“Neden evlenmedin?” sorusuna verilecek 5 cevap

Kariyerin yüzünden mi? Çok mu seçicisin? Yasak aşk mı yaşıyorsun? Açıklayamayacağın sorunların mı var? Üzgün müsün?

Evet, 30 yaşınıza gelmiş ve evlenmemişseniz, yukarıdaki sorulardan en az birini mutlaka siz de duymuşsunuzdur. Sorun şu ki “neden evlenmedin?” sorusuna vereceğiniz üstünkörü ve basit bir cevap, soruyu soranı asla tatmin etmeyecektir.

Aşağıdaki cevaplardan birini dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

1. Birlikte yaşayabileceğim ve onsuz yapamayacağım birini bekliyorum.

Sıradan, ama doğru! Bazıları bu insanla erkenden tanışır ve ‘toplum dırdırı’ndan kurtulur. Ancak herkesin hayat yolu farklıdır ve sorun da burada başlar.

Bazı kadınlar, yaşları ne olursa olsun, yanlış insanla birlikte olmaktansa kimseyle birlikte olmamayı seçer.

2. Bazı insanlar evliliği kendilerini şüphe ve pişmanlıktan uzak tutan gelecek sigortası olarak görüyor. Ben farklı düşünüyorum. 
Evlilik pişmanlığı ortadan kaldırmaz ve gerçekten sevmediğiniz bir erkeği “Hayatınızın Aşkı”na dönüştürmez.

Evlilik uğruna birini seçerek “aşk”ın dışında kalmak, yanlış insanla ilişki yaşamaktan çok daha büyük pişmanlıkları beraberinde getirir.

3. Bazı insanlar evliliğe çok değer verdikleri için evli değildir.
Bazı insanlar evlilik fikrini istemez, sağlıklı ve güçlü bir evlilik ister. İnsanlar, evlenmek istemeyenlerin yerleşik düzen kurmak ve bağlanmak istemedikleri genellemesini yapar.

Belki de, evlenmek istemeyenler, evliliği o kadar iyi anlamışlardır ki, kesinlikle doğru seçim yapmak istiyorlardır. İşlerin ciddiye bineceğini ve “iyi günde, kötü günde”nin ömür boyu sürmesi gerektiğini düşünüyorlardır.

4. Biz kızlarımıza bağımlı olmayı öğrettik. Çünkü toplum inancına göre, kadınlar tek başlarına ayakta duramazlar ya da durmamaları gerekir. Pekala, bazı kızlara da farklı gerçekler öğretildi!

Toplum kadının güvende olmasını ister. Sosyal olarak, bir erkeğin ne zaman evleneceğini seçmeye hakkı olduğu gerçeğini kabul ederiz.

Ancak bedeli ne olursa olsun bir eş ile kendisini güvenceye alması gerektiğine inanılan kadına, isteklerini ya da ihtiyaçlarını göz önüne alması öğretilmez.

Kız çocuklarımızın potansiyellerine inanarak onları iş bulmaları, sevecekleri bir kariyer yapmaları, hayatta bir amaç edinmeleri, güçlü yönlerini keşfetmeleri ve bu yönleri en verimli şekilde kullanmaları yönünde teşvik etmeliyiz.

Aksini yapmaya devam edersek, elbette ki tek başlarına hayatta kalamazlar.

5. Evlenmek bir seçimdir ve her seçim, bir diğerinden vazgeçmektir.

Tüm kararlarımız tamamen içimize sinmeyebilir. Yaptığı her şeyden %100 memnun olan birini örnek gösterebilir misiniz? Suçluluk ve güvensizlik hissi kendimizi, dolayısıyla birbirimizi ve kararlarımızı sorgulamamıza neden olur.

——————-

EN ÇOK İZLENENLER

Çocuklara neden “anneciğim, babacığım” diye hitap edilmemeli?

Çocuklara hitap ederken kullandığımız ifadeler... Çocukların hangi yönlerini övmemeliyiz? Prof. Dr. Acar Baltaş'tan anne-babalara tavsiyeler...  

Ergenlerle iletişimin püf noktaları

Ergenliğe giren çocukla iletişimde ilk adım... Psikolog Yazar Prof. Dr. Üstün Dökmen'den ebeveynlere ergenlik dönemine girmiş çocuklarla iletişimin nasıl olması gerektiğine dair ipuçları veriyor... Daha fazla...

Çocuklar laftan anlar mı?

Çocuklar laftan anlar mı? Çocuklarla doğru iletişim kurmanın yolları... Sağlıklı iletişim üzerine Prof. Dr. Üstün Dökmen'den ebeveynlere önemli tavsiyeler... İzledikten sonra diğer ebeveynlerin de faydalanmaları için arkadaşlarınızla...

Geçmişteki kırgınlıkları gidermenin 5 yolu!

Geçmişteki kırgınlıkları gidermenin 5 yolu!

Ne yedirirsek çocuğumuzun zekası açılır?

Ne yedirirsek çocuğumuzun zekası açılır? -Uzm. Psikolog Ramazan Şimşek  
video

Gelin-Kayınvalide çatışmasını bitirecek altın kurallar – Psk. Dr. Zafer Akıncı

Gelin-Kayınvalide çatışmasını bitirecek altın kurallar... -Psk. Dr. Zafer Akıncı    

Matematiği kolaylaştıran yöntemler ve kolay çizimler!

Matematiği kolaylaştıran yöntemler ve kolay çizimler!

Çocuklar neden değersizlik duygusu yaşar?

Eğitimci yazar Dr. Özgür Bolat anlatıyor... Çocuklar neden değersizlik duygusu yaşar? Başarı mutluluk getirir mi? Video oynatıcı yükleniyor... Lütfen bekleyiniz...

Arkadaşınıza gönderin!