Duygusal açlık doyurmuyor, şişmanlatıyor

Yemek yediğinizin farkında olmuyor ve kendinizi bir türlü yemekten alıkoyamıyorsanız, kilolarınız da her geçen gün artıyorsa duygusal aç olabilirsiniz.

Kişi bazen hatta çoğu zaman fiziksel açlıktan ziyade, doyuramadığı duygusal açlığından ötürü yeme davranışında bulunabiliyor.

Ruhen bazı eksiklikler yaşayanlar, bu alandaki açlığını gidermek için kendini yemeğe verebiliyor. Hal böyle olunca da, gereğinden fazla beslenildiği için şişmanlamak kaçınılmaz oluyor.

Obezitenin nedeni yeme bozukluğu

Tüm dünyada, günümüzün en büyük sağlık sorunlarının başında şişmanlık, hatta daha ileri boyutu ise obezite geliyor. Ciddi bir halk sağlığı sorunu olan obezite, fiziksel görünümün yanında kişinin ruh sağlığını da olumsuz etkiliyor.

Böyle olunca bireyler; evine kapanıyor, yalnızlaştıkça yalnızlaşıyor, ciddi psikolojik sorunlar yaşayabiliyor. Aşırı şişmanlığın yani obezitenin en büyük nedeni ise yeme bozukluğu. Yeme bozukluğunun en büyük nedeni de duygusal açlık.

Duygusal açlık doyurmuyor

Duygusal açlıklarını, yemek yiyerek giderme eğiliminde olan ancak bu şekilde mutlu olabileceklerine inananların, duygusal açlıklarını doyuramayacakları belirtiliyor.

Karın doyurmakla ruhu doyurmanın aynı şey olmadığı vurgulanırken, kişilerin hep aç kalma korkusuyla hareket ettikleri söyleniyor.

Bu hisle kişilerin kendilerini güvende gördükleri, aslında bunun bir yanılsama olduğu ifade ediliyor. Fiziksel açlıktan ziyade, kişilerin duygusal açlıklarını gidermek için karınlarını doyurdukları kaydediliyor.

Mutsuzluğu giderme arzusu bir kısır döngüye ulaşıyor

Şişman olanlara bakıldığında, kişisel çatışmalardan kaçmak adına yemek yeme davranışlarında bulundukları da aşikar. Bu duyguyla kişilerin kısır döngüyü girdikleri belirtiliyor.

Kişiler mutsuzluk, bazı ruhsal açlık ya da yaşanılan çatışmalardan dolayı yemek yiyerek haz almanın peşine düşüyor. Yeme anında o hazzı alıyor ancak sonrasında inanılmaz bir pişmanlık hissediyor ve suçluluk yaşıyor.

Yaşadığı bu ruhsal durumdan yine yemek yiyerek kurtulma gayretine düşüyor. Mutsuzluğunu giderme arzusu bir kısır döngüye dönüşüyor. Sarmal büyüdükçe büyüyor ve ortaya obezite çıkıyor.

Fiziksel ve ruhsal açlık belirtileri

Fiziksel açlıkla, ruhsal açlık aynı şeyler değil. Belirtileri de farklı. İşte o sizler için derlediğimiz o belirtiler:

– Fiziksel açlıkta karında bir aşınma ve burukluk olur, fiziksel belirtiler verir. Kan şekeri düşer ancak duygusal açlıkta böyle bir şey olmaz ve aniden başlar.

– Fiziksel açlıkta doygunluğa yedikçe ulaşırken, duygusal açlıkta ne kadar yerse yesin doygunluğa bir türlü ulaşamaz.

– Fiziksel açlıkta kişi bekleyebilir ancak duygusal açlık hissedenler hemen yemek ihtiyacını karşılamak ister ve işe girişir.

– Fiziksel açlıkta kişi ufak bir atıştırmayla doygunluk hissederken duygusal açlıkta aperatif atıştırmalar doygunluk vermez.

– Fiziksel açlıkta yemeyle ilgili kişi ne yiyeceğinin planını yaparken, duygusal açlıkta bir plan olmaz. Kişi ne bulursa onu yer ve doymak bilmez.

