Mutlu ve başarılı bir evlilik için altın kurallar

Kutsal olanı bozmamak ve büyüsünü kaçırmamak için dikkat edilmesi gereken hususlar…

Ne zaman evlilik konusu açılsa Edebiyatçı olduğumdan mıdır bilinmez şairin şu sözleri gelir hatırıma. Melih Cevdet’e sormuşlar ‘evlilik nedir’ diye.

Eskiden demiş, kız tarafının ve oğlan tarafının ailesi bir araya gelir, yeni çiftin kuracağı yuva için beraber hazırlık yapılır, beraberce yeni ev düzülürdü. Tabi o zamanlar evler genelde bahçe içinde müstakil evlerdi. O yüzden buna ‘evlenmek’ denirdi.

Şimdi ise yeni evliler apartman dairelerinde yani katlarda oturuyorlar, bu yüzden artık evlilik ‘katlanmaktır’ demiş.

Evlilik çok özel ve güzel bir müessese… O lezzeti yakalayabilene tabi.

Günümüz evliliklerinin çoğu maalesef ki maddiyata ve çıkar ilişkisine dayalı. Saygının çok çabuk tüketildiği, sevginin pamuk ipliğine bağlı olduğu bir olmanın eski görkemli günlerini kaybettiği zamanlardayız.

Eskiden nenelerimizin, dedelerimizin göğsünde adeta bir gurur gibi taşıdığı sevda neden şimdi yüreklerimize zor geliyor?

Gelişen dünya ve başkalaşan hayatın kurbanı mı oluyoruz bilinmez…

Evlilik kurumunun mutlu ve başarılı bir şekilde devam etmesi için öyle bilimsel tekniklere ihtiyacınız yok.

İşte gözünüzde büyüttüğünüz evlilik için dikkat edilmesi gereken hususlar…

evlilik alyansı ile ilgili görsel sonucu

Eş seçimi

Mutlu bir evlilik hayatı doğru eş seçimine bağlı bir olay. Cinsiyet gözetmeksizin söylüyorum bunu.

Eşinizin karakteri, vasıfları, eğitim durumu, dış görünüşü ve iyi bir meslek sahibi olması en çok dikkat edilen hususlar arasında.

Konuşarak halletme

Evliliklerin temeli konuşmak ve sorumluluk almak üzerine kurulu olduğunda hataları telafi etmek zor olmasa gerek. Tabi ki konuşmak için zaman, mekan ve üslup üçlüsünü iyi ayarlamak gerekiyor.

Anlaşmaya istekli olmak ve paylaşımda bulunmak evliliğin en önemli kurallarından biri.

Sevgiyi ifade etme

Bazı erkekler ya da kadınlar sevgiyi açıkça ifade etmenin ayıp olduğunu düşünüyor. Oysaki sevgi paylaşıldıkça çoğalan bir duygu…

Sevgiyi ifade etmek evliliğin doğasında var. Birlikte geçirilen kaliteli zamanı sevgiyle yoğurmanın en tatlı iletişim şekli olduğunu düşünüyorum.

Zaman ayırma

Birbirinize zaman ayırmak için özel günleri beklemeyin. Eşinize hoş sürprizler yapın birlikte olacağınız, baş başa kalacağınız günleri arttırın.

Çünkü sohbet etmek, paylaşımda bulunmak kişileri birbirine yakınlaştırır ve içtenleştirir.

Ben diliyle konuşmak

Eşinizin bir davranışından rahatsız olduğunuzda sinirlenmek ya da surat asmak yerine bunu dile getirerek üzüldüğünüzü söylemeniz sorunları kolaylıkla aşacağınız anlamına gelir.

Mümkün olduğunca duygularınızı ben diliyle ifade etmelisiniz.

Cinsel yaşantınıza özen gösterin

Bazı günler yorgun olabilirsiniz, iş stresi ya da çocuklar hayat yoğunluğunuzu artırmış olabilir ama ne olursa olsun bunun cinsel yaşamınızı etkilemesine izin vermeyin.

Cinsel olarak birbirinizden uzaklaştığınızı hissettiğinizde bu sorunu yine konuşarak çözün. Cinsellikle ilgili isteklerinizi de mutlaka dile getirin.

Başkalarına anlatmayın

İkili ilişkinizden herhangi birine dert yanmak evlilik kurumunu zedeleyecek hususlardan bir tanesi. Çünkü bir sorun ne kadar dillendirilirse o kadar içinden çıkılmaz hale gelecektir.

Sıkıntınızı başka biriyle paylaştığınızda anlık bir rahatlama hissetseniz de muhatabı ile paylaşmadığınızda yine çözüm odaklı bir şeyler yapmamış olacaksınız.

Özellikle anne ve babanızı bu sorunların içine çekmek çözüm sürecini daha fazla zorlaştıracaktır.

Evliliğin ihtiyaçlarını görmezden gelmeyin.

Yuvanıza sımsıkı sarılın.

Ezgi ÖZTÜRK

—————-

ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ
Maile Gönder