Çocuklarınıza bu kötülüğü yapmayın!

Çocuğunuzu Kendinize Bağımlı Yetiştirmeyin

Çocuğunuzu Kendinize Bağımlı Yetiştirmeyin
Anne ve çocuklar arasında olan bağımlı ve bağlı ilişki sıklıkla karıştırılır. Ancak bağımlı ilişki ile bağımsız ilişkinin arasındaki fark basit bir şekilde birinin sağlıklı ilişki diğerinin sağlıksız ilişki olmasıdır.

Bağımlı ilişki için anne ile bebeğin arasındaki göbek bağının ruhsal olarak da kopmaması diyebiliriz. Yani kendinizi gövdenizden, boynunuzdan,el ve ayaklarınızdan annenize bağlanmış olarak düşünün.

Yani çocuk küçükken anneye her yerinden ipler ile bağlıdır. Sağlıklı bir ilişkide çocuk büyüdükçe annede iplerini biraz biraz gevşetmeye başlar.

Annenin bu ipleri tek tek bırakması sonucunda çocuk bilinçli bir birey olarak kararlarını sağlıklı bir şekilde vermeye başlar.

Eğer ipler zamanında bırakılmazsa yetişkin kişi duygusal dünyasında annesinden bağımsız yaşayamaz.

Bu yetişkinin kişisel özelliklerine yansır. Mesela kişinin duygusal hareket kabiliyetini kısıtlayarak bağımsızlaşmasına engel olur.

Sağlıklı bir şekilde gelişiminin tamamlanması için anne tarafından mutlaka teşvik edilmelidir. Çocuğunuz ile doğru iletişim kurarak buna başlayabilirsiniz.

Örneğin kendi başına yemek yemesi, kendi kendine yürümeye çalışması dışarıya çıkmasına izin verilmesi gibi.

Anne bunların tam tersine dominant bir yapıya sahip ise çocuğun kendi seçimlerini yaparak kararlar almasını engeller ise bu çocuğun gelişip özgürleşmesini engelleyecektir.

“Çünkü anneye bağımlı çocuklarda öz güven sorunu oluşuyor.”

Öz güveni gelişmeyen bir çocuk da sadece bedenen büyümüş olur.

Yalnızca annesinin yanında kendini güvende hissedecek ve ona bağımlı yaşamak zorunda kalacaktır. Halbuki oda artık bir yetişkindir ve kendi hayatını yönetebilmesi ve kararlarını alabilmesi için bu bağdan kurtulması gerekmektedir.

Kurtulmadığı takdirde yine kendi kendisiyle çelişkiye düşecektir. İçinde hep başka şeyleri özgürce istediğince yapmak isteyen taraf olacakken diğer tarafında onun fikirlerine saygı duymayan, desteklemeyen ve beğenmeyen bir ebeveyn olacaktır.

Bu durumda kendi duygularını bastırırken yanlış olanın hep kendisi olduğunu düşünecek buda karmaşıklığa neden olurken çocuğun içten içe anneye daha çok bağlı kalmasını sağlayacaktır. Birey ailesine bağlı fakat bağımlı asla değildir.

Ebeveyninin tavsiyelerini elbette dinler fakat tavsiyeleri emir olarak algılamaz. Bunlara dayanarak doğru olan yaklaşımın bağlı ilişki olduğunu bağımlı olan ilişkinin de olumsuz etkilerinin fazla olması dolayısı ile sağlıksız bir ilişki olduğunu söyleyebiliriz.

oyunablasi.com

EN ÇOK İZLENENLER

Yazılarımız E-mailinize gelsin!

Arkadaşınıza gönderin!