Ana Sayfa KİŞİSEL GELİŞİM Öfke kontrolünde 3 dakika kuralı!

Öfke kontrolünde 3 dakika kuralı!

0
Öfke kontrolünde 3 dakika kuralı!

Öfkeyi dışa vurmak her ne kadar içimize atmaktan daha sağlıklı olsa da bunu doğru bir şekilde yapmak önemlidir.

Hele ki mevzu bahis çocuklarımız ve ailemiz ise bu neredeyse bir zorunluluktur.

Çünkü örnek olmaktan tutun da şiddeti onaylamaya kadar, bağlanmayı zedelemekten tutun da kişinin kendine olan saygısını yok etmeye kadar birçok zararı vardır.

Bunun için ‘nasıl olsa herkes yapıyor’ diyerek kontrolsüz öfkeyi ve sonuçlarını normalleştirmeyelim.

Değişim için de her geçen gün yeni adımlar atalım. Mesela 3 dakika kuralı!

✔️ Kendinize “rahatla”, “sinirlenecek bir şey yok”, “sakinleş” gibi rahatlatıcı telkinlerde bulunun. Daha öfke patlaması dışa vurmadan yapın bunu.

✔️ Öfkenizin yatışmaya başladığını hissedene kadar nefes egzersizi yapın. Burundan nefes alıp, ağızdan nefes verin. Ve kendinize telkinlerde bulunmaya devam edin.

✔️ O anki ortamı bir süreliğine terk edip, kendinize mola verin. Böylece sinirli tepkileriniz ile karşıdaki kişiyi daha da çok strese sürüklememiş olursunuz.

✔️ Birkaç dakikalık sessizlik hem kendi düşüncelerinizi daha iyi anlamanıza hem de sinirlenmenize neden olan olayları daha rahat atlatmanıza yardımcı olur. Olaylara hemen müdahale etmeyin. Biraz sessiz kalın.

✔️ Öfkenizin tırmanmaya başladığını hissettiğiniz anlarda açık havada biraz nefes almak iyi gelecektir. Camı açın, biraz hava değişimi yaşayın.

✔️ Klasik tarzda bir müzik açmayı deneyin.

✔️ Öfkelenmenize neden olan endişelerinizi ve ihtiyaçlarınızı kanalize edin. O an düşünün: Neden sinirlendim, ne var bunda değil mi, bunda bir şey yok ki, rahatım, sakinim, bu başıma gelen en büyük felaketmiş gibi davranmamalıyım. Bu telkinler ve sorular zihninizi rahatlatacak.

‼️ Değişimi anlık bekliyor iseniz siz öfke kontrolünü öğrenmek istemiyorsunuz, sihirli bir değnek yani imkansızı arıyorsunuz demektir. ?

Unutmayın değişim kimi zaman haftalık kimi zaman aylık kimi zaman yıllık olur. Ama pes etmeden devam ederseniz mutlaka olur. Gerçekçi olun. ?

Baktınız ne yaparsanız yapın tüm çabalara rağmen çözüm bulamıyorsunuz uzman bir psikologa / psikiyatriste gitmekten çekinmeyin.

Yaklaşık olarak 6 – 8 seansta çözüm bulunabilen bir durum öfke kontrolü.

Pedagog Rümeysa Demirörs

Arkadaşınıza gönderin!