Eşinizin Sevgi Dilini Biliyor Musunuz?

Yeni evli genç bir bayan, danışma için gittiği psikoloğa anlatıyor:

“Birbirimizi çok sevdik, âşık olduk, bir sene nişanlı kaldık, birbirimizi iyi tanıdığımızı zannettik, evlendik.

Evimize yerleştik, balayına çıktık, her şey çok güzeldi, çok mutluyduk.

Balayı bitti, evimize döndük.

Rüya bitti.

Buraya kadar olanı meğer güzel bir rüyaymış.

Rüyamda kendisine âşık olduğum, sevdiğim erkek bu olamaz.

Meğer dağınık, pasaklı, vurdumduymaz, uykucu, her şeyi benden bekleyen, ana kuzusu bir erkeği sevmişim.

Ne söylesem verecek bir cevabı var; sinir oluyorum.

Bu adamla bir ömür nasıl geçer?”

“Âşık olmak sevmek değildir.” diyor psikolog.

Genç bayan şaşırıyor. “Aşk, sevginin en üst noktası değil mi?” diye itiraz ediyor.

“Aşk, gerçek sevgi olmayıp bir sevgi yanılgısıdır. Aşkın tuzağına düşen kişi, sevdiği kızın/erkeğin mükemmel olduğuna, sevgi zannettiği bu duygunun da sonsuza kadar süreceğine kendisini inandırır.” diyor ve devam ediyor.

“Platonik aşk üç sebepten dolayı gerçek sevgi değildir:

Bir: Sevmek fiili bilinçli ve iradî bir seçimdir.

Âşık olmak iradî bir fiil veya bilinçli bir seçim değildir; kendiliğinden ve birden oluşur.

İki: Gerçek sevgi bir çaba ve emekten sonra oluşur. Aşk çaba göstermeden yaşanır.

Üç: Seven kişi sevdiğinin ruhsal ve duygusal yönden gelişmesine yardımcı olur.

Âşık olan kişi diğer kişinin mükemmel olduğunu düşündüğü için böyle bir çaba göstermez.”

Psikolog, aşkın gerçek sevgi olmadığını anlattıktan sonra, genç bayana eşinin sevgi dilini bulmasını tavsiye etti.

Deneyimli bir aile danışmanı olan Gary Chapman: “Nasıl her insan farklıysa ve kendine özelse; her insanın sevgi dili de farklı ve kendine özeldir.” diyor.

Aynı isimli kitabında “5 sevgi dili” bulunduğunu söylüyor:

• Onay sözleri

• Nitelikli beraberlik

• Hizmet davranışları

• Hediyeleşme

• Fiziksel temas

Bir insanın kendisini mutlu hissetmesi için sevgi deposunun dolu olması gerekir.

Sevildiğinden emin olan kişinin sevgi deposu doludur.

Eşinizi kendisini sevdiğinize ikna edebilmeniz için onun öncelikli sevgi dilini bilmeli ve o dili kullanmalısınız.

Onay Sözleri:

Patates yemeğini senden daha güzel pişiren bir aşçı düşünemiyorum, ellerine sağlık, çok güzel olmuş.”, “Sen olmasan ben ne yaparım; iyi ki varsın. Bana karşı her zaman iyi bir eş, çocuklarımıza karşı iyi bir annesin.”

Bu iltifatları yaptığınızda eşinizin gözleri parlamıyor, yüzünde gülücükler açmıyorsa “Abartma canım, ben görevimi yapıyorum.” derse; eşinizin sevgi dili kesinlikle onay sözleri değildir.

Eşinizin sevgi dilini araştırmaya devam edin.

Eşinizin gözlerinin içine bakarak: “Sen olmasan biz ne yaparız; iyi ki varsın. Bana karşı her zaman iyi bir eş, çocuklarımıza karşı iyi bir babasın.” dediğinizde eşinizin gözleri parlar, yüzünde gülücükler açar, “Teşekkür ederim, bu sözleri duyunca bütün yorgunluğum gitti, kendimi güçlü ve mutlu hissediyorum.” derse; eşinizin sevgi dilini buldunuz demektir.

Nitelikli Beraberlik:

İki kişi aynı odayı, aynı mekânı paylaştıkları halde başka şeylerle meşgul oluyorsa, biri elinde uzaktan kumanda televizyon izliyor, öbürü gazete okuyorsa; bu iki insan fiziksel olarak birlikte, duygusal olarak ayrıdırlar.

Bu beraberlik nitelikli bir beraberlik değildir. Nitelikli beraberlik, eşlerin karşılıklı koltuklarında otururken göz göze gelmeleri, birbirine gülümsemeleri, geçmişte kalan mutlu bir günlerini anmaları, hafta sonu yapacakları pikniği planlamaları ya da çocukları hakkında konuşmalarıdır.

