Hafta sonu çocuklarınızla izleyebileceğiniz “eğitici ve etkileyici” 17 yabancı film

0
1442
Hafta sonu çocuklarınızla izleyebileceğiniz

Hafta sonları ailece beraber izleyebileceğiniz, bununla beraber dersler çıkartabileceğiniz sinema akşamları düzenleyebilirsiniz.

1- CENNETİN ÇOCUKLARI

Hani bazı filmler vardır ya geçmişinizden kesitler gördüğünüz işte bu o  film.

Onlar karşılaştıkları ve yaşadıkları sorunları aileleriyle paylaşmıyorlar, kendileri çözmeye çalışıyorlar. Aslında sorunları Zahra’nın kaybolan ayakkabılarıyla ilgili. Abisi Zahra’nın ayakkabılarını kaybettiği için kendi ayakkabılarını kardeşiyle paylaşmak zorunda kalıyor. Çünkü yeni bir çift ayakkabı alamayacak kadar yoksullar. İki kardeş günlerini tek bir çift ayakkabıyı paylaşarak geçirmeye çalışıyorlar.

2. UMUDUNU KAYBETME 

Saplantılı  filmlerimden kaç kere izledim hatırlamıyorum bile. Ama her izlediğimde kendimi toparlamış olarak bulduğum tam bir motivasyon filmi.

İyi bir baba olan Chris Gardner, işinde sorunlar yaşayan, maddi açıdan sarsıntıda olan ve aynı zamanda iyi bir eş olan bir adamdır. Ancak ne yazık ki eşi sıkıntılara daha fazla katlanamayacağına karar vererek onu terk eder. Christopher adındaki oğulları da babasının yanında kalır. Karısının terk edişi de yetmezmiş gibi bir de ev sahibi dışarı atar baba –oğulu. Sokaklarda kalıp, tuvaletlerde, düşkünler evinde çalışarak ayakta durmaya çalışır. Oğlunun sevgisi bu mücadeleci baba için her şeydir. Ve sevgiye eklenen bir var olma savaşı hiç şüphesiz, vakti geldiğinde en mükemmel kapıları açacaktır.

3.BÜYÜK BALIK

Hayal dünyası geniş olanlar için, tek geçecek bir film. Sıkılmadan eğlenerek vakit geçirmek istiyorsanız, tam size göre bir tercih olacağını düşünüyorum. 

William, babası amansız bir hastalık nedeniyle ölüm döşeğinde olduğu için, evine geri döner. Babasını yakından tanımak için, renkli bir kişiliği olan adamın gençliğinde yaşadıklarına dair öyküler toplamaya başlar. Babasının, gençliğinde gezgin bir satıcıyken yaşadıkları bir bulmacanın parçaları gibi yerine oturacak ve anlaşılması güç olan adamın yaşamını en masalsı yönüyle zaferleri ve zaaflarıyla ortaya çıkaracaktır.

4.HER ÇOCUK ÖZELDİR

Bu filmi ebeveyn ya da eğitmen olduğu halde izlemeyen yoktur diye düşünüyorum. Buradaki yerini de hak ettiği için koydum.

Ailesi ve öğretmenleri tarafından tembel ve hayalperest olduğu gerekçesiyle sürekli eleştirilen Ishaan’ın hayatı bir resim öğretmeni ile tamamen değişecektir. O zamana kadar fark edilemeyen bir cevher Ram Shankar adlı öğretmenin çabalarıyla gün yüzüne çıkacak ve bu herkesi mutlu edecektir.

 5. ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ

Tam bir efsane, duyan duymayan herkesin keyif alacağı mükemmel bir film.

50’lerin Welton Akademisi, ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir hale getirmektedir. Fakat yeni ingilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla çok şey değişecektir.

6. PAA

Henüz bende izlemedim. Çok dikkatimi çekti güzel bir filme benziyor. Listemdeyken sizinle paylaşayım istedim 🙂

12 yaşında ki bir çocuğun hem zor bir hastalıkla baş edebilme çabalarını hemde ailevi
sorunlarını ele almış.Milyonda bir çocuğun başına gelen Progeria (Yaşlılık Hastalığı) hastalığını ele
almışlar.

7. İMPARATORLAR KULÜBÜ

Sonuna, sizi ters köşe yapacak, öğretisi ve etkisi güzel yüksek bir film. 

Tüm hayatını yalnızca öğrencileri üzerine kuran, kendi hayatını ikinci plana iten hem klasik hem de idealist bir öğretmen olan bunu çok iyi harmanlayan William Hundert’ın hayal kırıklığı, zafer ve gurur dolu hikayesini anlatır.

8. SİYAH

İzlerken ara ara yüreğim daralmadı desem yalan olur, Fakat öğretmenin ve fedakarlığın uç noktasını görmek için izlemenizi tavsiye ederim.

