İnsan Neden İntihar Eder?

0
721
İnsan Neden İntihar Eder? 4

Bu yazımda size intiharın bilmediğimiz yüzünü göstermeye çalışacağım. Araştırmalarla, deneyimlerimle kendi bakış açımı yansıtmaya çalışacağım.

Önemli Not: Yıllar önce yazdığımız intihar etmek ile ilgili bu yazıya gelen yorumlardan sonra bir ekleme yapmak istedik. Çünkü farkettikki intihar etmeyi düşünen kişilerin İnternette çeşitli şekillerde aramalar yaptığını görüyoruz.

“İntihar etme yöntemleri, Nasıl intihar edilir?”  gibi birçok şekilde oluyor bu aramalar. Birçok kişi bu yazının altına intiharla ilgili yazılar yazarak kendini ifade etmiş ya da birbirine destek olmuş.

Bu süreçte herşeyin bittiğiniz düşündüğünüz noktada muhakkak psikolog ya da psikiyatrist desteğine başvurmanızı öneririm. Bu desteği aldıktan sonra intihara ve başka yolun kalmadığına dair  düşüncelerinizin değişeceğine inanıyorum.

Dünyada 40 saniyede 1 kişi intihar yüzünden ölüyor. Peki bu intihar girişimlerinin altında yatan şey nedir? Bazen bir intihar haberi alırız ve bu adam hiç bir şey yokken neden intihar etti şimdi deriz.

Öncelikle bilmek gerekir ki intihar bir yardım çığlığıdır. Öncesinde birçok davranışı ile birçok konuşması ile birey bunu belli eder “kendime zarar vermekten korkuyorum” “yaşamak anlamsız geliyor” “intihar dışında başka çare kalmadı” gibi.

Bu gibi ipuçların göz ardı edilmemesi gerekir.İntiharın çözüm yolu olduğu bilince hakim olmuştur. Ancak harekete geçilemediği durumlar da olabilmektedir.

Danışanlarımızdan birçok zaman onları hayata bağlayan şeylerin çocukları ve dini inançları olduğunu duymaktayız. ”çocuğum olmasa intihar ederdim” “dini inancım gereği intihar edemem gibi. Ancak yaşamak içim bunlardan çok daha fazlasına sahipsiniz aslında.

İntihar girişimde bulunanların büyük bir kısmı bunu aslında ölmek için yapmazlar. Kendilerini affettirmek, sevdirmek, öç almak,  borçlarını ötelettirmek ya da çeşitli varoluşsal düşünceleri içeren insani sebeplerden yapabilirler.

Rakamlara bakıldığında kadınlar erkeklere oranla daha yüksek oranda intiharı  denerken, erkekler sonuca ulaşmak konusunda daha kararlı. Bunun yanında intihar girişimleri sırasında erkekler daha sert ve sonuca ulaştırıcı yöntemler uyguladığını görüyoruz.

Bu cinsiyet farlılığı kişilerin evde intihara kalkıştıkları yerler açısından da gözlenmektedir. Erkekler intihar yerleri olarak daha çok göze çarpan yerleri seçerken kadınlar ise kendileri için daha duygusal alanları seçmekte.

Araştırmalar intiharı bir kere denemiş bir kişinin bir daha deneme ihtimalinin çok yüksek olduğunu göstermektedir. Bu sebepten bunun önlemi alınmalıdır.

1. Kişi depresyon belirtileri gösteriyorsa tedavi görmelidir. Depresyon intihar riskini arttırmaktadır.
2. Kişiyi bu süreçte yanlız bırakmamak gerekmektedir.
3. Kişinin bir iş ile meşgul olmasını sağlamak faydalı olacaktır.
4. Sosyal ağını, arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmeye çalışılmalıdır.
5. Verilen sözler yerine getirilmelidir.
6. Aile içinde alınan kararlarda bireyin rolüne önem verilmelidir.
7. Bireyin monoton bir hayat sürmesi engellenmeli çeşitli faaliyetler yapılmalıdır.(spor,gezi..)
8. Kişiyi motive edici sözler söylenmeli.

kaynak: Dünya sağlık örgütü