Değil sigara, dumanı bile anne karnında ki bebeğe zarar veriyor!


(Reuters Health) , Tütün dumanına maruz kalan çocuklarda ve bebeklik döneminde erken dönemde tütün dumanına maruz kalmayan çocuklarla karşılaştırıldığında işitme kaybının gelişme olasılığını iki katına çıkaran bir Japon çalışması önerdi.

Önceki araştırmalar, yetişkin sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre daha fazla işitme kaybı riskine sahip olduğunu gösterirken, bebeklik veya gebelik sırasında ne kadar duman maruz kalmanın işitme üzerinde etkili olabileceği hakkında daha az şey bilinmektedir.

Bu çalışma için araştırmacılar, Japonya’nın Kobe şehrinde 2004 ve 2010 yılları arasında doğan 50.734 çocuğun verilerini inceledi. Genel olarak, bu çocukların yaklaşık yüzde 4’ü hamilelik veya bebeklik döneminde sigara içmeye maruz kalmış ve kabaca yüzde 1’inde her iki dönemde de tütün kullanımına maruz kalmıştır.

Çocukların 3 yaşına geldiğinde yapılan işitme testleri, çocukların yüzde 4,6’sında işitme kaybının olduğunu buldu.

Çalışma, hamilelik sırasında tütüne maruz kaldığında işitme kaybına sahip olma olasılığının yüzde 68, bebeklik döneminde de ikinci el dumanı teneffüs ettikleri takdirde yüzde 30 daha olasıydı.

Çocuklar her iki dönemde de sigaraya maruz kaldığında, maruz kalmayan çocuklardan işitme kaybına sahip olma olasılığı 2.4 kat daha fazladır.

İtalya’nın Alba kentindeki San Lazzaro Hastanesi’nde bir işitme uzmanı olan Dr. Matteo Pezzoli, “İşitme bozukluğu riski en yüksek olan hastalar, anne karnında doğrudan anne karnına maruz kalanlardır.

Çalışmada yer almayan Pezzoli, e-posta ile “İlginçtir ki, erken yaşlarda tütüne maruz kalma prenatal toksik etkiyi daha da güçlendirmektedir” dedi.

Pezzoli hamile kadınlar sigara içtiğinde, fetal beyin gelişmesine zarar verebilir ve işitsel kognitif işlev bozukluğuna yol açabilir. Tütün dumanı ayrıca kulaktaki duyu reseptörlerine, ses titreşimine bağlı olarak beyne iletilen mesajlara zarar verebilir.

Dünya çapında, yaklaşık 68 milyon insanın çocukluktan kaynaklandığı düşünülen bir işitme bozukluğu, Japonya’daki Kyoto Üniversitesi’nden Koji Kawakami ve meslektaşları Pediatrik ve Perinatal Epidemiyoloji dergisinde 5 Haziran’da çevrimiçi olarak not düşmektedir. Kawakami, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Araştırmacılar bir fısıltı testi kullanarak çocukların işitme durumunu değerlendirdiler. Bu testler için, annelerin dudak okumalarını önlemek için çocuklarının ardında durdular, daha sonra çocukların kulaklarını kaparken bir kelimeyi fısıldattılar.

Bu test basit ve yetişkinlerde ve daha büyük çocuklarda işitme değerlendirmenin doğru bir yolu olarak kabul edilirken, sonuçların küçük çocuklarda ne kadar güvenilir olabileceğine dair bazı endişeler var.

Araştırmacılar, eğitimli klinisyenler ve uzmanlar tarafından yapıldığında ve birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından yapıldığında daha az güvenilir olduğunda daha güvenilir olarak değerlendiriliyor. Araştırmacılar, çocukların ebeveynleri tarafından yürütülen testlere dayanan çalışma sonuçlarının ne kadar doğru olacağını belirsizdir.

New York Üniversitesi’nde çalışmayan bir çocuk doktoru ve işitme araştırmacısı olan Dr. Michael Weitzman, “Kulak uzmanları tarafından kulakların işitilmesi veya muayene edilmesiyle ilgili standart tıbbi değerlendirme yapılmadı” dedi.

Weitzman, “Ayrıca, bu çalışmada işitme kaybının şiddeti belirlenemedi ve çocukluk boyunca çocukları takip etmedi, böylece zaman içinde zayıflatılmış veya daha da kötü olup olmadığını bilmiyoruz,” dedi.

Weitzman, sonuçların, çocuklardaki işitme sorunlarına tütün maruziyetini bağlayan kanıtları da eklediğini söyledi.

Sigara dumanının neden olduğu işitme sorunlarına karşı çocukları korumak için, hamile kalmadan önce ya da hamile olduklarını öğrenir öğrenmez, Japonya’da Küresel Sağlık ve Tıp Ulusal Merkezi’nde bir araştırmacı olan Huanhuan Hu şunları söyledi: çalışmaya dahil değildi.

“Bebeğinizin rahmindeki tütün dumanına maruz kalma olasılığını en aza indirmek için, diğer aile üyeleri de evde ya da hamile kadınların yakınında sigara içmemeli ya da en azından sigara içmemeli,” dedi.

 

KAYNAK: https://bit.ly/2IAPU2W

Paediatr Perinat Epidemiol 2018.


Arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz

Send this to a friend