Evlilik Kararını Etkileyecek 4 fark

Evlilik Kararını Etkileyecek 4 fark


Kadın erkek ilişkilerinde Psikiyatri Uzmanı Dr. Hamdi Kalyoncu evlilik kararını etkileyecek dört farkı aktuel.com.tr okuyucuları ile paylaştı.

Evliliğin kalitesi iki tarafın da hayatının kalitesini etkileyecektir. Birliktelik kurulurken hangi şartları bir araya getirmekte olduğunuz önemlidir. İki taraftan gelen benzerlikler kadar farklılıklar da söz konusu. Bu farklar birlikteliğin rengini tayin etmede oldukça belirleyici olabilir.
Nedir bunlar?

I. Seviye farkı
Evliliklerde kadının sosyal seviyesi erkekten üstte olursa bu problem olabilir. Kadın erkeğin seviyesine çıkmaya ve ayak uydurmaya daha yetenekli olmasına rağmen erkekler, “erkeksi psikolojileri” ile, kadının seviyesine çıkmaya istekli olmaz. Çünkü, erkek daha yükseklerde olma yeteneğine sahip olsaydı, bunu geliştirmesine kimse mani olmazdı. Dolayısı ile evlenme aşamasına gelmiş bir erkek; eğitim, iş-meslek, sosyal çevre ve etkinlik bakımından evleneceği kadından daha alt düzeyde ise, bu daha çok onun yeteneklerinin kadına göre daha sınırlı olduğuna işaret olabilir. O, kendinden yukarıda olan hanımının seviyesine çıkma gayreti göstermektense, eşini aşağılara çekmeyi ister. Bu anlayışla eşindeki yetenek ve birikimi kullanmasına izin vermeyebilir. Çünkü, evli erkekler eşlerinin kendilerini aşan etkinliklerini hazmetmekte zorlanırlar. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda bir bayanın, kendisinden daha geride biri ile evlenmesi mutluluğu engelleyici risk oluşturabilir. Kadın, evlenmeden önce elde ettiği seviyesinin altındaki şartlara kolay razı olmak istemeyecekse, erkek de onun seviyesine çıkmakta zorlanacağı için uyumsuz ve birbirinden kopuk bir hayat yaşanacak demektir.

II. Yaş farkı
Alışılagelen ve de doğru olan erkeğin yaşının bayanınkinden biraz daha fazla olmasıdır. Birkaç yaş fark ya da aynı yaşta olmak belki çok fazla problem olmayabilir. Ama bayanın yaşı, erkekten belirgin bir şekilde fazla olursa, geleceğe yönelik problemlere zemin hazırlayabilir.
Erkeklerde evlilikle ilgili sorumluluk duygusunun bayanlara göre en az 5 yıl ve belki 10 yıl daha geç gelişmesi de erkeğin yaş olarak kadından farklı olmasını mantıklı kılar. Bununla birlikte kadınların cinsel fonksiyonlar bakımından erkeklerden daha erken sıkıntı yaşamaya başlayacağı da düşünülmeli. Bu sebeplerle erkeğin kadından 5-15 yaş daha fazla olmasını yadırgamamak, aksine tercih etmek daha doğru bir seçim olur. Ancak bu demek değildir ki, aynı yaşta ya da bayanın birkaç yaş fazlalığı halinde yapılacak evlilikler yanlıştır. Elbette değil! Ama risk oluşturabileceği ihtimalinin bilinmesinde, belirtilen nedenlerden ötürü yarar olduğu da açık.

III.Kültür ve inanç farkı
Kadınlar hayatı daha çok eşlerinin dini üzere yaşamak zorunda kalırlar. Evlenirken gösterdikleri fedakarlıklara bazen inançları da eklenir. Bir erkekle dünya evine girerken geride bıraktığı; eğitimi, mesleği, ailesi, alışkanlıkları, sosyal çevresi, hatta memleketine bir de inancını geride bırakmak gibi bir ağır şartın söz konusu olması hiç de az bir ihtimal değildir. Bunun için evleneceği kişinin inancı, inancını günlük yaşamında önemseyip önemsemediği gibi bir hususun dikkate alınması önemlidir. Sevgiyle her şeyin aşılabileceğini sanmak hatadır olur.

IV. Hoşlanılan konuların farkı
Evlilik kararının isabetli olduğu ancak evlilik gerçekleştikten sonra belli olacak. Kimse 24 saat rol yapamayacağına göre evlenmeden önce özellikle erkeğin sergilediği tavırların gerçek mi, yoksa rol mü olduğu, sürekli bir arada yaşamaya başlayınca anlaşılır; yani evlenince!
Bazı bayanlar, eşlerinin; evlenmeden önce başka, evlendikten sonra başka olduğundan, evlendikten sonra da, evde başka dışarıda başka olduğundan şikayet ederler. Başkalarına farklı görünmek bir süre için olduğundan dolayı başarılabilir. Ama evde süreklilik söz konusu.. Gerçek kişilikler ev ortamında ortaya çıkar. Eğer evleneceğiniz kişinin özellikleri ve alışkanlıkları arasında yeterince ortak noktalarınız ve hoşlandığınız konular yoksa, o zaman, paylaşacaklarınız da az olacak demektir.

Bilmek gerekir ki, sizi bir arada tutacak olan sadece sevgi değil, hoşlandığınız konularınızın ortak olmasıdır. O zaman rol yapmaya pek gerek kalmaz. Önce ondan hoşlanacak, sonra onun hoşlandıklarından hoşlanacaksanız mesele yok! Aksi halde kurulacak birliktelik uzun ömürlü ve huzurlu olma şansını elde edemeyecek demektir.


Kapat

Ad Blocker Detected!

Advertisements fund this website. Please disable your adblocking software or whitelist our website.
Thank You!
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture