Kişisel gelişim anne karnında başlıyor!

0
1618
Kişisel gelişim anne karnında başlıyor! 1

Anne ve baba adaylarından büyük ilgi gören “Süper Çocuk Yetiştirmenin Sırları” isimli kitabın yazarı,Kişisel Gelişim Uzmanı Turhan Güldaş; geleceğe hazır, mutlu, başarılı, özgüvenli çocuk yetiştirmek isteyenler için tavsiyelerde bulundu.

ÇOCUK SAHİBİ OLMAK BİR PROJE OLARAK GÖRÜLMELİ

Turhan Güldaş’a göre geleceğe hazır, mutlu, başarılı, özgüvenli süper çocuklar yetiştirmenin sırrı; anne babanın bebek sahibi olmaya karar vermesine hatta evlilik temellerinin oturmasına kadar uzanıyor.

Çocuklarda kişisel gelişimin ilk temelleri ise anne karnında atılıyor.

Çocuk sahibi olmayı, bir proje olarak görmek gerektiğini belirten Turhan Güldaş,

“Çocuk, anne karnına düşmeden önce planlanması gereken bir süreçtir. Beslenmeden hayat tarzına kadar bütün yolculuğun planlanması gerekir.

Önce hazırlanmalı, anne ve baba adayı kendini geliştirmeli, okuyup öğrenmeli ve sonra çocuk sahibi olmalıdır” diyor.

İşte Turhan Güldaş’a göre çocuklarda kişisel gelişimin ilk temellerini doğru atabilmenin püf noktaları:

1. SAĞLIKLI BESLENMEK ŞART

Anne adayı beslenme programlarıyla nasıl hamileliğe hazırlandıysa, hamilelik sürecinde de alacağı gıdalarla kendisinin ve bebeğinin sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlamalıdır.

Öncesinde önemli olduğu gibi hamilelik sırasında da beslenme çok önemlidir.

Unutmayın ki yediğiniz içtiğiniz her şey bebeğinizi direkt olarak etkileyecektir.

Bu nedenle çocuğunuzun sağlığı başta olmak üzere tüm gelişimi için her şeyi bilinçli yapmanız gerekir.

2. STRES VE KAYGIDAN UZAK DURUN

Hamilelikte beslenme ve psikoloji, eşit derecede bebeğinizin gelişimi için önemlidir. Bebek, kordonundan sadece besinleri değil duygu durumlarınızı da alır.

Eşinizle yaşadığınız her deneyime verdiğiniz tepkiden tutun da çevrenizdeki koşullara ve insanlara karşı hissettiğiniz, dış dünyaya verdiğiniz her tepkiyi de besinleri özümsediği gibi özümser.

Hücrelere kodlanan algı, hücre gelişimiyle birlikte daha üst seviyelere çıkar.

Hücre, kayıt ettiği her bilgiyi ilerleyen haftalarda sinirsel algıya dönüştürerek gelişir. En ufak yapı taşımız olan hücreden meydana geldiğimiz düşünüldüğünde, anne karnında başlayan bu hücresel kodlamaların önemini kavrayabilmek mümkündür.

3. SPOR OLMAZSA OLMAZ

Hayatın her döneminde olduğu gibi hamilelik sürecinde de sporun önemi büyüktür.Unutmayalım ki kan dolaşımınızın iyi olması, iyi beslenmeniz bebeğinize olumlu olarak yansıyacaktır.

Hamileliğiniz süresince gereksiz kilo almamaya özen gösterip hamilelerin yapabilecekleri sporlara yönelmenizi tavsiye ediyorum.

Tabii ki doktor onayıyla yapacağınız sporları seçmelisiniz. Sistemli bir şekilde yapılacak spor aktiviteleri ile hem enerjinizi muhafaza edebilir hem de kan dolaşımınızın sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Spor, fiziksel ve ruhsal dengemiz için gereklidir.

4. MÜZİK, HEM RUHUN HEM DE BEBEĞİNİZİN GIDASIDIR

Hamilelikte müzik çok büyük bir önem taşır. Üçüncü aydan itibaren anne karnındaki bebek artık duymaya başlar. Dışarıdan gelen tüm sesleri algılamaya başladığı için ona hafif müzikler dinleterek, beyin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Özellikle, Mozart ve Beethooven’dan seçeceğiniz parçalar bebeğinizin gelişimine büyük faydalar sağlayabileceği gibi, sakin bir ortamda olmasına yardımcı olacaktır.

Çocuk, mutlu ve rahat bir ortamda gerçek dünyaya hazırlanmalı. Stresli, kötü alışkanlıkların olduğu, sürekli gerginliklerin yaşandığı ortamlarda, anne karnında büyüyen çocuk o stresi kendi bünyesine ve karakterine kodlar.

Hafif müziğin bu gibi durumlarda çocuğu sakinleştirici özellikleri bulunmaktadır.

5. BEBEĞİNİZLE İLETİŞİM KURUN

Anne ve babanın henüz doğmamış anne karnındaki bebekleriyle konuşmaları ve pozitif olumlamaları bebeği anne karnında rahatlatır, mutlu eder. Anne isterse hamilelik sırasında çocuğuna kitap okuyabilir.

Böylece çocuğun eğitimine anne karnında başlanarak, gelişimi için ilk adımlar atılmış olur. Anne, çocuk büyüdükten sonra nasıl konuşuyorsa bir şey anlatıyor, açıklıyor, iletişim kuruyorsa hamilelik sırasında da çocukla o iletişimi rahatlıkla kurabilir.

Anne bebeğiyle ilk iletişimini kurarken onu beklediğini hissettirebilir. Ona pozitif hislerini gönderebilir. Onu istediğini, özlediğini anlatabilir.

Bu konuşmalar bebeği, geleceği ortama hazırlamak için de faydalıdır.