Hiçbirinin farkında değiliz! İşte renklerin iştahımız üzerine etkileri

0
3351
Hiçbirinin farkında değiliz! İşte renklerin iştahımız üzerine etkileri 7

Neden restoranlarda kırmızı rengi sıkça karşımıza çıkar? Balık restoranlarında neden sıklıkla maviyi görürüz?

Diyetisyen ofislerin de sık sık yeşil rengiyle karşılaşmamızın bir anlamı var mı? Renkler hayatımızın her alanında olduğu gibi beslenme konusunda da duygularımızı tetikleyen bir faktör.

Yemek seçimlerimizi ve iştahımızı yönetebilen renkleri gelin hep birlikte tanıyalım…

Yemek yenilen mekanlarda kullanılan renklerin iştahımızı kontrol ettiğini biliyor muydunuz? Evet, neredeyse bütün renklerin duygu durumlarımız üzerinde etkileri bulunuyor.

Yapılan araştırmalar, renklerin tüketilen besin miktarı ve yemek tercihi üzerinde etkili olduğunu ortaya koydu. Şöyle bir aklınızdan geçirin sevgili okur, sizin de kırmızıyı gördükçe mideniz kazınmadı mı hiç? 🙂

Bakalım hangi renk yemek konusunda bizleri nasıl etkiliyor;

Kırmızı

Restoranlarda en çok kırmızı rengi karşımıza çıkar, çünkü beyne en fazla etki eden renktir kendileri. Özellikle fast food restoranlarında denk geldiğimiz kırmızının iştah artırıcı etkisi vardır.

Yemek yeme isteğini artırır. Açlık yaratma hissinin yanı sıra heyecan hissini de uyarır. Bazı ülkelerdeki fast food restoranları obezite oranlarının artmasından dolayı tabela ve iç mekan renklerini kırmızıdan yeşile çevirmiştir.

Yeşil

Yeşilin insan üzerinde yatıştırıcı etkisi vardır. Odaklanmayı artırır. ‘Sağlıklı’ mesajı vermek isteyen mekanlar tasarımlarında yeşil rengi tercih ederler.

Bu renk aynı zamanda sindirime de yardımcı olur. Huzuru çağrıştıran renk aynı zamanda bireyde ‘doğal, sağlıklı’ algısı da oluşturmaktadır.

Turuncu

Enerji ve heyecanın rengidir turuncu. Kırmızı gibi turuncu rengi de iştah açıcıdır. Uzun süre bakıldığında sıcaklık hissi verir.

Sarı

Serotonin hormonu salımını artırır. Bu da kendinizi daha mutlu hissetmenize yardımcı olur. Sarı rengin de iştah artırıcı etkisi söz konusu.

Mavi

Rahatlatıcı etkisi vardır. Aynı zamanda iştahı kontrol altına alır. Az yemek yemek isterseniz mavi tabak, mavi masa örtüsü tercih edebilirsiniz.

Pembe

Pembenin de insan üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır. Stresli ruh halinden sizi kurtararak dinginleşmenizi sağlar. Eğer stresten kaynaklı aşırı yemek yeme probleminiz varsa mutfağınızda pembeye yer açın!

Sadece mutfak değil evinizin her köşesinde bu sıcak rengi barındırmanızda fayda var…