2005 yapımı güzel bir hint/amerikan filmi.hayatını karanlıkta yaşamaya mahkum sağır ve kör bir kızın, öğretmeni sayesinde hayatın abecesini öğrenmesinin konu edildiği; dram yönünün sömürülmeyip sadece ortaya konulduğu, sürükleyici ve izlenesi bir eser. kızlarına belli kalıpların içerisinde baktıkları için başarılı olamayan bir aileye, öğretmen bakış açısının bolluğu ile karşılık veriyor ki bu sayede imkansızı-bu da asla öğrencisine öğretmediği bir kelime- başarıyor.

Black filminin 2013 yılında Türkiye’de Benim Dünyam adıyla bir yeniden çevrimi gösterime girmiştir.

9.MUHTEŞEM MÜNAZARACILAR

Etkisini ve motivasyonunu uzun yıllar üzerimden atamadığım, gerçek bir baş yapıt.

Filminde Teksas’ta, siyahi öğrencilerin daha fazla bulunduğu Wiley College’de profesörlük yapan Melvin B. Tolson’un gerçek hayat hikayesi ele alınıyor…Profesör Tolson, eğitim eşitliğinden yeteri kadar yararlanamayan öğrencilerinin gelişimine katkı amacıyla bir tartışma grubu kurmaya niyetlenir. İlk zamanlar ifade güçleri yeterli olmayan bu öğrenci topluluğu, zaman geçtikçe kelimelerin gücünü kavramaya başlar. Kendi zamanlarındaki toplantılarda yükselmeye başlayan Wiley Koleji tartışma grubu bir zaman sonra Harvard’ın en güçlü rakibi haline gelecektir. Ana teması ırkçılığa karşı Gandi felsefesi ile şiddet kullanmadan mücadele olan filmde tüm başrol oyuncuları da doğal olarak siyahi sanatçılar, D.Washington filmin yönetmeni aynı zamanda. Kararlılık, azim ve inanç gibi insani erdemlerin başarıya giden en önemli faktörler olduğuna dair muazzam bir senaryoya sahip filmi kesinlikle izlemenizi öneririm. Repliklerin her biri insanlık dersi olabilecek derinlikte anlamlar içeriyor, dramatik sahnelerde gözleriniz dolar iken sevinç ve hüznü bir arada yaşıyorsunuz.

10.CANAVARIN ÇAĞRISI

Bir çocuğun psikolojisini fantastik  bir biçimde açıklayan ve listemde baş taraflarda olan mükemmel bir film. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

 On üç yaşındaki Conor için gerçek, korkuyla örülmüş koskoca bir duvar ve bu engeli aşabilmesinin tek yolu cesaretten geçiyor. Birileri Conor’a kabul edemediği gerçeği fısıldamalı… Peki, her biri birbirinden çelişkili hikâyeler anlatan korkunç bir canavar Conor’ın gerçekle yüzleşmesine nasıl yardımcı olabilir?

Patrick Ness’in efsane yazar Siobhan Dowd’un özgün fikrinden esinlenerek kaleme aldığı Canavarın Çağrısı, yalnız bir çocuğun, onun hasta annesinin ve hiç beklenmedik ziyaretçisi canavarın cesur, karanlık ama gülümseten hikâyesi…

Pek çok edebiyat ödülüne değer görülerek saygın kaynaklar tarafından yayımlandığı yılın en iyi kitaplarından biri olarak seçilen Canavarın Çağrısı, 2012 CILIP Carnegie ve CILIP Kate Greenaway Madalyaları ile onurlandırılarak şimdiye dek hem yazarı hem çizeri bu değerli ödülü almaya hak kazanmış tek yapıt olarak edebiyat tarihine geçmiştir.

11.ÜÇ APTAL

Bunu söylemesek olmazdı. Amir Khan’a ayıp olur.

 3 Idiots, 2009 yapımı bir Bollywood filmidir. Film Hindistan’ın en iyi mühendislik okulundaki üç arkadaşın dostluklarını ve hayatını anlatırken eğitim sistemini eleştirmektedir. Hindistan’da tüm zamanların (kendi yılına kadar) en yüksek gişe rekoru ve hasılatını yapan filmidir.)

12.GİZLİ GÜZELLİK

Filmin tarzı konusu ve işleniş şekli bende derin izler bıraktı. Evladını kaybeden bir babanın “Hayatı”, alışılmışın dışındaki sorgulaması bu filme farklı bir hava katıyor.

New York’ta reklamcılık yapan Howard (Will Smith) yaşadığı trajik bir olayın ardından hayatla olan bağlarını koparmıştır. Arkadaşları (Kate Winslet ve Edward Norton) ona destek olmaya ve sıkıntısını hafifletmeye çalışsa da çabaları başarısız olmaktadır. Sonunda bir terapi grubuna yazılan Howard yeni insanlarla tanışma ve konuşma fırsatını yakalar. İnsanları birbirine bağlayan üç kavramın; ölüm, zaman ve sevgi olduğunu söyler. Bunun üzerine bu üç kavrama mektuplar yazarak içini rahatlatmayı amaçlar ama hiç beklemediği bir şey olur ve yazdığı mektuplara zaman, ölüm (Helen Mirren) ve sevgiden (Keira Knightley) bizzat cevaplar alması, onun hayata olan bakış açısını tekrar gözden geçirmesine sebep olur.

