Değersizlik duygusunun düşürdüğü haller…

Annelerinden ve babalarından, öğretmenlerinden ve idarecilerinden değer görmeyen, “sen bizim için değerlisin” mesajını almayan çocuklar ve gençler; gündem olmak, muhatap alınmak için “yaramaz” olmayı tercih ediyorlar.

Kendilerini adam yerine koymuş gibi yapıp, sosyal statü kazandırarak bir bakıma rütbe veren örgütlere, çetelere girip; kolayca suç işleyebiliyorlar.

Bir yerlerde, birileri tarafından değer görme ihtiyacı; insanları içkiye, kumara, fuhşa, zinaya, hırsızlığa, yolsuzluğa sevk edebiliyor.

Bunun için; gerekirse, kendisine ve çevresine zarar verme yoluna bile gidebiliyor.

Benlik değeri zayıf olanlar; bulundukları çevre ve ortamlarda, kolayca itilip kakılıyorlar.

Kendilerini aciz, güçsüz, beceriksiz gördükleri için; kullanılmaya, sömürülmeye, istismar edilmeye müsait hale geliyorlar.

Cinsel kimlik sapmaları, ahlaki zemin kaymaları; değersizlik duygusunun tetiklediği psikososyal arızalar.

İnsan bir düşmeyegörsün; bu kuyunun içinde, her türlü yılan ve çıyan var.

Caniler, seri katiller, teröristler, intihar eylemcileri; daha çok, değersizlik duygusundan kurtulup, kendilerini değerli hissetmeye çalışanlar arasından çıkıyor.

Bir ateş ki bu; içindekini de, dışındakini de yakıyor.

Eşinden umduğu değeri göremeyen, bulamayan hanımefendiler ve beyefendiler; kendilerine değer verecek başka muhataplar arıyorlar.

Kültür ve yaşayış durumlarına göre, ya eşlerini aldatıyor; yahut, erkekler, ikinci eş formülüne razı olabilecek kadınlar buluyorlar.

Baba şefkatinden ve merhametinden mahrum büyüyen genç kızlar; evlenirken, o ihtiyacı karşılayabilecek yaşlı erkeklere, daha kolay evet diyebiliyor.

Anne şefkatinden ve merhametinden mahrum büyüyen delikanlılar ise; kendilerine anne gibi davranabilecek bir eş isteyebiliyor.

Köklü ve kesin çözüm; sevmek, saymak değer vermek.

Allah’ın bize lütfu olan eşlerimizi, çocuklarımızı, öğrencilerimizi; saygıdeğer hanımefendiler ve beyefendiler olarak görmek.

Gönülden gelen bir dil ve üslupla; “iyi ki varsın, şükür ki benim eşim, çocuğum, öğrencimsin” diyebilmek.

Bitkiye ya da ağaca su döker, gübre eker gibi sevgi ve saygı göstererek; zayıf yönlerini değil, kuvvetli yönlerini sayabilmek.

Zekeriya Erdim

EN ÇOK İZLENENLER

Alişan Kapaklıkaya’dan anne-baba ve eşlere çok önemli mesajlar!

Alişan Kapaklıkaya’nın vefat eden kızı için yazdığı mektup herkesi ağlattı!

Çocuğum sürekli cep telefonu ile oynuyor, ne yapmalıyım?

Çocuğum sürekli cep telefonu ile oynuyor, ne yapmalıyım? Cep telefonu, tablet, bilgisayar ile fazla vakit geçiren çocuklarla nasıl ilişki kuracağız? Cep telefonu vb.nin ne kadar kullanılması...

Çocuklarımıza nasıl söz geçirebiliriz?

Çocuklarımız neden laf dinlemiyorlar, neden laftan anlamıyorlar? Çocuklarımıza neden söz geçiremiyoruz? Disiplinli çocuk nasıl yetiştirilir? Çocuklar neden ısrar ediyorlar? Anne babanın arasında bütünlük ve tutarlılık nasıl sağlanır? Çocuğumuza ne...

Dikkat! Bu sözler boşanmaya neden oluyor!

Boşanmaya neden olan sözler... -Canten Kaya

Çocuklara kazandırılacak en iyi 10 davranış!

Yazar ve İletişim uzmanı Canten Kaya çocuklara kazandırılması gereken en iyi 10 davranışı anlatıyor... 1. Bölüm 2. Bölüm Canten Kaya

Evlilikte eşlerin yaptığı yanlışlar nelerdir?

Evlilikte eşlerin yaptığı yanlışlar nelerdir? -Psikolog Dr. Zafer Akıncı  

Çocukların Yetenekleri Nasıl Geliştirilir?

Çocukların yetenekleri nasıl geliştirilir -Pedagog Gözde Erdoğan

Mutlu bir evliliğin önündeki 10 engel!

Mutlu bir evliliğin önündeki 10 engel! Canten Kaya

Arkadaşınıza gönderin!