Mutlu çocuklar yetiştirmek

0
2204
Mutlu çocuklar yetiştirmek 2

Ebeveyn olarak işiniz, çocuklarınızın yüksek özgüven ve mutluluğa giden yolculuklarını desteklemektir.

Bu tavsiye ve ipuçlarıyla çocuğunuza mutlu olmanın yollarını göstermerebilir ve günlük yaşamlarında neşeli olmalarını sağlayabilirsiniz.

Çocuklarınıza oyuncak almak, onları övmek ve onlara dikkat etmek onların mutluluğunu garanti etmez. Sadece yaşamın sürekli mücadelesi ile nasıl başa çıkacağını öğrenen çocuklar gerçek mutluluğu kazanacaktırlar.

Çocuklarınıza kendi mutluluklarını nasıl kazanacaklarını göstermeden önce, şu noktaları göz önünde bulundurun:

– Mutluluk, hedeflerinize ulaşmaktan kaynaklanır, ancak mutlu olmak için tüm hedeflerinize ulaşmak zorunda değilsiniz.

– Hayatta ulaşmaya değer bir hedef mücadele olmadan elde edilemez. Hedef belirleme, endişe, hayal kırıklığı, hatta başarısızlıkla başa çıkmayı kabul etmek ve öğrenmek anlamına gelir.

Çocukların yanlışlıkla bu tür zorluklar yaşamasını önlemeye çalışmak, nasıl mücadele edileceğini öğrenmelerini engeller.

– Mücadele etmeyi öğrenmeyen çocuklar asla gerçekten mutlu olamazlar.

Bu kuralların bazı kesin istisnaları vardır. Bir konu tehlikeli olduğunda veya duygusal tahribata yol açabilecekse çocuklarınıza mücadele etmeleri için izin vermeyin, konuyu erteleyin.

Mutluluğa giden yol
Çocuğunuzun kendi mutluluğu için sorumluluk almasına yardımcı olun.

Kendi savaşını ver

Çocuklarınızın kendilerinin çözebilecekleri sorunları çözmemeye çalışın. Çocuğunuzun “Yapamam!” demesine izin vermeyin.

Örneğin, kızınız bisikletini eğitim tekerlekleri olmadan sürmeyi öğrenemediğinden şikayet ederse, onu başka türlü ikna etmeye çalışmayın. Eğitim tekerleklerini bisikletinden çıkarın ve “Tamam, sorun yok.

Aceleye gerek yok. Daha sonra tekrar deneyebilirsin.” şeklinde bir konuşma yapın. Birkaç gün içinde muhtemelen tekrar denemek isteyecek.

Hatalarını kabul et

Herhangi bir görevin üstesinden gelmek, deneme yanılma gerektirir. Bu nedenle, çocuklarınızın hata yapmasını önlemek sizin işiniz değil.

Yanlışların olumsuz deneyimler olması, özgüvenlerini mahvetmeleri anlamına gelmez. Bu tür deneyimlerden kazanılan tecrübeler, çocuklarınızın neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenmesine yardımcı olur.

Kalıcı ol

Tüm başarı öyküleri sürdürülebirlik içerir; başarılı olana kadar tekrar denemek ve tekrar denemek. Azim geliştikçe, hayal kırıklığı için tolerans da artar. Çocuklarınız hayal kırıklığına tahammül edemiyorsa, başarılı olmakta zorlanırlar.

Kendi ayaklarının üzerinde dur

Hayatınızı kontrol altına almak, iyi seçimler yapmayı öğrenmek demektir. Bu nedenle, çocukların karar vermekte özgür olmaları önemlidir.

Ancak bu özgürlük belirtli bir disiplin çerçevesinde uygulanmalıdır. Çocuğunuzu aldıkları kararlardan tamamen sorumlu tutmanız gerekir.