Olağanüstü Yetenekli Çocukların 5 Özelliği

Evde veya okulda, olağanüstü yetenekli veya üstün zekalı bir çocuğa sahip olmak zorlu bir durum olabilir.

Potansiyellerini kullanmaları için onları teşvik ederek ve kurdukları ilişkileri geliştirmeleri konusunda destek olarak onlara yardım edebilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü dünyadaki çocukların yüzde 2’sinin olağanüstü yetenekli çocuklar olduğunu söylüyor. Yani olağanüstü yetenekli çocuklar ailenizde, okulunuzda ve çevrenizdeler.

Eğitim sistemi veya psikoloji ya da psikopedagoji alanındaki uzmanlar her zaman olağanüstü yetenekli çocukları fark edemiyorlar.

Bu çocukların çok az bir kısmı potansiyellerine ulaşmak için ihtiyaç duydukları desteği görüyorlar.

Bu olağanüstü yetenekli çocukların cinsiyeti kızsa ya da sosyo-ekonomik statüsü düşük bir aileden geliyorlarsa, onların farkına varmak daha da zorlaşıyor.

Farkına varılmayan bu durumla ilgili pek çok efsane ve yanlış inanç da var. E

ğer bu çocuklar çok sessizse, neredeyse görünmez gibilerse onlara Dikkat Eksikliği Bozukluğu (ADD) (hiperaktiviteli veya hiperaktivitesiz), bipolar bozukluk veya Asperger Sendromu gibi yanlış tanılar konabiliyor.

Yetenekli çocukların nasıl farkına varılır?

Pek çok uzman bir çocuğun çok yetenekli olduğunu anlamak için en azından 5 veya 6 yaşında olması gerektiğini söyler. Ancak bir başka kesim de 2 – 4 yaş aralığında belirtilerin görülebileceğini söylerler.

Ayrıca, olağanüstü yetenekli olunmasıyla akademik performansın çok yüksek olmasının birbirine karıştırılması yaygındır.

Olağanüstü yetenekli bir çocuk elbette çok zeki olabilir ancak çok farklı bir zekaya sahiptir. Kötü değil de ortalama notlar alıyor olabilir.

Bunu da okuyun:Sevgi Dolu bir Çocuğa Sahip Olmak için 5 İpucu

Ne yazık ki insanlar sıklıkla olağanüstü yetenekli çocukların temel özelliklerini yanlış yorumlarlar.

Amerika, Denver’daki Gifter Development Center’ın kurucusu Klinik Psikolog Linda Kreger Silverman’a göre olağanüstü yetenekli çocuklar belli özelliklere sahiplerdir. Bu özellikler şöyle sıralanabilir:

  • Bazı sorumluluklarını yapmamalarını veya okula gitmek istememelerini zekice açıklamaları
  • Hikaye yaratma, harika şakalar veya kelime oyunları yapma konusunda yüksek kapasite sahibi olmaları
  • Genellikle ebeveynlerini veya öğretmenlerini utandıracak akıllıca sorular sormaları
  • Tutku duydukları bir konuya kendilerini adamaları
  • Olağan dışı şekilde gerçekleştirdikleri bazı alışkanlıklarının olması
  • Adil olmayan durumların farkına varabilmeleri ve kendilerini savunamayanları savunmaları
  • Kaotik anlarda sakin kalabilmeleri

Başlıca Özellikler: Aşırı heyecanlı olmak

Genellikle eğitimciler ve psikologlar olağanüstü yetenekli çocukların gelişimleri esnasında farklı konularda yaşadıkları aşırı heyecanın farkına varmazlar. Bu da genellikle yanlış tanı konulmasına yol açar.

1. Psikomotor Aşırı Heyecan

Olağanüstü yetenekli çocuklar sıkıldıklarında etrafta dolanırlar. Dönem dönem dikkat sorunu yaşıyormuş ve hiperaktifmiş gibi görünürler. Sonuç olarak sözlü ve fiziksel heyecanları Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu yaşıyormuş gibi görünmelerine sebep olabilir (ADHD).

Eğer çocuk bir şeyi yapmak isterse veya kendini onun için büyüleyici veya çekici olan bir şeye kaptırırsa, konsantrasyon seviyesi aynı yaştaki çocuklara göre çok daha yüksek olacaktır. Etaflarındaki her şeyi unuturlar.

Ancak başarmak istedikleri şeyi başaramazlarsa öfkelenme ihtimalleri devardır. Bu, onlara nasıl yöneteceklerini öğretmemiz gereken bir duygudur.

2. Çok yoğun çalışan zihin

Olağanüstü yetenekli çocuklar doymak bilmez bir şekilde meraklıdırlar. Bazen tüm enerjilerini tek bir şeyin üzerine yoğunlaştırırlar.

Bu merak nedeniyle bazen ebeveynleri çocuğu anlamakta zorlanabilirler. Bu yüzden uzmanlar çocukta Asperger Sendromu olduğunu düşünebilirler.

Bu yazıya bir göz atın: Uzmanlar uyardı ! ”Bunlar çocukların eroini”

3. Aşırı faal duygular

Ebeveynler genellikle olağanüstü yetenekli çocukların “çok yoğun ve aşırı” ya da “mutluluktan patlamak üzere.” gibi sözlerle tanımlarlar.

Çok duygusal olmaları nedeniyle, yetişkin olduklarında duyguları onlar için bir avantaja dönüşebilirAncak çocukluk döneminde hiç alakaları olmasa bile bu çocuklara bipolar bozukluk teşhisi konabilir.

