Çocukluk döneminde griple karıştırılan hastalıklar

Çocukluk döneminde sık rastlanan hastalıklara grip deyip geçmemek çok önemli.

Çocuğunuzun grip belirtileri altında daha ciddi bir hastalık yatıyor olabilir. Bu hastalıkları doğru tespit edebilmeniz için çocukluk döneminde sık rastlanan hastalıkların belirtilerini bir araya getirdik.

1-Anjina

Anjina hastalığı önce kendini ateş ve boğaz ağrısı gibi grip belirtileriyle gösterir. Eğer bu belirtilerin yanında şişmiş bademcikler, dil üstünde beyaz bir tabaka, gözlerde ağrı ve yutkunmada sorun varsa çocuğunuz basit bir grip değil anjina geçiriyor olabilir.

2- Rota virüsü enfeksiyonu

Rota virüsü enfeksiyonunun ateş, kusma, ishal, karın ağrısı gibi belirtileri vardır. Bu hastalık sırasında vücut çok sıvı kaybettiği için çocuğunuza her 3-5 dakikada bir 1 yemek kaşığı su vermeniz gerekir.

3- Boğmaca

Ateş ve burun akması gibi grip belirtilerinin yanı sıra şiddetli öksürük ve kusma varsa bu boğmaca hastalığının göstergesidir. Çocuğunuza öksürük şurubu vermek kısa zamanlı olarak belirtileri durdurabilir ama hastalığı iyileştirmez. Bu yüzden bir uzmana gidip testler yaptırmanız gerekir.

4- Kızıl hastalığı

Çoğunlukla bebeklerde görülen bu hastalığı gripten ayırt eden özelliği vücutta çıkan minik kırmızı döküntülerdir. Kızıl hastalığında kırmızı döküntüler burun veya ağız kenarlarında oluşmaz. Bu hastalığın tedavisi antibiyotik ile yapılır.

5- Astım

Astım genetik bir hastalıktır. Bu yüzden ailenizden biri astım hastasıysa çocuğunuzun gösterdiği belirtilere ekstra dikkat edin.

Öksürüğün yanı sıra nefes darlığı yaşanıyorsa ve ciğerlerden ses geliyorsa çocuğunuz astım hastası olabilir.

6- Polio

Polio omuriliği etkileyen ve ciddi felçlere neden olabilecek çok ciddi bir hastalıktır. Grip belirtilerinin yanı sıra bacak ve kollarda ağrı, hareket bozuklukları, yön kaybetme gibi belirtiler var ise çocuğunuzu hemen bir uzmana gösterin.

7- Tüberküloz

Tüberküloz hastalığı en sık yanlış teşhis edilen hastalıklardan biridir. Eğer çocuğunuzun grip belirtileri birkaç gün içinde geçmiyorsa, her geçen gün kötüleşiyorsa, cildi çok solgunlaşmışsa ve öksürürken kramp giriyorsa tüberküloz hastalığına yakalanmış olabilir.

8- Krup hastalığı

Çocuğunuzun öksürüğü havlayan bir köpek gibi ses çıkarıyorsa ve nefesleri sesli ve derinse krup hastalığına yakalanmış olabilir.

Kruptan şüpheleniyorsanız hemen ambulansı aramalısınız. Krup hastalığı çok hızlı gelişir ve hızlı davranmazsanız ölümcül olabilir.

9- Kızamık

İlk evrelerinde grip ile karıştırılması muhtemel kızamığın ayırt edici özelliği ağız içinde beyaz noktalar oluşmasıdır.

Daha sonraki günlerde vücutta çıkan döküntüler ile çocuğunuzun kesin kızamık olduğunu anlayabilirsiniz.

10-Kızamıkçık

Kızamıkçık, bağışıklı sistemine ve tüm iç organlara zarar verebilen bir virüsün sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Kızamıkçığın önemli bir belirtisi enfeksiyonun 3. gününde ortaya çıkan döküntülerdir.

İlk evrelerde döküntü kulakların etrafında, boyun ve yanaklarda olur. Anca hiçbir zaman avuç içlerinde ve ayaklarda görünmez.

Kaynak: BrightSide

——————

EN ÇOK İZLENENLER

Çocuğun Dünyasında Büyükanne ve Dedelerin Yeri

Çocuğun Dünyasında Büyükanne ve Dedelerin Yeri -Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu  
video

Gelin-Kayınvalide arasında küskünlük varsa ne yapmalı?

Gelin-Kayınvalide arasında küskünlük varsa ne yapmalı? -Psk. Dr. Zafer Akıncı  

Geçmişteki kırgınlıkları gidermenin 5 yolu!

Geçmişteki kırgınlıkları gidermenin 5 yolu!

Çocukları için güvenlik, korunma ve güçlendirme teknikleri – “Hayır” demeyi öğretmek

Çocuklara uygulanan cinsel istismarda karşı koyabilme tekniklerinden olan "Hayır" diye kararlılık göstermek tacizciler için oldukça caydırıcıdır. Duyulmak istemezler. Cinsel İstismar yaşandığı zaman koca insanlar bile dehşetle...
video

Evlilikteki problemlere pratik çözüm önerileri – Psk. Dr. Zafer Akıncı

Evlilikteki problemlere pratik çözüm önerileri... -Psk. Dr. Zafer Akıncı  
video

2 yıl boyunca çocuğumla uyumam gerektiğini bilmiyordum

2 yıl boyunca çocuğumla uyumam gerektiğini bilmiyordum. Şimdi onarmam mümkün mü? Pedagog Adem Güneş

Azap Osman çocuğunu neden bir tüfeğe değişmişti?

25 Aralık Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluş günüdür. Şimdi birilerine herhangi bir gün gibi gelebilir ama bu öyküyü dinlediğinize herhangi bir gün olmadığını anlayacaksınız. Dilerseniz tamamını videonun...

Kullanmaya başladığınızda beyin yapınızı değiştirebilen 2 kelime!

Kullandığımız kelimelerin eylemlerimiz üzerinde büyük etkisi vardır. Eylemlerimiz de hayatımızı şekillendirir. Standford Üniversitesi’nde profesörlük yapan Bernard Roth iki kelimeyi kullanmayı bırakırsak çoğu şeyi değiştirebileceğimizi söylüyor. Hatta onların...

Arkadaşınıza gönderin!