Duygusal Açıdan Güçlü Çocuk Yetiştirmek İçin 8 Oyun

Bir çocuğun karakteri 0-6 yaş aralığına denk gelen çocukta öğrenmenin en yoğun olduğu, kültürel normların geliştiği ve temel alışkanlıkların edinildiği dönem olan ‘erken çocukluk dönemi’nde oluşmaktadır.

Bu nedenle duygusal açıdan güçlü çocuklar yetiştirebilmek için, bu dönemde çocuklarımıza ayrıca özen göstermek gerekiyor.

Çocukların duygu dünyalarını geliştiren ve aynı zamanda güçlendiren sekiz eğlenceli eğitim oyununu sizler için hazırladık.

 “Seninle aynı fikirde değilim”

Oyun, çocuğun kişisel tercihleri ile soru sormak üzerine kurgulanmıştır.

Bu oyunu çocukların büyükleri yerine arkadaşları ile oynamaları daha sağlıklı olacaktır. Çocuklar oyunu çiftler halinde oynayabilirler.

Örneğin arkadaşı “En son hangi kitabı okudun?” diye soruyor, çocuk “Çirkin Ördek Yavrusu’nu okudum” diye cevap veriyor.

Arkadaşı “Okumak için çok kötü bir kitap” diye yorum yapınca çocuk okuduğu kitabı neden okuduğunu, hikayenin nasıl olduğunu ve kitabın neden okunmaya değer olduğunu anlatarak ispatlıyor.

Sorular tabii ki değiştirilebilir…

Bu oyun ile çocuklar bakış açılarını savunmayı ve kendilerine güvenerek karşılarındaki kişilerin fikirlerini değiştirmeyi öğrenirler.

“Herkes kendi yoluna”

Bu oyun bir grup çocuğun bir araya gelmesi ile oynanabilir.

Oyuna başlamadan önce, her oyuncu grup liderine belli bir görev vermelidir; bir şey söylemek, bir yere gitmek, birini çağırmak, horoz sesi çıkartmak – oyunda kesinlikle hiçbir kısıtlama yoktur.

Herkes seçtiği görev ile grup liderine ne istediğini söylerken grup lideri de oyundaki diğer çocuklardan ne istediğini söyler, böylece oyun kuralları belirlenir.

Her çocuğun liderin söylediğini yapması gerekir. Lideri kandırmaya çalışan çocuklar kendi tuzaklarına düşerler.

Bu oyun, çocuğa lider rolünü ciddiyetle ve sorumlulukla ele almayı öğretecektir.

“Hikaye hazırlama”

Bu oyun çocukların hayal gücünün mükemmel bir şekilde gelişmesini sağlar. Bu oyunda çocuğunuza birbiri ile ilgisiz kelimeler vermelisiniz.

Verdiğiniz kelimeler ile çocuğun bir hikaye oluşturmasını isteyin. Örneğin: orman, tekerlek, çay, araba, dalga, ay, kürk, tavan, kar.

Çocuğunuzun hayal gücünün ne kadar inanılmaz olduğuna şaşıracaksınız!

Balon

Balon, çocuğun düzgün nefes alıp vermesini öğretecek ve rahatlamasını sağlayacak harika bir oyundur. Aynı zamanda çocuğunuzu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Çocuğunuza parlak bir balon verin, balonu havaya uçuracağınızı söyledikten sonra balonun havasını ağzına yavaşça bırakın, açmayın (sanki balon çocuğu havaya uçuruyormuş gibi). Balon sessiz bir şekilde sönmüş gibi havanın yavaşça dışarı çıkmasına izin verin.

Sonrasında çocuğunuza kendisini bir balon gibi hissettiği, bir şeylere dayanamayacağı zamanları tahmin ettiğinizi söyleyerek çocuğunuzdan aşırı şişmiş bir balon gibi patlamak istediği anları anlatmasını isteyebilirsiniz.

Böylece, çocuğunuza zor anlarda nasıl sakinleşebileceğini gösterirken sorunlara çözümler sunacaksınız. Çocuğunuzun endişe duyduğunu bilirken zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bu oyun aynı zamanda akciğerler için de iyi bir egzersizdir.

“Mum üfleyin”

Bu oyun, oyun oynarken derin nefes almayı da öğretiyor.

Nefesinizi burnunuzdan alın, karnınızı şişirin ve bir mumu üflermiş gibi ağzınızdan yavaşça dışarı üfleyin.

Çocuğunuzun yapacaklarını tam olarak anladığından emin olduktan sonra masanın üzerine bir mum koyun ve masanın diğer ucuna (yaklaşık 2metre) çocuğunuzu oturtun.

Oyun süresince çocuğunuz ayağa kalkamaz, muma yaklaşamaz veya eğilemez.

Mumu 2 metrelik mesafeden söndürmeye çalışmalıdır.

Oyun çocuğunuz mumu üfleyerek söndürene kadar sona ermiyor.

“İltifatlar”

Bu da başka bir grup oyunu.

Halka şeklinde oturan çocuklar yanlarında oturan diğer çocuğun gözlerine bakarak birkaç kelime ile iltifat etmek zorundalar.

İltifat edilen çocuk, cevabını verirken teşekkür eder ve sıra bir sonraki oyuncuya geçer.

Bazı çocuklar, iltifat etmekte veya iltifat duydukları zaman zorlanırlar: başlıca sorularla veya birisine iltifat etme konusunda örnek vererek onlara yardım edebilirsiniz.

Çocuklar bu oyunda çok fazla şey öğrenebilirler, çünkü iltifat etmek bir sanattır.

“Tahmin et ne oldu”

Çocuğunuza takdir belgesi almış birinin yaşadığı gerçek olayın bir fotoğrafını veya resmini bulun. Çocuğunuzdan bu olaydan önce olmuş olabileceğini tahmin etmesini isteyin.

Bu görev mantık ve hayal gücü geliştirir. 

Çocuğunuzun anlattığı hikaye ne kadar ayrıntılı olursa o kadar iyi olur. Hikayeyi detaylandırabilmesi için çocuğunuza yardımcı olabilecek sorular sorabilirsiniz.

“Hikaye oluşturma”

Bu oyun bir grup çocuk ile birlikte oynayabileceğiniz bir oyundur.

Çocuklar halka halinde oturuyor ve siz oyun lideri olarak “Evvel zaman içinde…” diyerek hikayeye başlıyorsunuz.

Sizin yanınızdaki ilk çocuk bir cümle söyleyerek hikayeye devam ediyor.

Her çocuğun hikayeye bir cümle eklemesi gerekiyor.

Sıra size yeniden geldiğinde gerekiyorsa hikayeyi daha mantıklı bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

Bu çalışma çocukları eğlendirir, onları büyüler ve en önemlisi hayal güçlerini çalıştırır.