  • Hassasiyetleri nedeniyle filmdeki bir karakterin başına gelenler için ağlayabilir, sosyal adalet, şiddet ve çevresel sorunlar gibi konularla ilgili endişe duyabilirler. Yani sosyal açıdan bilinçlidirler.

4. Aşırı faal duyular

Genellikle kıyafetlerindeki etiketler, sınıftaki gürültü, belli bazı kokular veya yüksek sesler onları rahatsız eder. Bu tür şeyleri o kadar yoğun algılarlar ki adeta beyinleri istila edilmiş gibi olur. Başka bir şey hakkında düşünemezler.

Genellikle ne öğretmenleri ne de ebeveynleri bu aşırı hassasiyetianlayamaz. Çocukları çıldırmış gibi görürler. Halbuki bu tür durumlar çocukların bilerek yaptıkları şeyler değildir.

5. Aşırı faal hayal gücü

Olağanüstü yetenekli çocuklar “kendi dünyalarında yaşıyor” gibi görünürler. Örneğin okulda hissettikleri yalnızlıktan kaçabilmek için kolaylıkla yeni keşifler yapabilir, yeni hayaller kurabilir, farklı durumlar ve hayali arkadaşlar yaratabilirler.

Hayal alemine dalınca gerçeklerle hayali şeyleri karıştırmaya başlayabilirler. Genellikle hikayeler çizerler, yazarlar veya hayal ederler. Amaçları kendileri için o kadar da çekici ve teşvik edici olmayan gerçek dünyadan kaçmaktır.

Son tavsiyeler

Hamilelik veya bebeklik döneminde çocuğu hangi aktiviteye maruz bırakırsanız bırakın onu olağanüstü yetenekli bir çocuk haline getiremezsiniz. Olağanüstü yetenekli çocuklar o şekilde doğarlar.

Eğer çocuğunuzun olağanüstü yetenekli olduğunu düşünüyorsanız kendi korkularınızın ve ön yargılarınızın üstesinden gelmelisiniz. Evet, çocuğunuz gerçekten farklıdır. Ona bu durumu yönetmesi ve potansiyeline ulaşması için yardımcı olmalısınız.

Farklılıklarının farkına varmak ve onları geliştirmek zorlu bir mücadeledir. “Normal” olana alışmış durumdaki psikologları, öğretmenleri ve aile üyelerini şaşırtabilirler. Bu nedenle çocuğunuza mükemmel olması için değil tıpkı diğer çocuklar gibi mutlu olması için yardım etmelisiniz.

Olağanüstü yetenekli bir çocuğu izole etmenin bir anlamı yoktur. Onları yalnızca kendileri gibi olan çocuklarla bir arada tutmaya çalışmayın. Aslında yalnızca birkaç ülkede bu tür çocuklar için özel olarak hazırlanmış eğitim programları vardır.

Geleneksel okul sistemine uyum sağlamaları için onlara yardımcı olun ve nasıl arkadaş edineceklerini onlara öğretin. Ayrıca onlara, potansiyellerinin tamamına ulaşmaları için yardımcı olmak adına ilave seçenekler sunun.

Kaynak: https://sagligabiradim.com

EN ÇOK İZLENENLER

Çocuklarınızı dövmeyin…

Çocuklarınızı dövmeyin... Halkla ilişkiler mesleğinin efsane ismi Betül Mardin'in hayat hikayesinden bir kesit... Konuşmanın tamamını aşağıdan ikinci videodan izleyebilirsiniz... Daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İyi seyirler... Çocuklarınızı...

Evliliğinizi anne – babanız mı yönetiyor?

Evliliğinizi anne - babanız mı yönetiyor? -Prof. Dr. Üstün Dökmen
video

Sorumluluk sahibi çocuk nasıl yetiştirilir? – Dr. Özgür Bolat

Ben dili neden zararlıdır? Çocuklara harçlık nasıl verilmeli? Çocuklarda ödül sistemi doğru mu? Dr. Özgür Bolat  

Azap Osman çocuğunu neden bir tüfeğe değişmişti?

25 Aralık Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluş günüdür. Şimdi birilerine herhangi bir gün gibi gelebilir ama bu öyküyü dinlediğinize herhangi bir gün olmadığını anlayacaksınız. Dilerseniz tamamını videonun...

“Çocuklarınıza bu soruyu her gün mutlaka sorun”

'Sıradışı sınıf öğretmeni' olarak tanınan Ahmet Naç, çocukları mutlu etmenin, bir birey olmalarını sağlamanın, araştıran, sorgulayan çocuklar yapmanın tek bir soru ile mümkün olduğunu...

Ödev ve ders çalışmanın sorumluluğu çocuğa aittir!

Ödev ve ders çalışmanın sorumluluğu çocuğa aittir! Pedagog Gözde Erdoğan'dan çocuklara ödev yapma ve ders çalışma alışkanlığı kazandırmaya dair önemli tavsiyeler... Daha fazla kişinin faydalanması için...
video

Öfke kontrolü nasıl sağlanabilir?

Öfke kontrolü nasıl sağlanabilir? İşinize yarayacak faydalı teknikler için mutlaka izleyin.

Çocuklarınızın canlarının sıkılmasına fırsat verin…

Can sıkıntısının faydaları... Çocuklarınızın canlarının sıkılmasına fırsat verin... Kişisel Gelişim Uzmanı Mümin Sekman'dan can sıkıntısı üzerine tespitler... Videoyu izledikten sonra daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İyi...

Arkadaşınıza gönderin!