– Fiziksel açlıkta mideyi doyurmak mideden beyine giden uyaranlarla olurken, duygusal açlıkta ağız ile beyin arasında bir bağlantı söz konusu değil.

– Fiziksel açlıkta kişi meyve yiyerek de açlığını giderebilirken, duygusal açlıkta daha çok kalori tutan şeyler tercih ediliyor.

Diyetle kilonun yüzde 15’i gidiyor

Duygusal açlığı yemek yiyerek giderme gayretine girenlerin, ilerleyen dönemlerde şişmanlayarak depresyona kadar sürüklenebildikleri vurgulanıyor. Yapılan araştırmalara göre diyet yapılarak kilonun ancak yüzde 15’i veriliyor.

Sadece diyetle bir noktaya varılamadığını gözlenirken, kiloda duygusal boyutun önemine de böylelikle ortaya çıkmış oluyor. Bu noktada psikiyatrik yardım kaçınılmaz oluyor.

EN ÇOK İZLENENLER

Boşanmayı çocuğa kim, nasıl söylemeli?

Evliliklerde boşanma süreci... Boşanmayı çocuğa kim, nasıl söylemeli? -Prof. Dr. Üstün Dökmen Ayrıca aşağıdaki videoyu da izlemenizi öneriyoruz... "Boşanma kararı çocuklara nasıl açıklanabilir?" -Psikolog İrem Polat

Kıyafet katlamayı kolaylaştıran harika bir yöntem!

Bu pratik yöntemle çocuklarınız bile videodaki gibi kendi tişörtlerini kolayca katlayarak düzenleyebilirler Evde en çok uğraştıran ve yoran konulardan biri olan kıyafetleri yıkandıktan sonra katlanarak...

“Çocuklarınıza bu soruyu her gün mutlaka sorun”

'Sıradışı sınıf öğretmeni' olarak tanınan Ahmet Naç, çocukları mutlu etmenin, bir birey olmalarını sağlamanın, araştıran, sorgulayan çocuklar yapmanın tek bir soru ile mümkün olduğunu...

Erkeğin beynini nasıl yönetirsiniz?

Kadınlar erkeğin beynini nasıl anlar? Kadınların 9 Hatası ! Sosyolog, Pozitif Psk. Danışmanı, Erdem Taşkınsu,  kadın beyninin erkek beynine gönderdiği hatalı gibi görünen sinyalleri anlatıyor... Erdem...

Kötü giden evliliği kurtarmak için çocuk yapmayın…

Kötü giden evliliği kurtarmak için çocuk yapmayın... Prof. Dr. Üstün Dökmen'den evli çiftlere tavsiyeler... Videoyu izledikten sonra daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Dilerseniz 2. videodan...
video

Çocukların sabah vaktinde uyanabilmesi için 7 tavsiye

Çocuklar sabah nasıl uyandırılır? Çocukların sabah vaktinde uyanabilmesi için 7 tavsiye -Pedagog Adem Güneş Daha fazla kişinin faydalanması için arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz... Aşağıdan diğer bilgilendirici içeriklere göz atabilirsiniz...

Kullanmaya başladığınızda beyin yapınızı değiştirebilen 2 kelime!

Kullandığımız kelimelerin eylemlerimiz üzerinde büyük etkisi vardır. Eylemlerimiz de hayatımızı şekillendirir. Standford Üniversitesi’nde profesörlük yapan Bernard Roth iki kelimeyi kullanmayı bırakırsak çoğu şeyi değiştirebileceğimizi söylüyor. Hatta onların...

Eşinize ve çocuğunuza bunları yapmayın!

Çocuklarımıza ve eşimize nasıl mesajlar veriyoruz? Birbirimizi değerli mi hissettiriyoruz yoksa değersiz mi? Olumlu olana mı olumsuz olana mı odaklanıyoruz? İletişimimiz sağlıklı mı? -Nurdoğan Arkış

Arkadaşınıza gönderin!