Eğer bir görümceniz varsa bunları mutlaka bilmelisiniz!

(En son ki yazımın yorumlarını okuduğum zaman gördüm ki görümceyle de ilgili sorunlar ve bu konuda talepler var. O yüzden bu yazımda evliliklerde görümce faktörüne  değineceğim. Yalnız baştan uyarmak isterim istisnalar kaideleri bozmaz bu yüzden bu yazımda sorunlara ve bir çok kişinin yaşadığı ortak duygulara tercüman olacağım. )

Evlenip baba evinden ayrılana dek herkes kendi evinin biriciği, en değerlisidir.

Gözünün içine bakan bir annesi, bir dediğini iki etmeyen bir babası vardır.

Her sıkıntısında kendisini sorgulamayan kardeşleri ve onların menfaatsiz sevgileri vardır.

Bu yüzden her genç kız bu ilgiye ve sevgiye alışmıştır ve haliyle yeni kuracağı yuvasında da bu tavrı beklemektedir.

Tam da kalbinde bu hisleri taşırken, karşısına tıpkı kendisi gibi ailesinin el bebek gül bebek yetiştirdiği birisi çıkıyor.  Bu kişinin meydanı kimseye kolay kolay bırakacağı da gözükmüyor.

Adı üstünde “gelin”. Bir anlamda da “gelen”. 

Yani siz olaya sonradan dahil olup bir de sevgi yumağına çevrilmeyi mi bekliyorsunuz ?

İşte orada bir durun!

Siz durmasanız bile bir hız kesici karşınıza çıkabilir ve aslında buranın hakimiyetinin kimde olduğunu size göstermek konusunda çekimser de davranmayabilir.

Mesela bir anda ortalık sebepsiz yere karışabilir, ne olduğunu anlamadan sorunun baş aktörü olabilirsiniz ya da en iyi ihtimalle imaların hedefi…

Evliliğiniz müddetince şapkadan çıkar gibi ansızın çıkıp ” şunu şöyle yap, bu böyle olmalı, bizim ailenin kuralı böyle, hala alışamadın vs “ deyip size her fırsatta karışmak için can atan biri olacaktır.

Aynı ortamda olunca baştan aşağı sizi süzüp adeta jüri karşısına çıkmışsınız gibi bir hissiyatı verecektir.

Size karşı negatif olduğu kadar eşinize karşı öyle sevimli, öyle uysal olacak ki zaman zaman siz bile hatanın sizde olduğunu, ya da büyüttüğünüzü düşüneceksiniz.

Hal böyle olunca eşiniz o pek tatlı, uysal ve kendisine düşkün olan kız kardeşinin kötü şeyler yapabileceğine imkan vermezken tüm kalbiyle sorunun siz de olduğunu düşünecektir. Hatta bir adım  öteye geçip bunu sizin yüzünüze yüzünüze  söyleyecektir.

Çünkü siz eşinize her durumu anlatıp müdahale etmesini isterken eşiniz de “yine kardeşimi/ablamı bana kötülüyor”  diye düşünüyor. Çünkü siz eşinize görümcenizin yaptıklarını anlatırken görümceniz kardeşinize sizinle ilgili tek bir kötü söz söylemiyor.

Nasıl olsa sizinle mutlaka yalnız kalacak, neden bile bile  şapkayı düşürtüp keli göstersin ki 

Bazı  insanlarla kurnazlıkta yarışamazsınız.

Görümceler gelinleri hakkında ne düşünür ? Gelininin ne yapmasını ister ? 

Aslında siz görümcenize  göre hep eksik ve burnu havada biri gibi gelebilirsiniz.

Aileye sonradan dahil olmasına rağmen dik başlı, uyumsuz ve sorunlu olarakta görülebilirsiniz.

Herkese kafa tutan, gereksiz yere muhalif olan ve hatta eşinizin ailesini beğenmemekle itham bile edilebilirsiniz.

Hatta “evlenmeye gelince maşallahı var ama ne yemekten anlıyor ne de temizlikten” eleştirisiyle de karşılaşabilirsiniz.

Halbuki görümcenize bi yaslansanız, her işiniz için icazet isteyip size her karıştığında birde minnet duysaydınız böyle mi olurdu ?

