Çocuğunda omurga eğriliği olan anne babalar dikkat!

Çocukluk döneminde ortaya çıkan skolyoz (omurga eğriliği) doğru bir planlama ile kontrol altına alınıp tedavi edilebiliyor. Skolyozu olan anne ve babaları uyaran Prof. Dr. Emre Acaroğlu, “Sizde bu hastalık varsa çocuğunuz skolyoz olma ihtimali oldukça yüksek” dedi.

Skolyozu omurganın sağ ya da sola doğru eğrilmesi şeklinde tanımlayan Memorial Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emre Acaroğlu, hastalığın belirtilerine dikkat çekti. 10 skolyozlu çocuktan 9’unun kız olduğunu belirten Prof. Dr. Emre Acaroğlu, östrojen hormonun kız çocuklarını hastalığa eğimli hale getirdiğini söyledi. Skolyozun sıklıkla çocukluk döneminde fark edildiğini anlatan Prof. Dr. Acaroğlu “En sık skolyoz ergenlik çağı yani 9-10 yaşlarında başlar, 13- 14 yaşlarına kadar uzanır. Çocukluk çağında çıkan skolyozların genetik olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

“10 bin çocuktan birinde cerrahi işlem uygulanıyor”

Ailelerin çocuklarında küçük bir skolyoz teşhis ettiklerinde paniğe kapıldıklarını belirten Prof. Dr. Acaroğlu, “Skolyoz bir felaket değil. Skolyozu olan çocukların yüzde 5’inde klinik olarak skolyoz bulgusu arıyorlar. Bunların da yüzde 1 ile yüzde 5’inde tedaviye gereksinim duruyorlar. Yüzde 3 ile 4’ü korse tedavisi ya da benzer bir tedaviye ihtiyaç duruyorlar. Yüzde 1’inde yani skolyozu olan çocuktan her bin ile 10 bin çocukta bir cerrahi işleme ihtiyaç duyarlar” ifadelerini kullandı.

Korse kullanımı ve düzenli egzersiz öne çıkıyor

Skolyoz tedavisinde uygulanan yöntemleri sıralayan Prof. Dr. Acaroğlu, “Skolyozda etkinliği ispat edilmiş birkaç tane yöntem var, bunlardan bir tanesi cerrahi dışında korse kullanmaktır.

İyi yapılmış korselerin skolyozun seyrini değiştirdiğini biliyoruz. Korse tedavisinin başarısı oldukça yüksek oluyor. Tek basına egzersizin skolyozun doğal seyrini değiştirmediğini biliyoruz. Skolyoz için yüzme okulları, özel egzersiz programları var, bunlar tek basına uygulandıkları zaman skolyoza bir etkileri yok. Ama korse kullanan çocuklarda korseyle birlikte egzersiz verilmesi korsenin etkinliğini artıyor” dedi.

“Aileler hastalığa karşı sakin yaklaşmalı”

Skolyozun teşhis edildiği aşamanın tedavinin başarısında önemi olmadığının altını çizen “Ailelere tavsiyem sakin olmaları. Çocuğumuz skolyoz alacak diye çok fazla korkmaya gerek yok. Ailede skolyoz varsa çocuğa biraz daha yakından bakmak gerekiyor. Çocuğun küçük yaşlardan düzenli egzersiz yapmasının sağlanması ve düzenli kontrollerin ihmal edilmemesi önem taşıyor ”ifadelerini kullandı.

Cnnturk

EN ÇOK İZLENENLER

İnsanları kırmadan eleştirmenin yolu…

Kişilere düşüncelerinizi, eleştirilerinizi kişisel gelişim tekniği olan sandviç metodu ile incitmeden, kırmadan ama onun zihinden etki bırakarak bilinçaltına gönderebilirsiniz. Diyelim ki birisinin sizi rahatsız eden...

Eşiniz ailesinin yanında farklı davranıyorsa…

Eşiniz ailesinin yanında farklı davranıyorsa nasıl davranmalı? -Zafer Akıncı  

Alişan Kapaklıkaya’dan anne-baba ve eşlere çok önemli mesajlar!

Alişan Kapaklıkaya’nın vefat eden kızı için yazdığı mektup herkesi ağlattı!
video

En şifalı 10 meyve! Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

En şifalı 10 meyve hangileridir? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu en şifalı 10 meyveyi açıklıyor...  
video

Çocukları, ders çalışmaları için nasıl teşvik etmeliyiz?

Çocukları, ders çalışmaları için nasıl teşvik etmeliyiz? Psk. Dr. Zafer Akıncı    

Çocuğunuzun ruhu konuşabilseydi…

Çocuğunuzun ruhu konuşabilseydi... Videoyu izledikten sonra daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İyi seyirler... Öfke kontrolsüzlüğü yaşayan her çocuğun ardında öfkesini kontrolde zorlanan bir ebeveyne rastlıyorum....

Çocuğumu yeniden yetiştirmem mümkün olsaydı…

Çocuğumu yeniden yetiştirmem mümkün olsaydı, Ona işaret parmağımı kaldırıp Yasaklar koymak yerine Parmaklarıyla resim yapmayı öğretirdim. Hatalarını daha az düzeltir, Onunla daha çok yakınlık kurmaya çalışırdım Onu sadece gözlerimle izler,...
video

Eşiniz Öfkeliyse Nasıl Davranmalısınız?

Eşiniz öfkeliyse nasıl davranmalısınız? - Psk. Dr. Zafer Akıncı  

Arkadaşınıza gönderin!