13.DEHA

Kişisel hırslarımızla çocuklarımızın geleceği arasında kalırsak hangisini tercih ederiz? Yüzleşmek için güzel bir film.

Mary 7 yaşında olmasına karşın matematiğe olan düşkünlüğü herkes tarafından farkedilir. Frank Adler kalabalıktan uzakta bir kasabada yeğeni mary ile ilgilenmeye başlar ve araların da bir bağ oluşur. Ona bildiklerini anlatan Frank Adler aslında onun diğer insanlar gibi normal bir hayat yaşaması taraftarıdır. Mary’nin annesi ve öğretmenleri ise bu çocuğun hemen özel dersler alması gerektiğini savunacaklardır.

 

 14.CENNETİN RENGİ

Ağlamak için neden bulamıyorsanız işte size neden!

Küçük Muhammed (Mohsen Ramezani),Tahran ‘daki bir körler okulunda yatılı olarak eğitim görmektedir.Kör olarak doğmuştur ve çevresindeki dünyayı dokunarak ve işiterek anlamaya çalışmaktadır.Okulu yazın tatile girdiğinde babası onu almak ve köyüne götürmek üzere okula gelir.Muhammed’in annesi ölmüştür ve babası yeni bir evlilik planlamaktadır.Özürlü bir çocuğun evlilik planlarını bozacağından endişelenen baba sürekli olarak ondan kurtulmak için çareler arar.Köyde ise Muhammed’i yazı birlikte geçirecekleri sevecen iki kız kardeş ve yaşlı ninesi beklemektedir.

 

15.BENİM ADIM SAM

Yine bir baba ama durumu çok farklı, izlenmesi gereken başka bir film daha… Sam Dawson beyninde bir gelişme problemi olan, bu nedenle de yedi yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip olan, karısı tarafından terk edilmiş, kızıyla birlikte yaşayan bir babadır. Tüm zihinsel engellerine rağmen iyi bir sosyal çevresi ve mutlu bir ailesi olan Dawson’ın asıl sorunları kızı yedi yaşına geldiğinde başlar. Kızı Lucy’nin doğum günü partisinde eve gelen bir sosyal güvenlik çalışanı baba ve kızı trajik bir sona sürükleyecektir.

16.KRAMER KRAMERE KARŞI

Babaların duygularını coşturacak başka bir film.  

Bir gün bir kadın, kocasını terk etme kararı verir ve onu oğlu ile baş başa bırakarak çekip gider. İşte tam da burada bir anne ve babanın, gerçek anlamda ebeveyn olmayı öğrenme süreçlerinin ilk adımı atılır. Ted işkolik biridir başlangıçta ve oğlu Billy için gereken zamanı ayırması çok zordur. Bir kahvaltı sonrasında ne olması gerektiğini bile bilemez. Ve aslında oğlunu hiç tanımamaktadır. Yine de zaman onlara her şeyi sevgi ile öğretecektir. Tam yakınlaşma ve o bağ kurulduğu anda anne Joanna ortaya çıkar ve oğlunun velayetini ister. İşte o andan itibaren de kıran kırana bir ebeveynlik mücadelesi başlar.

17. GİZLİ SAYILAR

Kadın ev hanımı da olsa Nasa da da çalışsa, kadına bakış açısı hep aynı. Hele teninizin rengi farklıysa durum daha vahim. Gerçek bir başarı hikayesi kendinizi başarılı hissetmek için güzel bir film.

Sovyetler Birliği’nin 1957’de Sputnik I ile Yuri Gagarin’i uzaya göndermesinin ardından, Amerika Birleşik Devletleri’nde özellikle NASA üzerinde yörüngeye bir astronot gönderme konusunda baskı iyice artmıştır. Uzay Araştırmaları Birimi’nin başındaki Al Harrison (Kevin Costner), aralarında siyah kadın matematikçi Katherine Goble Johnson’ın (Taraji P. Henson) da aralarında bulunduğu özel bir ekip kurar. Matematik dehası Johnson ile birlikte bir başka matematikçi Dorothy Vaughan (Octavia Spencer) ve mühendis Mary Jackson (Janelle Monae), çalıştıkları kurumda karşılaştıkları bütün ayrımcı kurallara rağmen, Amerika’nın uzaya insan gönderme araştırmalarında hayati önemde işler başaracak, birçok önyargıyı yıkmayı başaracaklardır.

İYİ SEYİRLER….

Gülhanım Polat