İmdat! Çocuğum çok erken kalkıyor

Ne zamandır sabak uyanmak için alarm kullanmıyorsunuz? Evde bir bebeğiniz varsa, buna ihtiyaç duymamanız gayet normal.

Ünlü uyku uzmanlarından Kim West(The Sleep Lady), erken uyanma probleminin bebeklerde ve neredeyse ilk okul çağına gelmiş çocuklarda sık görülen bir problem olduğunu söylüyor.

Gece beslemesi gerekmeyen(genellikle 6-8 aylık) ve gece boyunca uyuyan bebeklerde ortalama uyanma saatinin 6:00-7:30 arasında olması gerektiğini, karanlık havalarda ise daha da uzayabileceğini belirtiyor.

 

Çocukların yaklaşık %10-15’i doğuştan erken kalkmayı tercih ederken, bir çoğu dışsal sebeplerle erken uyanıyor. Kim West’e göre; ” Çocuğunuz uyku saatinden önce aşırı yorgun ve huysuz ise (yani uyku saatini geçirirseniz), o zaman normalden erken uyanacaktır.”

Size bu konuda birkaç önerimiz var;

Uyku dedektifliği yapın

Çocuğunuz öten bir kuş, gözüne gelen bir gün ışığı gibi dışsal sebeplerden mi, yoksa tamamen kendi isteğiyle doğal olarak mı uyandığını tespit etmek için bebeğinizden önce kalkarak gözlem yapın.

Daha erken bir saatte yatırın

Evet bilinenin aksine, geç yatan çocuk geç kalkmıyor. Eğer çocuğunuz enerjisini tamamen tüketmiş ve çok yorgun olarak uykuya dalarsa, hem gece boyu huysuz olacak, hem de sabah daha erken kalkacaktır.

O nedenle uykuyu önce 20 dakika öne çekin, eğer iyileşme görürseniz bir 20 dakika daha öne çekerek çocuğunuz için uygun uyanma saatini bulabilirsiniz.

Öğle uykusunu atlamayın

Ebeeynlerin çoğu, öğle uykusunu kestiklerinde çocuklarının gece boyunca daha iyi uyuyacağını düşünür. Ancak Kim West, gün boyunca yeteri kadar uyumuş, dinlenmiş çocukların daha kaliteli bir gece uykusu uyuduklarını ve daha geç kalktığını gözlemlediğini belirtiyor.

Saat alarmı kullanın

Çok erken uyanan 18 aylıktan büyük çocuklarınız için saat alarmı kullanabilirsiniz. Ya da gece-gündüz ışığa bağlı değişen saatlerden kullanabilirsiniz, bu çocuğunuzun gece ve gündüz arasındaki farkı anlamasına yardımcı olacak. Uyanma saatinin gelip gelmediğini de böylece tayin edebileecektir.

Beklentinizi belirleyin

Çocuğunuz uyanır uyanmaz hemen yatağından almayın, bir müddet kendi kendine zaman geçirmesine izin verin. Bu ona henüz kalkma zamanı gelmedi mesajı verirken, eğer ihtiyacı varsa tekrar uykuya dalma fırsatı verecektir.

——————————-

close
Hide picture
Send to E-mail