Kalça Ağrısını Önlemek İçin 6 Faydalı Tavsiye

Bazı egzersizler oldukça faydalı olsa da, söz konusu kalça ağrısını önlemekse vücudunuzun egzersizlere nasıl tepki verdiğini görmeli ve kendinizi rahatsız hissederseniz onları yapmayı bırakmalısınız. 

Kalça ağrısı pek çok faktör nedeniyle ortaya çıkabilen yaygın bir durumdur. Kendinizi rahatsız hissediyorsanız veya kalçanızda bir ağrı olduğunu düşünüyorsanız, kalça ağrısını önlemek için vereceğimiz 6 tavsiyeye bir göz atın.

Öncelikle kalça ağrısının tam olarak nerede olduğunu bilmek önemlidir; çünkü bu, oluşma sebebi hakkında değerli ipuçları verecektir.

Rahatsızlık kalçanın dış kısmında, uyluğun üst kısmında veya kıçın dış kısmındaysa o zaman ağrı kas sorunlarıyla ilişkili demektir. Genelde bu tür bir rahatsızlığa kasların, bağ dokuların, tendonların ve eklemi çevreleyen diğer yumuşak dokuların enflamasyonu yol açar.

Kalça ağrısı, sırtın alt kısmı gibi vücudunuzun farklı bölgelerindeki belli hastalıklar ve durumlar nedeniyle de ortaya çıkabilir. En yaygın olanlardan biri artirit veya eklemlerin yıpranması ve aşınmasıdır.

Kalça önemli bir bölgedir çünkü gövdeyle vücudun aşağı kısımlarını birleştirir ve yürürken dengeyi sağlar. Bu yüzden o bölgede gerginlik veya sancı hissederseniz, kalça ağrısını önlemek için aşağıdaki tavsiyelere bakabilirsiniz.

Kalça Ağrısını Önlemek İçin 6 Faydalı Tavsiye

1. Dengeli beslenin

Dengeli bir beslenme programı, kemikleri ve eklemleri güçlendirmek içinönemlidir. Balık gibi demir ve fosfor açısından zengin yiyecekleri tüketin çünkü onlar eklemleri güçlendirmeye yardımcı olurlar.

Ayrıca A, C ve D vitamini alımınızı artırın çünkü bu vitaminler kolajen sentezini desteklerler.

Eklem şişkinliğini önlemek için en çok aşağıdaki meyveler ve sebzeler tavsiye edilir:

 • Turunçgiller
 • Mango
 • Ananas
 • Havuç
 • Kavun
 • Çilek
 • Enginar
 • Sarımsak

2. Magnezyum ve vitamin desteği alın

Magnezyum, kalsiyum, fosfor ve potasyumdan sonra hücrelerde en fazla bulunan dördüncü mineraldir. Enerji üretmenize, proteinleri ve yağları sentezlemenize yardımcı olur. Magnezyum, kasların kasılması ve rahatlaması, sinir sistemi fonksiyonlarının gerçekleşmesi ve metabolizmanızı desteklemek için gereklidir.

Ayrıca glukozamin ve sülfat gibi kalçaların aşınması ve yıpranması için iyi olan bazı vitamin takviyeleri de vardır. Vücudun bu bölgesini ve genel anlamda kıkırdağı güçlendirmek için doğal bir yoldur.

Faydaları hakkında doktorunuza danışın.

3. Kalça ağrısını önlemek için fiziksel aktiviteler yapın

Vücudu sağlıklı tutmak ve kalça ağrısını önlemek için egzersiz yapmak gerekir.

Sabahları köprü egzersizi yapmak gibi basit egzersizler kaslarınızın çalışmasını sağlar ve onları aktif hale getirir. Ayrıca günün geri kalanında duruşunuza da yardımcı olabilirler.

Artrit ve bursit sorununuz varsa yüksek etkili aktivitelerden kaçının. Koşmak ve zıplamak kalça ağrısını kötüleştirebilir çünkü baskı eklemlerin şişmesine yol açacaktır. Bu durumlar söz konusuysa yürümek daha iyi bir seçenektir.

4. Uyluklarınızı güçlendirin

Kalça ağrısını önlemek için uylukları güçlendirmek önemlidir çünkü yürürken ihtiyaç duyduğunuz dengeyi onlar sağlar. Kalçanızda osteoartrit varsa daha fazla destek sağlamak için dıştaki uyluk kaslarınızı güçlendirmeyi deneyin.

İç uyluk kasları da kalçalarınıza güç veren başka bir kas grubunu oluştururlar.

