Müzik Derslerinde Yeni Dönem Başlıyor. Bakan Selçuk’tan Açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sanatçı Yavuz Bingöl ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yavuz Bingöl Sanat Merkezi arasında ‘Müzik Sınıflarının Alt Yapısını Destekleme Kampanyası İşbirliği’ protokolü kapsamında, Türkiye genelinde belirlenen okullara bağlama ve piyano dağıtımını Kars’ın Cevriye Tatış Ortaokulunda düzenlenen törenle başlattı.

Ziya Selçuk, matematiği, edebiyatı, sanatı, sporu çok önemsediklerini belirterek, “Eğer bunları bütünleşik olarak hep beraber, hep bir arada düşünemezsek, bunları bir araya getiremezsek biz yarım insan yetiştirmiş oluruz” dedi.

Aşıklar diyarı Kars’ta bir okulun müzik sınıfında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirten Selçuk, “Binlerce müzik sınıfını belirli bir standarda ulaştırmak istediğimiz bir projenin başındayız.

Bakanlık olarak ‘Müzik Sınıflarının Alt Yapısını Destekleme Projesi’nde neler yapabileceğimizi önümüzdeki haftalarda, aylarda, yıllarda çok rahatlıkla görebileceğimizi, gösterebileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

Projeyi Kars’tan başlatmalarının önemine işaret eden Selçuk, “Çünkü Kars, aşıklar diyarı ve sanatın nabzının attığı yer. İşini aşkla yapan herkesin aşıklar diyarından başlamasından doğal bir şey olamaz.

Bu projenin burada can suyunu vermek gibi bir hedefimiz var. Bu hedefi inşallah çok büyüyen bir fidana, ağaca ve binlerce dala ulaştıracak bir bakış açısıyla sunmak istiyoruz” dedi.

Göreve geldiği ilk günden beri sanata çok fazla vurgu yaptıklarını anlatan Selçuk, şöyle devam etti:
“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın defalarca ortaya koyduğu gibi sanat gerçekten bizim için hayat amacı. Sanatın ince ayarından geçen her çocuğun nasıl şahsiyet bulacağı, nasıl estetik duygularla donanacağı tartışma götürmez.

Bu çerçevede de şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; biz matematiği, edebiyatı, sanatı, sporu çok önemsiyoruz. Eğer bunları bütünleşik olarak hep beraber hep bir arada düşünemezsek, bunları bir araya getiremezsek biz yarım insan yetiştirmiş oluruz.

Tam insan olmak, kamil insan olmak, kemalata ulaşmak için sanatın iyileştirici gücüne ihtiyacımız var, sanatın dönüştürücü gücüyle bütün çocuklarımızın nasıl kişilik sahibi olduğunu, nasıl şahsiyetinin olgunlaştığını çok rahatlıkla görmek mümkün.

Özellikle bağlamadan söz ediyorsak işin rengi çok daha güzelleşir. Bu toprakların boyasını çok daha fazla hissederiz. Bir çocuk bağlamayı eline aldığında arkasına dönüp bakarsa Aşık Veysel’in, Yunus Emre’nin, Karacaoğlan’ın, Mahsuni’nin geldiğini görür.

Bir çocuk sadece bağlamayı eline alırsa 1.000 yıllık birikimi görür ve başka hiçbir şey söylemenize gerek yok, belki müfredata da gerek yok, belki çok fazla uygulamaya da gerek yok. Sadece bağlamayı eline almak zaten ona bir dünya vermektir.”

Yavuz Bingöl ile Türkiye’de giderek yaygınlaşmasını destekleyecekleri bir projenin başlangıcını yaptıklarını söyleyen Selçuk, bu nedenle projeye Kars’tan başlatmayı çok istediğini belirtti. Projenin yeni olmadığını, uzun süredir üzerinde çalışıldığını aktaran Selçuk, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, sanatçı Yavuz Bingöl, öğrencilerle bağlama çalarak, türküler seslendirdi. Bakan Selçuk ve beraberindekiler, okulun müzik sınıfının açılışını yaptı.

ZİYA SELÇUK, ÖĞRENCİLERİN GÜLÜMSETEN SORULARINI YANITLADI

Okulun sınıflarını gezen ve öğrencilere kendisine sormak istedikleri bir şey olup olmadığını soran Bakan Selçuk, daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Boy uzunluğunu soran bir öğrenciye “1,90” yanıtı veren Selçuk, başka bir öğrencinin “Öğretmenim, siz bizim okula saz kursu açtınız ya kendiniz saz çalmayı biliyor musunuz?” sorusunu da cevaplandırdı.

Selçuk, “Aslında biraz biliyorum ama öğreneceğim çünkü bu kursu açınca öğrenmek lazım değil mi?” dedi. Bakan Selçuk, öğrencilere bağlama çalmayı öğrenmelerini tavsiyesinde etti.

Bakanlığa nasıl atandığı sorulan Selçuk, “Cumhurbaşkanımızın takdir ve teveccühü oldu, o şekilde atandım” dedi. Okulda bağlama kursu dışında başka bir kursun açılıp açılmayacağının sorulması üzerine Selçuk, “Bunu okul müdürümüzle konuşalım, olacak.

Çünkü ortaokullara tasarım beceri atölyesi kuracağız. Robotik atölyesi, drama atölyesi gibi. Sizin okulunuza da atölyeler kuracağız, siz ortaokuldan mezun olmadan bu atölyeleri görebileceksiniz”  dedi.

ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ
Maile Gönder