Egzersiz yapmak düşünme becerilerini geliştiriyor

Yürüme veya bisiklete binme gibi düzenli egzersizler gençlerde düşünme becerilerini arttırabilir…

Düzenli egzersiz, sadece yaşlılarda değil, gençlerde de düşünme becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Araştırmaya göre, yürüme, bisiklete binme gibi düzenli aerobik egzersizler sadece yaşlılarda değil, gençlerde de düşünme becerilerini arttırabilir.

Çalışma ayrıca egzersizin düşünme becerileri üzerindeki olumlu etkisinin insanların yaşları yükseldikçe artabileceğini buldu.

İnsanlar yaşlandıkça, düşünme becerilerinde bir düşüş olabilir, ancak yapılan araştırmalar düzenli egzersiz yapmanın yavaşlamayı hatta bu düşüşü önleyebileceğini göstermektedir.

Egzersiz araştırması

Yapılan çalışmada, sigara içmeyen, bunaması olmayan, egzersiz yapmayan ve ortalama zindelik seviyelerinin altında olduğu tespit edilen 20 ila 67 yaşları arasında 132 kişi vardı.

Katılımcılar 6 ay boyunca rastgele aerobik egzersiz yaptılar. Her iki yaş grubu da, cinsiyet, eğitim, hafıza ve düşünme becerileri için çalışma başlangıcında eşit olarak dengelendi.

Tüm katılımcılar bir fitness merkezinde egzersiz yaptılar ve ilerlemeleri haftalık olarak kontrol edildi. Hepsi kalp atış hızı monitörlerini taktı.

Katılımcıların düşünme ve hafıza becerileri, çalışmanın başında, üçüncü ayında ve altıncı ayında kontrol edildi.

Egzersiz grubuna katılanlar, koşu bandında yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek veya eliptik bir makine kullanmak gibi aerobik etkinlikler yaptılar.

Araştırmacılar, egzersiz yoğunluğunu tahmin eden ergometre adı verilen bir bisiklet kullanarak katılımcıların aerobik kapasitelerini ölçtüler. Katılımcılara ayrıca çalışmanın başında ve sonunda MRI beyin taraması yapıldı.

Düşünme becerileri arttı

Araştırmacılar, egzersizin düşünme becerilerini arttırdığını buldu. Çalışmanın başlangıcından sonuna kadar, aerobik egzersiz yapanlar, fonksiyon testlerindeki genel puanlarını 0,50 puan artırdılar.

Araştırmacılar, aynı zamanda, egzersiz yapanların hepsinde sol frontal alanda beynin dış katmanının kalınlığında bir artış buldular, bu da egzersizin her yaşta beynin zindeliğine katkıda bulunduğunu göstermektedir.

Araştırma, egzersizin her yaştan insan için yararlı olabileceğini doğrulamaktadır.

ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ
Hide picture
Maile Gönder