 • Bunu yapabilmek için, sırt üstü uzanın, bacaklarınızın arasına bir top koyun ve sıkın.
 • Bir futbol topu veya ona benzer sıktığınızda çok esnemeyecek bir top kullanın.

5. Esneme egzersizleri yapın

Kalça eklem duvarının bir parçası olan bursanın üzerindeki kalça kaslarını esneterek bursit nedeniyle oluşan ağrıyı azaltabilirsiniz.

 1. Ağrıya yol açan dizinizin üzerine çökün, dengenizi korumak için sabit bir şeye tutunun.
 2. Bir yandan kalçadaki kasları sıkarken diğer yandan leğen kemiğini ileriye doğru eğin.
 3. Sonra kalçanın ağrıyan tarafının üzerine eğilin (örneğin sağ dizinizin üstüne çöktüyseniz sola doğru)
 4. Kalça kemiğinin üstünde bir gerinme olduğunu hissetmelisiniz.
 5. 30 saniye boyunca gerinme pozisyonunda kalın ve bir veya iki kez tekrar edin.

6. Vücudunuza kulak verin

Artirit veya bursit sorununuz varsa büyük ihtimalle egzersizin ağrıyı yatıştırdığını fark etmişsinizdir. Peki, kalça ağrısı ne zaman egzersizi veya bazı aktiviteleri yapmayı bırakmak için bir işarettir?

Kalçanız belli bir egzersizi yaparken ağrımaya başlarsa ve ağrı saatlerce hatta günlerce geçmezse bu eklemlerinizin dinlenmesi gerektiğinin göstergesidir. Egzersizi yaptıktan sonraki gün ağrı hissetmek normaldir ancak bu ağrı uzun süre devam etmemeli veya kötüye gitmemelidir.

Kalça ağrısını önlemek basittir. Tek yapmanız gereken vücudunuza dikkat etmek ve kaslarınızı ve eklemlerinizi güçlendirmektir. Kalçalar bacaklarınızın desteğidir, bu yüzden gerginliği yok edin ve kalçalarınıza iyi bakabilmek için bu tavsiyelere uyun.

Ne olursa olsun, ağrı güçlü ve ısrarcıysa sağlık uzmanınıza görünmeyi unutmayın.

EN ÇOK İZLENENLER

Mutlu bir evliliğin önündeki 10 engel!

Mutlu bir evliliğin önündeki 10 engel! Canten Kaya

Çocuğun Dünyasında Büyükanne ve Dedelerin Yeri

Çocuğun Dünyasında Büyükanne ve Dedelerin Yeri -Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu  

Çocuklar hangi anıları hatırlıyorlar?

Çocuklarınıza pahalı oyuncaklar alamadığınız için üzülüp, çocuğunuzun bu sebeple mutsuz olduğunu düşünmeyin sakın! Pahalı oyuncaklar alıyorsanız da, onlara mutlu bir an yaşattığınızı düşünmeyin! Mutluluğun maddiyatla hiçbir...

Çocuğumu yeniden yetiştirmem mümkün olsaydı…

Çocuğumu yeniden yetiştirmem mümkün olsaydı, Ona işaret parmağımı kaldırıp Yasaklar koymak yerine Parmaklarıyla resim yapmayı öğretirdim. Hatalarını daha az düzeltir, Onunla daha çok yakınlık kurmaya çalışırdım Onu sadece gözlerimle izler,...

Çocukların boylarının uzaması için tavsiyeler…

'Çocuğumun boyunu nasıl uzatabilirim?' diyorsanız bu videoları mutlaka izleyin... Video-1 : Dr. Hayri Gözlüklügiller'den çocuklarınızın boylarını doğal yollarla uzatacak tavsiyeler... Daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla...

Çocukları için güvenlik, korunma ve güçlendirme teknikleri – “Hayır” demeyi öğretmek

Çocuklara uygulanan cinsel istismarda karşı koyabilme tekniklerinden olan "Hayır" diye kararlılık göstermek tacizciler için oldukça caydırıcıdır. Duyulmak istemezler. Cinsel İstismar yaşandığı zaman koca insanlar bile dehşetle...

“Diğer ebeveynler gibi olmayacağım…” Hayaller ve Hayatlar…

Ebeveynlerin bebek sahibi olmadan önce kurduğu hayalleri ve yaşadıklarını anlatan video... İyi seyirler...

Erkeğin beynini nasıl yönetirsiniz?

Kadınlar erkeğin beynini nasıl anlar? Kadınların 9 Hatası ! Sosyolog, Pozitif Psk. Danışmanı, Erdem Taşkınsu,  kadın beyninin erkek beynine gönderdiği hatalı gibi görünen sinyalleri anlatıyor... Erdem...

Arkadaşınıza gönderin!