Ana Sayfa KİŞİSEL GELİŞİM Etiketler ürünlerin fiyatları içindir, insanlar için değil!

Etiketler ürünlerin fiyatları içindir, insanlar için değil!

0
Etiketler ürünlerin fiyatları içindir, insanlar için değil!

Etiket, fiyat bilgisi için elzem bir ihtiyaç. ?

Fiyat etiketi, marka etiketi, ürün bilgisi etiketi, beden etiketi olur. Ama insanın etiketi olmaz, olmamalı…

Hepimiz şikayetçiyiz, ama uygulamada aynı hataya düşen yine bizleriz. ?

Çocuklar biraz hareketli olunca hiperaktif, derste biraz dalınca dikkati dağınık, stresli olunca asi, kendini savunmaya çalışırken saygısız, evde izin verilmeyen güveni dışarıda gösteremeyince özgüvensiz, gelişimi için keşfetmek isteyince uyumsuz, annesini istediği için bağımlı, korkuları sebebiyle ağlayınca mızmız, sinirini alamaz ise her önüne geldiği davranışa tembel, aksi, uyuz, salak, aptal, beceriksiz… ?

Anne – baba daha ebeveyn olmamışken bile “Sen nasıl annesin/babasın” yargıları da ayrı bir etiket!
Ama nedense çocuklara gelince daha acımasızız. ?

Bir markayı marka yapan nedir? Etiketindeki ifadelerdir. Kalitesini gösteren %’lük ifade ile anlattıkları üretim içeriğidir. Bir çocuğun karakterindeki içerik de onlara yüklediğimiz sıfatlardır! ?

Aynı etiketler biz yetişkinlere takılsa dönüp artık ne arkadaş ne komşu ne kardeş oluruz çevremize… Ama çocuklar?

Tepkisini söz ile veremeyince güç alıyor ve dozunu arttırarak devam ediyoruz. Sonrası mı? Yüklediğimiz sıfatlar ile etiketlediğimiz çocuklar, o sıfatları hazmedip davranışları ile karşımızda duruyor! ?

Bir yetişkin bize bunları söylese “ah ne kadar aciz bir iletişim şekli, konuşarak anlaşalım” diyoruz ama mevzu bahis çocuk olunca “sinirlendim o da söyletmesin” diyerek kendimizi haklı çıkarmaya çalışıyoruz. ?

Ama kendi yaralarımızı çocukların yarası yapmamak bizim elimizde. ? Fırtınalı bir geçmişin ardından gök kuşağını açtırmak bizim elimizde. ?

Haydi gelin bu etiketleri unutup, “Olsun kaza olmuş, insanlar hata yapabilir, yanındayım merak etme, buradayım, güvendesin, seni her halinle seviyorum, iyi ki varsın, ben de hep hatalar yapıyorum, yalnız değilsin, bu da geçecek, sakin ol, iyisin, çok güzel olmuş, teşekkür ederim, tebrik ederim, seni seviyorum” sözlerine yer açalım.

Çünkü çocukların hayatındaki değişim bizim elimizde.

Bu değişim iyi yönde mi olsun kötü yönde mi?

Pedagog Rümeysa Demirörs

Arkadaşınıza gönderin!