Siz,  size uzanan yardım elini ve sizin için elinden gelen her şeyi yapmaya hazır görümcenizi reddederek başınıza gelen her şeyi hak ediyorsunuz.  Çünkü kadir kıymet bilmiyorsunuz !

Hem ne çıkar canım sizin evinizin içine kadar karışmasından, en ufak itirazınızda seslerin yükselmesinden!

Bunların hepsi size olan sevgisinden. (!)

Ya siz ne sanmıştınız ki ? Sizin içiniz fesat içiniz !

Sonuçta orası sizin eviniz olmasından önce görümcenizin kardeşinin evi öyle değil mi ?

Sizden daha çok söz hakkı almak istiyorsa, kendine göre bir şeyleri çekip çevirmek istiyorsa , bunların hepsi hayat yükünüzü hafifletmekten!

Ya da siz bu işlerle uğraşmayıp daha çok kardeşiyle ilgilenebilmeniz için !

Görümcemle ilişkimi nasıl düzeltebilirim ? Nelere dikkat etmeliyim ?

1- Öncelikle karşınızda kim olursa olsun “geçinmeye gönlü var mı ?” diye bakmak lazım. Bazı insanlar kendilerini siyaset meydanında sanıp dil yarışına girmeyi, esip gürlemeyi marifet sanıyor. Anlayış deseniz kendine bile yetmiyor ki etrafına da kullansın. Aile arasına soğuk rüzgarların girmesini ya da sebep olduğu kötü şeyleri önemsemiyor bile. Sizi ilk adımı atmak için hep mecbur görüyor ve egosunu basit şeyler üzerinden tatmin ediyor olmaktan zevk alıyor.  İşte bu tarz insanlar için iletişim dili şekli şemali yok benim için. Anlamayan insana konuşmak ile sağır bir insana konuşmak arasında bir fark var mı ? Bu tarz insanlar için denecek çokta bir şey yok benim dünyamda…

2- Eğer görümceniz fevri bir insan olduğu için ya da bir şeylere karışmak ile fikir vermek arasındaki farkı tam kavrayamamış ise işte burada bir nefes alıp bekleyelim. Bu tarz insanlar  cehaletinden dolayı size zarar veriyordur. Yani yaptığı şeyin ne anlama geliğini bilmiyordur. Toplum arasında “patavatsız” olarak adlandırılan kesimden yani. Şunu unutmamak lazım kasıtlı yapmak ile doğaçlama yapmak arasına insafınızı yerleştirirseniz çok şey değişir. En azından kimseyi bir çırpıda hayatınızdan çıkarmamış olursunuz. Yani özetle; size bir kastı mı var yoksa o zaten öyle mi

3- Diyelim ki ortada bir kasıt yok, tarzı bu şekilde. Durumdan duyduğunuz rahatsızlığı görümcenize söyleyin. İma ederek, yüzünüzü asarak sizi anlamasını beklemeyin çünkü görümce-gelin ilişkisi hassas ilişkilerdir. 

4- Rahatsızlığınızı dile getirirken meydan okumayın, sen kimsin ki tarzından itici konuşmalardan sakının. Karşınızdaki insan sizin ilişkiyi bitirmek için değil onarmak için uğraştığınızı görmeli. Ayrıca hep karşı tarafı eleştirmek yerine kendinizle alakalı öz eleştiride yapabilirsiniz. Mesela;  ben hassas ve kırılganım. Senin bunları kötü niyetle yaptığını düşünmüyorum ama bu benim üzülmeme engel olmuyor yine de. Birbirimize karşı daha dikkatli davransak nasıl olur ?” diyebilirsiniz. Savaşmayın kestirmeden barış imzalayın, herkesin kafası rahat eder.

5- Bundan sonraki evrede görümcenize karşı bakış açınızı değiştirmeye çalışın. O bir el değil, tıpkı sizin de el olmadığınız gibi. Hem eşinizin kardeşi hem de çocuklarınızın halası. Böylesi bir bağı kesip atmak zaten mantıklı değil çünkü akraba gibisi yok. Her ne kadar “el daha iyi desek dee” kendimizi kayıplarımıza karşı avutuyoruz. O yüzden kazandığımız her insan zenginlik olarak yanımıza kalacak. Görümce algımızı düzeltmeliyiz. “Ben yeni bir aileye dahil oldum, uyum süreci sancılı olabilir ama biz hep beraber bir aileyiz. Dışarıdaki insanlara gösterdiğim sabırdan daha fazlasını göstermeliyim.” diye kendinize olumlu telkinler verebilirsiniz.

