Doğuma girmeden önce dikkat! – Güvenli Bağlanma –


Güvenli Bağ; anne ile çocuk arasındaki ruhsal alışveriş, duygusal beslenmedir.

Doğuma girmeden önce kısa kısa aşağıdaki konulara dikkat etmenizi tavsiye ederim.

 Yenidoğan Bebek Anneleri 

Bebeğin temel bakım ihtiyaçları anne tarafından karşılanmalı. Doğumdan sonra anne toparlar toparlamaz bu bakım ihtiyaçlarını başkası ile paylaşmamalıdır. (doğumda birilerinin yardımı elbette olacaktır)

Bu ihtiyaçlar alt değiştirme, uyutma, yıkama ve karnını doyurmadır..

Bebek ilk anlarda ememiyorsa sağılan süt bebeğe emzirme pozisyonunda verilmelidir.

Bebek doğum öncesi gibi doğumdan sonrada anne ile bütün olmalı, birlikte uyumalı, her an temas halinde olmalıdır. Anne ile ne kadar temas halinde olursa, bebek kendini o kadar güvende hisseder ve daha sakin olur..

Anne sesini tanıdığı için annenin konuşması, kucağına alması, elini tutması temel bağlanma araçları olmaktadır.

Bebek emerken elinde eldiven olmamalıdır. Bebek emme refleksi ile anne göğsünü tutar, tutamazsa anne bebeğin elini göğsünün üzerine koymalıdır. Emme anındaki tensel temas güvenli bağlanma için çok çok önemlidir..

Anne ilk aylarda parfüm kullanmamalı, yumuşatıcı kokulu çamaşır giymemeli, parfümlü duş jeli kullanmamalıdır. Çünkü bebek emme anında ve tensel temas anında annenin kendi kokusunu rahat hissedebilmeli ki anne ile güvenli bağlanabilsin..

Anne kendi kokusunu bastıracak şeylerden sakınmalı, sık sık duş alabilmelidir..

İlk aylarda bebekteki gaz veya huysuzluk problemleri için anne sık sık bebeği yıkamalı, uzun süreli (45-60 dak) su keyfi yaptırmalıdır. Su bebeği sakinleştir, keyifli uykuya dalmasına vesile olur…

Ebubekir Ertem

———


Arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz

Send this to a friend