Güçlü olmak değil mutlu olmak istiyorum

Aile ve Evlilik Danışmanı Serhat Yabancı, bu hafta güçlü durmaya çalışırken farkında olmadan mutsuzluğa kapılanlar için yazdı.

Yardım talep etmediğinizde, hiç sorununuz yokmuş sanırlar. Buna bağlı olarak; Daha çok talepkâr olup, Sorumluluklarını size yüklerler. Onlar bunun keyfini yaşarken, siz sırf egonuz ve yarattığınız imaj nedeniyle fedakarlık yapmaya devam edersiniz.

Kendi hayatınıza odaklanmak yerine,onaylanma adına onların sorunlarıyla uğraşırsınız. Zamanla bu ilişki biçiminiz,mutlu olma şekline dönüşür. Yaptıklarınızın faiziyle mutlu olmaya benzeyen bir denklemdir bu.

Ya da başka bir ifadeyle bir bardak süt için inek beslemek gibi. Onlar açısından baktığımızda; siz olmadığınızda da yine başlarının çaresine bakarlar. İş başa düştüğünde herkesin yaptığı gibi.

Ama siz güçlü bir imaj çizmek adına, başkasının hamallığını yaptığınızı göremezsiniz. Böyle olunca da zamanla kendinizi kullanılmış, onları da bencil olarak tanımlarsınız.

Gözünüz açılıp,kendinize döndüğünüzde ise eskisi gibi taşıyan olmazsınız. Ve sizi eskisi gibi kullanamadıkları için değiştiğinizi söyleyip, sizi yalnız bırakmakla terbiye etmeye çalışırlar.. Kendini feda edici şemanızla yüzleşin.

Bu şemanın bağımlı veya yüksek egoluları çekeceğini unutmayın…

Hayat size, tek başınıza her şeyle savaşmayı emreder. Hayata savaşan güçlü biri olursunuz lakin kendi içinizdeki bitmeyen hassasiyet ve duygusal yoksunluk sizi her zaman mutsuz eder.

Çoğu zaman da işkolizm veya fedakârlıklarla bu boşluğu gidermeye çalışırsınız. Oysa, seçtiğiniz insanlar sizi doyurmaz daha çok sizden doyarlar.

Mutlu ederek mutlu olma, Başkasına bağımlı kalma, Biri olmadan mutlu olamama, “Birinin işine yaramazsam sevilmeme” düşüncelerinizle yüzleşin..

Sizin yaşamsal kaygılarınız değil, duygusal kaygılarınız vardır. Ve belki de sadece duygusal ihtiyaçlarınız için birini seçersiniz… “yeter ki beni sev” felsefesiyle standardınızı çok fazla düşürebilirsiniz de.

Sonra onu sırtlarken bulursunuz kendinizi. Fark ettiğiniz an, bu özelliğinizi azaltın. Sorumlulukları dağıtın.

Sizden tek taraflı beslenenlere sınır çizin. Gerekirse beslenmeyi kestiğiniz için terk edenlere karşı çıkmayın. Hayatla tek başınıza savaşıyorsanız, hiç kimse sizi terk etmekle korkutamaz.

Kimin hayatında sadece sorun çözmek için bulunuyorsanız, bu durumun size kazancını, beslenen tarafınızı araştırın. İlişkilerde yetişkin-yetişkin eşitliğini yakalamaya çalışın.

Fedakarlıklarınızla insanları yönetme özelliğiniz varsa bu özelliğinizi azaltın. Kendini yönetenden de uzak durun.

Ve güçlü olmak değil, artık mutlu olmak istiyorum deyin!

 

Serhat Yabancı

Aile ve Evlilik Danışmanı

————————–

ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ
Maile Gönder