İlişkilerde çiftler neden kendini yalnız hisseder?

0
883
İlişkilerde çiftler neden kendini yalnız hisseder? 6

Sosyal bir varlık olmamıza rağmen birçoğumuz kendini sıklıkla yalnız hissedebilir. Sevgilisi olan, işinde başarılı olan, evli veya çok sevilen insanlar bile bazen derin bir yalnızlık yaşayabilir.

Özellikle çiftler arasında hissedilen yalnızlık duygusunu sizin için ele aldık. Peki, çiftler ilişkilerinde neden kendini yalnız hissediyor?

Fazla eleştirel olma 

Bir ilişkide ayrılıkların en önemli nedenlerinden biri de karşı tarafın fazla eleştirel olması. Genellikle karşımızdaki kişinin kusurlarını söylemek, yaralayıcı bir şey olarak görülür. Günlük hayatta çok fazla eleştirdiğimiz ve eleştirildiğimiz için bu durum saldırı geliştirmemize ve geri çekilmemize neden oluyor.

Bu noktada karşımızdakine isteklerimizi sert bir şekilde iletmek yerine, kendimizi yalnız hissettiğimizi ve biraz ilgiye ihtiyacımız olduğunu söylemek daha samimi olacaktır.

Sürekli mükemmel olma zorunluluğu hissetmek

Çiftlerin kendilerini yalnız hissetme nedenlerinden biri de sürekli kendini mükemmel olma zorunluluğu hissetmek… Mükemmellik, kendimizi yalnız ve dışlanmış hale getiren nedenlerden biri. Eğer mükemmel olursak, kimse bizi eleştiremez veya utandıramaz ya da reddedemez diye düşünüyoruz.

Sağlıklı düşündüğümüz de içimizdeki gücü keşfedebiliriz ve mükemmel olmamanın bir sorun olmadığını anlayabiliriz. İlişkimizde de mükemmel olmasak da, kendimizi bu şekilde olduğumuz gibi kabul edilebileceğimizi anlamış oluruz.

Risk almaktan korkarız 

Bir önceki paragrafta mükemmellik duygusunun bizi nasıl izole ettiğini ele almıştık. Bu noktada mükemmellik düşüncesine saplandıkça, mükemmel olmayan yanlarımızı da ortaya çıkarmaktan korkuyoruz. Bu durum yalnızlığımızı ortadan kaldırabilecek adımlarımızdan bizi uzaklaştırır ve risk almaktan korkar hale geliriz.

Oysa mükemmel olmamanın aslında normal bir durum olduğunu keşfettikçe, hayattaki riskleri daha kolay alabiliriz. Bu ilişkilerimizde de böyle…

Hayal kırıklığı yaşamaktan korkma 

Hayattan ve ilişkilerimizden daha fazla tatmin olmak için risk almak demek, aynı zamanda olası hayal kırıklıklarına, kırgınlıklara açık olmak demektir. Birine kendimizi açtığımızda, her zaman istediğimizi elde edemeyebiliriz.

Hayatın bir tarafı da hüzünlü veya hayal kırıklıklarıyla geçebilir. Bunun insanı bir durum olmadığını, hayatta mutluluklar kadar mutsuzluklara da yer açmanız gerektiğini unutmamalısınız.