Eğitime kar engeli!

Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı bazı bölgelerde hayatı olumsuz etkiliyor.

Karın yoğun olduğu Kars Sarıkamış’ta, Çorum’da ve Van’ın Başkale ve Bahçesaray bölgelerinde eğitime bir günlük ara verildi.

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde, etkili olan kar yağışı ve  soğuk hava nedeniyle köy okulları ile taşımalı eğitim veren okullar bir gün tatil  edildi. İlçe genelinde akşam saatlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle bazı  köy yolları kapandı.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle köy okulları ile taşımalı  eğitim veren okullarda eğitime bir gün ara verildi. Kars Valisi Türker Öksüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kar yağışı  nedeniyle Sarıkamış ilçesinde köy okulları ile taşımalı eğitim veren okulların  tatil edildiğini bildirdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, yoğun kar yağışı nedeniyle kent merkezindeki tüm okullarda eğitime bir gün süreyle ara verilmesi kararlaştırıldı.

Bu arada merkezde görev yapan engelli ve hamile kamu personellerinin de bir gün süreyle idari izinli sayılacakları öğrenildi.

Kar yağışının durumuna göre diğer ilçelerde de okulların tatil edilebileceği belirtildi.

BAŞKALE VE BAHÇESARAY’DA OKULLARA KAR TATİLİ

Van ve çevresinde etkili olan kar yağışı nedeniyle 169 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapanırken, Başkale’de yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bugün ara verildi, Bahçesaray’da ise taşımalı eğitim veren bazı okulların tatil edildiği açıklandı.

Van ve çevresinde dün etkili olan soğuk hava, akşam saatlerinden itibaren yerini kar yağışına bıraktı. Kırsal ve yüksek kesimlerde etkili olan kar nedeniyle 94 mahalle ve 75 mezranın yolu ulaşıma kapandı.

Van kent merkezine 110 kilometre uzaklıkta bulunan Başkale ile yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta bulunan Bahçesaray ilçesinde ise kar yağışı eğitimin aksamasına neden oldu.

Kar kalınlığının yaklaşık 20 santimetreyi bulması üzerine Başkale ilçesinde ilk ve orta dereceli okullarda, Bahçesaray’da da taşımalı eğitim verilen bazı mahallelerde okullar tatil edildi.

Kar yağışının, bugün ve yarın etkisini sürdüreceği belirtilirken, kapalı olan yolların açılması için Van Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı ile karayolları ekipleri yoğun bir çalışma başlattı.

ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ
Hide picture
Maile Gönder