Ev Ödevini Sevdiren Pratik Yöntemler

0
1131
Ev Ödevini Sevdiren Pratik Yöntemler 5

Okul dönemi çocuklar için de bizim için de çok kolay bir dönem olmuyor. Çocuğumuz okula gidiyorsa ,okulda verilen ödevler  çoğu zaman zorlayıcı oluyor.

Ben ve oğlum da benzer durumları çoğu zaman yaşıyoruz.   Zaten sabah erkenden okula giden ve oldukça uzun bir zamanını okulda  geçiren oğlum ,eve döndüğünde yorgun ve aç oluyor genellikle.

Onu her gün okula ben bırakıyor ve okuldan ben alıyorum. Arabada eğer isterse okulda yaşadıkları hakkında sohbet ediyoruz.

Eve geldiğinde ise üzerinde genelde ertesi gün yapması gereken birçok ödevin, testin stresi oluyor. Bu durum hepimizin çocuğu için zaman zaman gerginlik yaratabiliyor hatta okuldan soğumaya kadar gidebiliyor.

Ben de bu stresli durumu ortadan kaldırmak, en azından biraz hafifletebilmek için  annelik içgüdülerimle oluşturduğum değişik yöntemler geliştirdim.

Tabii bir miktar araştırma yaptığımı da itiraf edeyim .Adım adım ,aşama aşama ve sabırla uygulandığında işe yarıyor en azında biz de yaradı

Gelelim Ev Ödevini Sevdiren Yöntemlere;

1. Eve gelir gelmez hemen ödevini yap demiyorum.  Bence bu çok önemli. Daha çocuk eve gelir gelmez ,”ellerini yıka hemen ödevlerinin başına..” demek daha da gerginlik oluşturabiliyor.

2. Önce biraz dinleniyor, yemeğini yiyor hatta rahatlamak için az biraz oyun oynuyor.

3. Sonrasında önceden oğlumla belirlediğimiz bir saat oluyor ve tam o saatte dersin başına oturması gerektiğini biliyor. Yani birlikte bir başlangıç saati belirliyoruz.

4. Sonrasında da kaç dakika ders çalışacağına karar veriyoruz. Genelde 20-25 dakikadan sonra konsantrasyon bozuluyor. Bu nedenle süreye uymaya çalışıyoruz.

5. Gerekirse mola vermek çok önemli. Çünkü ders sırasında zorlandığı bir konu olursa ya da ilgisi azalırsa kısa bir mola işe yarıyor gerçekten de…

6. Mükemmelliyetçi  olmamak  gerekiyor ödev sırasında. Yanlış yapabiliyor, eksik hatırlayabiliyor. Kızmak ya da hatasını yüzüne vurmak çocuğumuzun kendini kötü hissetmesine neden oluyor.

Eksik olsun, bazı sorular boş bırakılsın ne yapalım. Okulda öğretmenine tekrar sorabilir  ya da arkadaşlarına.

7. Ödev sırasında her zaman yanında oturmuyorum ben .”Sen yap ben kontrol edeceğim, yapamadıklarını birlikte yapalım “diyorum.

8. Anlamadığı konuları anlatan videolar var internette. Malum bu sene 5. Sınıfta artık.. Bu kısa ve yararlı videoları izlemek bazen çok işe yarıyor.

9. Son olarak empati kurmak diyorum. Çocuğumuzla her konuda empati kurmak ama özellikle okulu, okul sorunları, ödevleri, sınavları ve sorumlulukları hakkında onu anlamaya  çalışmak lazım.

Sonuçta o bir çocuk. Biz büyüklerin bile bazen canımız işe gitmek ya da bir şeyler yapmak istemiyor. Esnek olmak zaman zaman hepimize çok iyi geliyor.