Gece Uyuyamayıp Yatakta Dönüp Duranlara İlaç Gibi Gelecek Bilimsel Yöntem: 4-7-8 Tekniği

0
1173
Gece Uyuyamayıp Yatakta Dönüp Duranlara İlaç Gibi Gelecek Bilimsel Yöntem: 4-7-8 Tekniği 2

Öncelikle tekniğin sadece uyku sorunları için değil, stres sorunu yaşayanlar için de oldukça faydalı olduğunu belirten uzmanların bulunduğunu söyleyelim.

Teknik temelde yalnızca dört adımdan oluşuyor, şöyle:

Önce dilinizin ucunu, ön dişlerinizin arkasına yerleştirin. Dilinizin işlem boyunca orada sabit kalması gerek.

4 saniye boyunca burnunuzdan yavaş ve derin bir nefes alın.

Aldığınız bu nefesi 7 saniye boyunca tutun.

Daha sonra bu nefesi, ağzınızdan, 8 saniyede yavaş yavaş verin.

Bu şekilde bir tam nefesi 19 saniyede tamamlamış oluyorsunuz. Hiç normal nefes almadan, bu şekilde iki-üç nefes daha verdiğinizde 1-1,5 dakika içinde tekniği uygulamayı bitiriyorsunuz. Etkili olduğunu hissediyorsanız bir iki set daha uygulayabilirsiniz.

Tekniği bulan Andrew T. Weil adlı bir ABD’li doktor.

Weil, yönteminin sinir sistemi için doğal bir sakinleştirici olduğunu söylüyor. Yapılan test çalışmaları sonucunda bu egzersizlerin stres seviyesini tıpkı meditasyon yaparmış gibi düşürdüğü tespit edildi. Doktor Weil, bu yöntem sayesinde sakinleşen kişilerin, stresten abur cubur yemeyi de bırakacağını söylüyor.

Yöntem, uyku ilaçlarına gerek bırakmadığı için değerli bir işlev görüyor.

Konuyla ilgili Weil, “Nefes almanın psikolojiniz ve vücudunuzdaki sistemlerle derin bir şekilde bağı var. Basit bir şekilde nefes almaya odaklanarak rahatlayabilir ve hızlı bir şekilde uykuya dalabilirsiniz. Saatin kaç olduğu, sabah ya da akşam olması fark etmez.” diyor.

Uzmanlara göre bu teknik, ciğerleri daha çok oksijenle doldurabiliyor. Bu ilave oksijen de parasempatik sinir sistemini rahatlatıyor. Özellikle nefes alırken diyaframınızı daha iyi kullandığınızda çok daha başarılı sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

Peki bu teknik gerçekten de mucizevi mi?

Uzmanlar her ne kadar tekniğin bir farklılık yarattığını ve dönem dönem uykuya dalmanızda yardımcı olacağını söylüyorsa da, eğer uzun süredir devam eden uyku sorunları yaşıyorsanız bu tarz tekniklerle çözülemeyecek, ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmış olabileceğiniz konusunda hemfikirler.

Bunun dışında teknik uyku sorunlarınızı çözmese de, stres sorunlarınıza yardımcı olabilir.

Michelle E. Gordon adlı bir uzman, tekniğin uyku konusunda kendisine yardımcı olmadığını, ancak hastalarına sakinleşmeleri için uyguladığında çok güzel sonuçlar aldığını belirtmiş. Ayrıca teknikte daha da efektif olabilmek için bir iki haftalık bir süreç gerektiğini de söylüyor uzmanlar.

Özetle, bu yazıyı kıyıya köşeye kaydedin ve sonra 4-7-8 tekniğini bir deneyin; kaybedeceğiniz bir şey yok.

Sizde işe yaradığını fark ederseniz de, uyku ve stres sorunlarınızı büyük miktarda azaltmış olursunuz. Denemeye değer gibi duruyor.