Eğer her iki tarafta uzlaşma yoluna girdiyse kesinlikle ama kesinlikle eski konuları açmamalı ve imadan uzak durmalısınız.

Her sorunu eşinize anlatmak yerine muhatabınızla çözün. Eğer bu sorun sizi aşıyorsa o zaman eşinizle paylaşın. Ama sürekli eşinizi bu konularla meşgul ederseniz gün gelir daha ciddi bir sorun yaşarsınız ve bu kez de inandırıcılığınızı kaybederseniz. Erkekler sorun dinlemeyi sevmezler, yapacak bir şey yok.

Çok samimiyet tez ayrılık getirir. Kararında olan her şey insanın başını ağrıtmaz.

Sınırlarınız belli olmalı. Eğer aile hayatınızı yol geçen hanı haline getirirseniz bir daha toparlanmak çok zor olacaktır. Mümkünse kararlarınızı eşinizle beraber alın. Sonuçta evlilikte olgunlaşma evresini er yada geç yaşayacaksınız.

Ve son olarak; büyük adımlar büyük karakterlerden, bilge insanlardan beklenir. Öyle sanıldığı gibi “hatasını anladı” mevzusundan kaynaklanmıyor.  Siz adımınızı atın ama yukarıdaki bilgileri dikkate alarak, emin olun hiç bir şey kaybetmezsiniz. Konuşmaktan medet uman insanlar “iyi insanlardır”.

Kavgadan imtina eden insanlar dost olunası insanlardır.  Ayrıca gerek siz gerekse eşiniz açısından aileler arası gerginlik tercih edilen ve hoşnut olunan bir durum değildir. Bu sizin mutluluğunuza da gölge düşürecektir. Çünkü hiç kimse için “eş sahibi olup ailesinden kopmak”  içe sinen yüzde güller açtıran bir durum değildir.  Yani sizin atacağınız  o ilk adımda ciddi anlamlar saklı..

Hayat böyle bir şey; dengede kalabilen mutluluğu yakalar..

 

Kübra Kartal

https://birkitapbirkalem.blogspot.com/

EN ÇOK İZLENENLER

video

Çocuklara ders çalışma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklara ders çalışma alışkanlığı nasıl kazandırılır? -Uzm. Psikolog Ramazan Şimşek

Emreden çocuğu eğitmek…

Emreden çocuğu eğitmek... Çocuklarının evde ve ev dışında fazlaca emreden, baskı kurmaya başlayan bir çocuk olduğu farkeden ebeveynler neler yapmalı? Prof. Dr. Üstün Dökmen'den ebeveynlere tavsiyeler. Daha...

Çocuklarınızı dövmeyin…

Çocuklarınızı dövmeyin... Halkla ilişkiler mesleğinin efsane ismi Betül Mardin'in hayat hikayesinden bir kesit... Konuşmanın tamamını aşağıdan ikinci videodan izleyebilirsiniz... Daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İyi seyirler... Çocuklarınızı...
video

Öfkeli Annelere tavsiyeler!

Öfkeli annelere tavsiyeler... Anneler için öfke kontrolü... Uzman Pedagog Adem Güneş'ten öfke kontrolünde zorlanan anneler için tavsiyeler. Daha fazla kişiye ulaşması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz... Dinledikten sonra aşağıdan diğer...

Ergenlerle iletişimin püf noktaları

Ergenliğe giren çocukla iletişimde ilk adım... Psikolog Yazar Prof. Dr. Üstün Dökmen'den ebeveynlere ergenlik dönemine girmiş çocuklarla iletişimin nasıl olması gerektiğine dair ipuçları veriyor... Daha fazla...
video

En şifalı 10 meyve! Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

En şifalı 10 meyve hangileridir? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu en şifalı 10 meyveyi açıklıyor...  

Zafer Akıncı: Annenizin yanında eşinizi ezmeyin

Zafer Akıncı: Annenizin yanında eşinizi ezmeyin...
video

Çocuğuma ‘Çaresizlik’ duygusunu yaşatıyor muyum?

Çocuğuma 'ÇARESİZLİK' duygusunu yaşatıyor muyum? -Doğan Cüceloğlu

Arkadaşınıza gönderin!