En kötü günlerinizde bile mutlu olabilmenin 10 yolu

0
104
En kötü günlerinizde bile mutlu olabilmenin 10 yolu 3

Depresyon veya yalnızlıkla savaşıyor olabilir ya da sadece daha mutlu olmak istiyor olabilirsiniz, ruh halinizi iyileştirmek için yapabileceğiniz birkaç basit şey var…

Nasıl daha mutlu olacağınızı bilmek istiyorsanız, başlamanız için bu 10 sağlıklı alışkanlık, depresyon ve yalnızlık ile başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Ruh haliniz iyileşmeye başladığında ki bu er ya da geç olacaktır, bu alışkanlıklarınıza ek olarak hayatınızda daha fazla ve daha büyük değişiklikler yapabilirsiniz.

1. Kapasitenizi bilin
Büyük görevleri daha küçük işlere ayırın ve bunları tamamlamak için gerçekçi tarihler belirleyin. Stres seviyenizi azaltmaya çalışın.

“Hiçbir şey yapmıyorum” diye kendinizi suçlamayın; sadece kendinize daha iyi olmanız için gereken zamanı ve alanı olusturun.

Daha ileriye atlayabilmek için geri adım atıyormuşsunuz gibi düşünün. Kapasitenizin farkında olun, çiğneyebileceğinizden daha fazlasını ısırmayın.

2. Dışarı çıkın
Sadece markete gitmek ya da parkta yürümek için bile olsa evden çıkın. Parlak gün ışığı, temiz hava, doğa manzaraları, sesleri ve kokuları gibi pozitif olgular mutluluğa çok yardımcı olabilir. Yapabiliyorsanız, 20 dakikalık tempolu yürüyüş gibi hafif egzersizler yapmaya çalışın.

3. Gerçekçi olun
Ruh halindeki iyileştirmeler ani olmak yerine aşamalı olabilir ve iyileşmeye başlamadan önce daha da kötüleşebilirsiniz. İlerleme konusunda gerçekçi olmalısınız.

Doğru yolda olduğunuzda, iyi günlerin yanı sıra kötü günler de olacak. Bir veya birkaç iyi günden sonra gelen kötü günler size daha da kötü görünebilir. Kötü günler için kendinizi suçlamayın ve umutsuzluğa kesinlikle kapılmayın.

4. Uyku
Mümkün olduğu kadar çok uyuyun. Tek bir iyi gece uykusu, hatta hoş bir şekerleme, ruh halinizde büyük farklar yaratabilir.

5. Daha neşeli insanlarla vakit geçirin
Neşeli ve sempatik arkadaş ve akrabalarınızla daha fazla zaman geçirin. Başkalarıyla duygularımız hakkında konuşmak, onları yeniden gözden geçirmenize, olaylara farklı bir bakış açısıyla bakabilmenize, tavsiye ve destek almamıza yardımcı olur.

İnsanlara yardımlarına ihtiyacınız olduğunu söylemekten korkmayın ve yardım kabul etmekten dolayı kendinizi suçlu hissetmeyin. Belki de hisleriniz hakkında konuşmamayı tercih edersiniz.

Buna rağmen, neşeli ve sempatik insanlarla zaman geçirmek ve birlikte bir şeyler yapmak ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

6. Zevk aldığınız şeyleri yapın
Artık çekici gelmese bile zevk aldığınız şeyleri daha fazla yapın. En sevdiğiniz çocukluk kitabını okuyun, alışverişe ya da sinemaya gidin, bir yemek hazırlayın, eski bir arkadaşınızla zaman geçirin. Sizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştıran şeyler olayları daha iyi hale getirebilir.

7. Olumsuz düşüncelerle savaşın
Kendiniz ve durumunuzla ilgili tüm olumlu şeylerin bir listesini yapın (bu konuda yardıma ihtiyacınız olabilir), yanınızda bulundurun ve günde birkaç kez okuyun.

Yine de kötü hissediyor olabilirsiniz, her zaman bu şekilde hissetmediğinizi ve her zaman bu şekilde hissetmeyeceğinizi unutmayın.

8. Karar alırken acele etmeyin
Önemli kararlar vermekten veya harekete geçmekten kaçının. Buna işinizden ayrılmak, boşanmak veya çok miktarda para harcamak da dahildir. Depresyonun verdiği sıkıntılar içinde, acelece alınmış kararların hatalı olması muhtemeldir.

9. Sağlık profesyoneli ile görüşün
Aile hekiminizin veya psikiyatristinizin tavsiyelerini ve desteklerini alın. Bu destek problemlerinizi aşmak için size yeni bir kapı olabilir.

10. Acil durum listesi yapın
Acil durumlarda kimi arayacağınıza karar vermeniz pek kolay olmayabilir. Aradığınız kişi sizi olumsuz düşüncelere itebilir.

Bu durumda daha da bunalmış hissedebilirsiniz. Acil durumlarda arayabileceğiniz bir telefon listesi yapın. Bu bir akraba veya arkadaş, doktorunuz veya bir yardım hattı olabilir. Listeyi her zaman telefonunuzda veya cüzdanınızda taşıyın.

Serkan Sıtkı Şahin