İsteklerini vurarak yerine getirtmeye çalışan çocuklar…

İsteklerini ebeveynlerine vurarak yerine getirtmeye çalışan çocuklar bunu başardıkça, güç gösteren erişkinler onlara “kazananlar” olarak örnek gösterildikçe, isteklerine ulaşamasalar bile en azından ebeveynlerinin ya da toplumun ilgisini çekebildikçe dur diyebilmek zordur.

Durdurmanın ilk adımı “Hayır, bu şekilde davrandığın sürece seninle ilgilenmeyeceğim” demektir.

Siz duygunuzu ve doğruyu ifade edebildiğiniz zaman ona da,isteklerini,düşüncelerini sağlıklı ifade etmeyi öğretebilirsiniz.

İkinci öğretmeniz gereken ne kadar isterse istesin her istediğinin olmayacağıdır. İsteklerinin uygun, gerekli ve hak edilmiş olduğunu anlayarak büyümesi gerekir.

Daha o yaşta onu şiddet gösterdiğinde durdurmalısınız. Şiddetle, bağırarak, başkalarına zarar vererek sonuç alamayacağını o yaşta öğrenmediği zaman aynı davranışı farklı olsa da sürdüren erişkinler oluyorlar.

Belki karşılarındakine yumruk atmıyorlar ama çeşitli şekilde zarar vererek başarı sağlayacağına inanan erişkinler oluyorlar.

Çalışmak, emek vermek, düşünmek, başkalarının haklarına ve isteklerine değer vermek yerine zorla, hile ile, dedikodu ya da şantajla başardıklarını sanan “büyükler” oluyorlar.

Küçük bir çocukken size vurmaya çalıştığında acıtmadığı için veya size eğlenceli geldiği için ya da durdurmadığınız için, şiddet çocuk için bir oyun, bir ilişki biçimi şeklinde algılanıyor.

Gittikçe sınırlanma eşiği düşüyor, daha çok şey isteyip daha çok şiddet, gösterip yanlış yollar deniyor. Yaptığının iyi ve doğru bir şey olduğu inancı ile büyümeye başlıyor.

Eğer durdurmayıp, isteklerini yaparsanız isteklerini yaptırma yolunu belirliyorsunuz.

Şiddetine şiddetle karşılık verirseniz güçlü olanın kazanacağı kanısını kazandırıp şiddet öğretiyorsunuz.

Kısacası şimdi durduramazsanız, dur diyemezseniz onun geleceğini belirlemiş olacaksınız.

Ve bir gün başkaları dur demeye çalışacaklar.

Asıl önemlisi, başkalarına zarar verseler de, sorun çıkarsalar da, becermiş görünseler de hep en çok zarar gören kendileri olacaktır.

Prof. Dr. Bengi Semerci

EN ÇOK İZLENENLER

video

Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman ve nasıl verilmeli?

Çocuklarda tuvalet eğitimi püf noktaları neler? Tuvalet eğitimine ne zaman başlanır? Video-1: Kolay ve eğlenceli yöntemlerle çocuklarda tuvalet eğitimi... Ve daha birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz, Demet Tuncer ve...

Çocuğun Dünyasında Büyükanne ve Dedelerin Yeri

Çocuğun Dünyasında Büyükanne ve Dedelerin Yeri -Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu  
video

Öfkeli Annelere tavsiyeler!

Öfkeli annelere tavsiyeler... Anneler için öfke kontrolü... Uzman Pedagog Adem Güneş'ten öfke kontrolünde zorlanan anneler için tavsiyeler. Daha fazla kişiye ulaşması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz... Dinledikten sonra aşağıdan diğer...

Amigurumi nedir? Amigurumi nasıl yapılır?

Amigurumi, Japonca’da oyuncak yapma sanatı demektir. Ami (örülmüş) ve nuigirimi (doldurulmuş oyuncak) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Tığ örgü ve sık iğne tekniği kullanılarak yapılan bu oyuncaklar...

Çocuklarla birlikte yapabileceğiniz 30 kolay çizim yöntemi!

Çocuklarınız evde sıkılıyor, vakit geçirmek için bir uğraş bulamıyor mu? Aşağıdaki sizler için derlediğimiz birbirinden eğlenceli kolay çizim yöntemlerini deneyerek  hem çocuklarınızla birlikte  eğlenceli vakit...
video

Sorumluluk sahibi çocuk nasıl yetiştirilir? – Dr. Özgür Bolat

Ben dili neden zararlıdır? Çocuklara harçlık nasıl verilmeli? Çocuklarda ödül sistemi doğru mu? Dr. Özgür Bolat  
video

İsteklerini ağlayarak yerine getirmeye çalışan çocuklara nasıl davranılmalı?

İsteklerini ağlayarak yerine getirmeye çalışan çocuklara nasıl davranılmalı? Pedagog Adem Güneş

Çocuk gelişimini destekleyen 10 oyun!

Çocukların renkli dünyasını en iyi şekilde özetleyen oyunlar öğrenme ve gelişim sürecinde de önemli rol oynuyor. Çocukları oyun oynamaya yönelten oyuncak seçiminde özenli davranmak, anne-baba...

Arkadaşınıza gönderin!