Eşlerden biri, mesela erkek, bunu yapmaktan hoşlandığı halde, kadın sohbeti yarıda kesip “Ben mutfağa gidiyorum, bulaşıklar yığılı duruyor, onları yıkamam lazım.” diyorsa; kadının sevgi dili nitelikli beraberlik değildir.

Dışarıda yemeğe çıkmak, sahilde el ele yürümek, akşamları birlikte bir müzik kursuna devam etmek nitelikli beraberliklerdir.

Bir lokantada ya da pastanede oturan eşlere dikkat ettiğinizde evli veya nişanlı olduklarını fark edebilirsiniz. Nişanlı ya da sözlü gençler birbirinin gözlerinin içine bakarak konuşurlar.

Evli çiftler ya manzaraya, ya yemek yiyen müşterilere ya da yediği yemeğe bakıyordur. Bir arkadaşımdan dinlemiştim. Ona da bir garson anlatmış.

Lüks bir lokantaya genç bir çift girer. Garson: “Hoş geldiniz genç sevgililer! Size cam kenarında manzaralı bir masa açayım mı?” der.

Adam garsona ters ters bakar: “Biz sevgili değiliz, evliyiz!” der. “Cam kenarı istemiyoruz, içeride bir masaya oturacağız.”

Nitelikli beraberlikte bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir.

Eşinizi dinlerken göz temasını sürdürün. Böylece eşiniz tüm dikkatinizi kendisine verdiğinizi hissedecektir.

Eşinizi dinlerken başka bir şeyle meşgul olmayın.

Başka tarafa baktığınızda ya da başka bir şeyle meşgul olduğunuzda vücut dilinizle eşinizi dinlemediğinizi belli etmiş olursunuz.

Eşinizin sözünü kesmeyin. Sıkıldığınızı belli eden yüz ifadesinden ve davranışlardan sakının.

Hediyeleşme:

Hediye sevginin görsel sembolüdür. Maddi değeri önemli değildir. Birine hediye verdiğinizde ona: “Seni seviyorum, aklımdasın.” mesajı vermiş olursunuz.

Hediyeyi alan kişi sevilmiş ve hatırlanmış olmanın verdiği duyguyla kendisini değerli ve mutlu hisseder.

Eğer hediye verdiğiniz kişi hediyeyi aldıktan sonra yarım ağızla “Teşekkür ederim, niye zahmet ettiniz.” deyip bir kenara koyarsa onun sevgi dili hediye almak değildir.

Sevgililer gününde bir demet çiçek yaptırıp eve geldiğinizde, eşiniz elinizde bir demet çiçek görünce gözleri parlamazsa, “Ne gereği var, kim bilir bunlara kaç para verdin.” derse; bilin ki eşinizin sevgi dili hediyeleşmek değildir.

Evlilik yıldönümünüzde ya da eşinizin doğum gününde beğeneceğini zannettiğiniz bir hediye aldınız, süslü bir paket yaptırdınız.

Yemekten sonra eşinizle birlikte çay içerken hediyenizi verdiniz. Eşiniz hediyeyi alırken gözleri parlarsa, “Çok düşüncelisin, evlilik yıl dönümümüzü unutmamışsın, teşekkür ederim.” der, yanağınıza bir öpücük kondurursa ve hediyenizi yanınızda açıp çok beğendiğini söylerse ve o da size bir hediye almışsa, eşinizin sevgi dili kesinlikle hediyeleşmektir.

Hizmet Davranışları:

Hizmet davranışları derken eşinizin sizin için yapmaktan hoşlandığı ve zevk aldığı şeyleri kastediyoruz.

Eşinizi sabah namazına kaldırmak, kahvaltısını yaptırıp işe göndermek, akşam güler yüzle karşılamak, sevdiği yemekleri pişirmek bir sevgi ifadesidir.

Bu hizmet davranışları eşinizi mutlu ediyorsa, eşinizin sevgi dili hizmet davranışları demektir.

O da akşamları ve hafta sonları boş zamanlarında sofrayı kurmada, çöpleri dökmede, evi süpürmede, ütü yapmada, bakkaldan ekmek almada, çocukların dersleriyle meşgul olmada size yardımcı olmaktan zevk alıyorsa; aynı sevgi dilini kullanıyorsunuz demektir.

Fiziksel Temas:

Araştırmalar öpülen, başı okşanan çocukların bunlardan mahrum kalan çocuklara kıyasla fiziksel ve ruhsal yönden daha sağlıklı bir gelişme gösterdiklerini ortaya koyuyor.

