Hamilelikle birlikte gelen problemleri ve önleme yöntemleri!

Hamilelikte aşerme, koku hassasiyeti ve mide bulantısı gibi durumlar önlenebilir mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları, hamilelikle birlikte gelen bazı problemleri ve önleme yöntemlerini sizler için anlattı.

 

Gebelik her ne kadar fizyolojik bir süreç olsa da anne adayını zorlayan, vücut sistemlerinde meydana gelen birtakım değişiklikler vardır. İlk 3 aylık dönemde anneler özellikle sabah bulantılarından şikayet ederler.

Hamile kadınların yaklaşık %80’inde mide bulantısı ve kusma görülebilir. Anne adayları sabah uyanmaktan korkar hale bile gelebilirler. Doktorunuz ile iletişime geçerek bebeğinize zarar vermeyecek ve size iyi gelecek ilaçlar kullanılabilir.

Kuru beslenme, çok yağlı, salçalı ve karbonhidratlı besinlerden uzak durmanız önerilebilir. Yine kimi anneler zencefilden fayda görmektedirler, anne adayları zencefilli gıdalar ya da sakız deneyebilirler.

Bazıları ise kuru leblebi, galeta ya da kimyonun faydalı olduğunu söyler. Her kadın için durum farklı olsa da bu önerilerin bazıları işinize yarayabilir. Öncelikle midenizi neyin bulandırdığını keşfedin ve bu kokulardan ya da besinlerden uzak durun.

Şikayetlerinizi azaltacak besinleri keşfetmek için farklı yiyecek ve içecekler deneyin. Her öğünde çok fazla yemek yerine, az az ama sık beslenmeyi deneyin. Sindirimi kolay ve düşük yağlı besinler tüketin. Protein oranı yüksek atıştırmalıklar alabilirsiniz.

Yağlı, baharatlı yiyecekler ve gaz yapan sebzelerden uzak durun. Hazır gıda ve kızartmalardan kaçının. Günlük ihtiyacınızın karşılanması için günlük en az 3 litre su için.

Sabah bulantısı semptomları yaşıyorsanız, hamilelik takviyenizi geceleri almaya çalışın, bu size yardımcı olabilir.

Gebeliğin ilk haftalarının bitmesi ile birlikte bulantı kusmalardan kurtulduk derken bu sefer de mide yanması baş gösterebilir. Bebeğiniz büyüdükçe midenize yaptığı bası artmakta ve midede dayanılmaz bir yanma ve ekşime hali görülebilmektedir.

Bu durum gebeliğin sonuna doğru gerçekten dayanılmaz bir hal alabilir. Doktorunuzun önereceği ilaçları mutlaka kullanın.

Onun dışında bireysel olarak değişmekte olsa da; düzenli olarak sık sık ama küçük öğünler yemek, kızarmış, baharatlı besinlerden uzak durmak, şişkinliği engellemek için besinler ile sıvı tüketimini azaltmak, bunun yerine öğünler arası su içmek, yemek yedikten sonra ayağa kalkmak ve birkaç saat boyunca yatmamak, düzenli yürüyüş ve bol elbiseler giymek iyi gelecektir. Yatak başı yastık ile yükseltilebilir.

Gebelik boyunca anne adaylarını zorlayan durumlardan biri de kabızlıktır. Gebelik boyunca salgılanan hormonlar ve azalmış fiziksel aktivite kabızlığa neden olabilir. Doktorunuz size tavsiye etmedikçe kendi kendinize sakın herhangi bir tedavi almayın.

Sıvı tüketmenin özellikle önemli olduğunu akılda tutun; beslenmenizi ve yaşam tarzınızı düzenleyin. Tam tahıllar, meyve ve sebzeler gibi yüksek lifli yiyeceklerden bolca yiyin. Bolca su için. Düzenli egzersiz ve yürüyüş de iyi gelecektir.

 

EN ÇOK İZLENENLER

Çocuğunuzun ruhu konuşabilseydi…

Çocuğunuzun ruhu konuşabilseydi... Videoyu izledikten sonra daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İyi seyirler... Öfke kontrolsüzlüğü yaşayan her çocuğun ardında öfkesini kontrolde zorlanan bir ebeveyne rastlıyorum....
video

Çocukların beyin ve zekasına zarar veren 5 şey!

Çocukların beyin ve zeka gelişimini etkileyen faktörler nelerdir? Çocukların beyin ve zeka gelişimine zarar veren 5 şey nedir? Çocukların zihnini açan, zekasını geliştiren gıdalar nelerdir? -Uzm. Psikolog...

Çocukları için güvenlik, korunma ve güçlendirme teknikleri – “Hayır” demeyi öğretmek

Çocuklara uygulanan cinsel istismarda karşı koyabilme tekniklerinden olan "Hayır" diye kararlılık göstermek tacizciler için oldukça caydırıcıdır. Duyulmak istemezler. Cinsel İstismar yaşandığı zaman koca insanlar bile dehşetle...
video

Her istediği yapılan çocuklar…

Her istediği yapılan çocuklar... Çocukların her istediğini yapmak nasıl sonuçlar doğurmaktadır? Çocukların hangi istekleri yerine getirilmelidir? - Psk. Dnş. Murat İdin

Çocuklarınızı “besici” mantığıyla yetiştirmeyin!

Çocuklarınızı "besici" mantığıyla yetiştirmeyin! Prof. Dr. Üstün Dökmen'den ebeveynlere tavsiyeler... Videoyu izledikten sonra daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Dilerseniz 2. videodan programın tamamını  izleyebilirsiniz. Videonun tamamı:
video

Çocukların sorumluluk bilinci nasıl geliştirilir? – Doğan Cüceloğlu

Anne - babalar çocuklarına sorumluluk duygusunu  nasıl kazandırabilir? -Doğan Cüceloğlu

“Diğer ebeveynler gibi olmayacağım…” Hayaller ve Hayatlar…

Ebeveynlerin bebek sahibi olmadan önce kurduğu hayalleri ve yaşadıklarını anlatan video... İyi seyirler...
video

Çocukların sabah vaktinde uyanabilmesi için 7 tavsiye

Çocuklar sabah nasıl uyandırılır? Çocukların sabah vaktinde uyanabilmesi için 7 tavsiye -Pedagog Adem Güneş Daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz... Aşağıdan diğer bilgilendirici içeriklere göz atabilirsiniz...

Arkadaşınıza gönderin!