İtalya aşısı olmayan çocukların okula gitmesini yasakladı!

Türkiye’de ve dünyada son yıllarda aşı karşıtlığı, kararsızlığı ve bunun sonuçları tartışılırken İtalya, aşısız çocukların okula gitmesinin yasaklandığını duyurdu.

Özellikle geçen yıl kızamık vakalarındaki hızlı artışın ardından yasal düzenlemeyi gündeme getiren İtalya, yeni kurallara göre, altı yaşına gelmiş çocukların aşı yaptırdığına dair resmi bir belge yoksa, bu çocuklar yuvalara ya da anaokullarına kabul edilmeyecek.

Yasaya göre 6 – 16 yaş arasındaki çocuklara okul yasağı getirilmeyecek. Ancak çocuklarını aşısız halde okula gönderen aileler, 500 Euro’ya kadar para cezasına çarptırılabilecek.

İtalya’nın Repubblica gazetesine konuşan ülkenin Sağlık Bakanı Giulia Grillo, artık kuralların basit olduğunu söyleyerek, “Aşı yoksa, okul da yok” dedi. Aşıların tamamlanması gereken 10 Mart’ta sürenin dolması nedeniyle talep edilen ek süre de kabul edilmedi.

İtalya medyasında yer alan haberlere göre bölgesel yetkililer aşı konusuyla ilgili farklı yöntemler izliyor. Buna göre farklı bölgelerde farklı yöntemlerin uygulandığı belirtildi.

Bolonya’daki yerel merciler 300 çocuğun ailesine mektup yollayarak okula alınmayacaklarını bildirdi. Ayrıca beş bin çocuğun da aşı belgelerinin güncel olmadığı belirtildi.

Bir önceki Sağlık Bakanı Beatrice Lorenzin’e atfen ‘Lorenzin Yasası’ olarak adlandırılan düzenleme çocukların okula başlamadan önce zorunlu aşıları tamamlamasını öngörüyordu. Söz konusu aşılar; kızamık, kızamıkçık, çocuk felci, suçiçeği ve kabakulak hastalıkları içindi.

Bu düzenlemeye rağmen İtalya, Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği yüzde 95 aşılama hedefine ulaşamadı. Bu yasadan önce aşılama oranı İtalya’da yüzde 80 olarak açıklanmıştı.

Avrupa’da kızamık vakaları üç kat arttı

Son günlerde özellikle kızamık vakalarının dünya genelinde artması aşı karşıtlığı ve karasızlığını da görünür hale getirdi. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Avrupa’da kızamık vakaları 2018’de 2017’ye göre üç kat arttı ve 72 kişi de kızamıktan öldü.

Dünya genelinde farklı nedenlerle aşı karşıtlığı söz konusu. Türkiye’deki en yaygın karşıtlık ise “Aşıların içeriğinde domuz ürünlerinin bulunması” ve “gizli düşmanlarımız aşılar vasıtasıyla vücudumuza zararlı maddeler vererek neslimizi bozmak istiyorlar” düşüncesi üzerinde gelişiyor.

İstanbul Tabip Odası’na göre ciddi yan etkileri ve ölüm riski olan hastalıklara karşı korunmada çok önemli bir savunma aracı olan aşı konusunda kararsızlık, güvensizlik, aşı uygulamalarına karşı red sorunları artış gösteriyor.

Aşı uygulamalarına yönelik endişelerin giderilmesi, aşı uygulamalarının sürdürülebilirliğinin sağlanması için başta hekim sorumluluğuna vurgu yapılıyor. (AÖ)

Kaynak: BBC

EN ÇOK İZLENENLER

video

Ayrılık sonrası nasıl toparlanırım?

Ayrılık sonrası nasıl toparlanırım? Çivi çiviyi söker mi? Ayrılık acısı geçer mi? Serhat Yabancı Evlilik ve Aile Danışmanı  

Zafer Akıncı: Annenizin yanında eşinizi ezmeyin

Zafer Akıncı: Annenizin yanında eşinizi ezmeyin...

Çocuklarla eğlenceli vakit geçirebileceğiniz kolay çizimler!

Çocuklarınızla hem eğlenceli vakit geçirebileceğiniz hem de resim çizme becerilerini geliştirebileceğiniz kolay çizim etkinlikleri... Daha fazla kişiye ulaşması için izledikten sonra arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz... İyi seyirler...    

Çocuklarımıza nasıl söz geçirebiliriz?

Çocuklarımız neden laf dinlemiyorlar, neden laftan anlamıyorlar? Çocuklarımıza neden söz geçiremiyoruz? Disiplinli çocuk nasıl yetiştirilir? Çocuklar neden ısrar ediyorlar? Anne babanın arasında bütünlük ve tutarlılık nasıl sağlanır? Çocuğumuza ne...
video

Çocukların beyin ve zekasına zarar veren 5 şey!

Çocukların beyin ve zeka gelişimini etkileyen faktörler nelerdir? Çocukların beyin ve zeka gelişimine zarar veren 5 şey nedir? Çocukların zihnini açan, zekasını geliştiren gıdalar nelerdir? -Uzm. Psikolog...

Sınırlarınız ve çocuklarınızın sınırları…

Sınırlarınız ve çocuklarınızın sınırları... Prof. Dr. Üstün Dökmen örnekleriyle çocuklara neden ve nasıl sınır konulması gerektiğini anlatıyor... Daha fazla ebeveyne ulaşması için izledikten sonra videoyu arkadaşlarınızla...

“Diğer ebeveynler gibi olmayacağım…” Hayaller ve Hayatlar…

Ebeveynlerin bebek sahibi olmadan önce kurduğu hayalleri ve yaşadıklarını anlatan video... İyi seyirler...

Evliliğinizi anne – babanız mı yönetiyor?

Evliliğinizi anne - babanız mı yönetiyor? -Prof. Dr. Üstün Dökmen

Arkadaşınıza gönderin!