Öpmek, okşamak, sarılmak, el ele tutuşarak yürümek, üzüntülü anında kucaklayarak üzüntüsüne ortak olmak eşler arası sevgi alışverişinde etkili araçlardır.

Elini tuttuğunuzda, saçlarını okşadığınızda veya öptüğünüzde eşinizin mutluluktan gözleri parlar ve gevşerse sevgi dilinin fiziksel temas olduğunu söyleyebiliriz.

Fiziksel temasın en hassas şekli cinsel beraberliktir. Cinsel beraberlikte eşlerden biri istekli, diğeri isteksiz olduğunda fiziksel temas sevgi ifadesi olmaktan çıkar.

Cinsel beraberlikte zorlama olmamalı. Zorlamanın olduğu cinsel beraberlikler, isteksiz olanın kendisini kullanılmış hissetmesine yol açabilir ve eşinden soğuyabilir.

Kendinizin ve Eşinizin Sevgi Dilini Nasıl Öğreneceksiniz?

Her insanın bir sevgi dilinin olması diğer dillere karşı kapalı olduğu anlamına gelmez.

Diğer dillere de açık olabilir.

Kendinizin ve eşinizin sevgi dilini bulmada size yardımcı olacak birkaç ipucu verelim.

Sevgi dilinizi öğrenmek için geriye, ta evliliğin ilk günlerine kadar gidin.

O günlerden bugüne kadar eşinizden en çok ne istediğinizi, size nasıl davranmasını istediğinizi kendinize sorun. Bulduğunuz cevap sizin sevgi dilinizdir.

Eşinizin sevgi dilini bulmak için kendinize şu soruyu sorun: “Evlendiğimiz ilk günden bugüne kadar eşim benden en çok ne istedi, kendisine nasıl davranmamı istedi?”

Bulduğunuz cevap da eşinizin sevgi dili olacaktır.

Ali Çankırılı

EN ÇOK İZLENENLER

Çoraptan Bebek Nasıl Yapılır?

Evinizdeki malzemelerle çocuğunuza evde oyuncak bebek yapmaya ne dersiniz?  Oyun çocuğun zeka gelişimi için çok mühimdir, oyun oynamayan çocuğun zekası körelir. Oyun çocuğu sosyalleştiren, rahatlatan ve enerjisini...

Çocuklar hangi anıları hatırlıyorlar?

Çocuklarınıza pahalı oyuncaklar alamadığınız için üzülüp, çocuğunuzun bu sebeple mutsuz olduğunu düşünmeyin sakın! Pahalı oyuncaklar alıyorsanız da, onlara mutlu bir an yaşattığınızı düşünmeyin! Mutluluğun maddiyatla hiçbir...

Zafer Akıncı: Annenizin yanında eşinizi ezmeyin

Zafer Akıncı: Annenizin yanında eşinizi ezmeyin...

Amigurumi nedir? Amigurumi nasıl yapılır?

Amigurumi, Japonca’da oyuncak yapma sanatı demektir. Ami (örülmüş) ve nuigirimi (doldurulmuş oyuncak) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Tığ örgü ve sık iğne tekniği kullanılarak yapılan bu oyuncaklar...

Hangi tencere kullanımı daha sağlıklı? – Erkan Şamcı

Evde tarımdan, ekolojik yaşama, doğal sabundan, pratik temizlik malzemelerine, hayatı kolaylaştıran ekolojik yaşam ile ilgili önemli bilgiler veren Erkan Şamcı evlerimizde kullandığımız tencereler konusunda...

Çocuklara hijyen alışkanlığı kazandırmanın önemi!

Çocuklara hijyen alışkanlığı kazandırmanın önemi! Çocukların sağlık açısından dikkat etmesi gereken noktalar. -Ekolojik Yaşam Uzmanı Erkan Şamcı

Çocukları için güvenlik, korunma ve güçlendirme teknikleri – “Hayır” demeyi öğretmek

Çocuklara uygulanan cinsel istismarda karşı koyabilme tekniklerinden olan "Hayır" diye kararlılık göstermek tacizciler için oldukça caydırıcıdır. Duyulmak istemezler. Cinsel İstismar yaşandığı zaman koca insanlar bile dehşetle...

Çocuklar laftan anlar mı?

Çocuklar laftan anlar mı? Çocuklarla doğru iletişim kurmanın yolları... Sağlıklı iletişim üzerine Prof. Dr. Üstün Dökmen'den ebeveynlere önemli tavsiyeler... İzledikten sonra diğer ebeveynlerin de faydalanmaları için arkadaşlarınızla...

Arkadaşınıza gönderin!