, bu nettir, alabilirsiniz. Çocuk o sırada ağlıyor, ağlayabilir.

Önemli olan, çocuğun ağlamasının bittikten sonra sizin kapınızın ona kapalı olmaması, istediği zaman size sarılabilmesi, yanınıza gelebilmesi ve sizinde ona karşılık verebilmenizdir.

İktidar mücadelesi sırasında çocuğu teselli etmeye çalışmanız onu iyice hırslandırır.

Mesela elinde tehlikeli bir şey var, siz onu ikna etmeye çalışıyorsunuz, çaba sarf ediyorsunuz.

Öylesi bir anda o cismi elinden alırsanız, çocuk kendini de yere atar, kafasını yere vurur, bağırmaya başlar. Bunun sebebi sizin ona yaklaşım tarzınız.

Çocuğu ikna etmeye çalışırken aslında çocuk sizin güçsüzlüğünüzü fark etti. O zayıf tarafınızı yenmek için kendini yere attı.

Hâlbuki yapılmayacak olması gereken bir şey, yapılmayacaktır. Bu kadar net ve kararlı olmak lazım.

Yeter ki çocuk orada duygusal yoksunluk yaşamasın. Duygusal yoksunluk yaşatacak olursanız; “Sen ne kadar ağlarsan ağla, dediğini yapmayacağım.” diye kararlı bir duruş sergilerken duygusal yoksunluk yaşatırsanız çocuğun irâde gelişimi ve ebeveyni ile kuracağı bağ zayıflar.

 

Adem Güneş

———-

EN ÇOK İZLENENLER

Yazılarımız E-mailinize gelsin!

Arkadaşınıza gönderin!