Çocukluk döneminde griple karıştırılan hastalıklar


Çocukluk döneminde sık rastlanan hastalıklara grip deyip geçmemek çok önemli.

Çocuğunuzun grip belirtileri altında daha ciddi bir hastalık yatıyor olabilir. Bu hastalıkları doğru tespit edebilmeniz için çocukluk döneminde sık rastlanan hastalıkların belirtilerini bir araya getirdik.

1-Anjina

Anjina hastalığı önce kendini ateş ve boğaz ağrısı gibi grip belirtileriyle gösterir. Eğer bu belirtilerin yanında şişmiş bademcikler, dil üstünde beyaz bir tabaka, gözlerde ağrı ve yutkunmada sorun varsa çocuğunuz basit bir grip değil anjina geçiriyor olabilir.

2- Rota virüsü enfeksiyonu

Rota virüsü enfeksiyonunun ateş, kusma, ishal, karın ağrısı gibi belirtileri vardır. Bu hastalık sırasında vücut çok sıvı kaybettiği için çocuğunuza her 3-5 dakikada bir 1 yemek kaşığı su vermeniz gerekir.

3- Boğmaca

Ateş ve burun akması gibi grip belirtilerinin yanı sıra şiddetli öksürük ve kusma varsa bu boğmaca hastalığının göstergesidir. Çocuğunuza öksürük şurubu vermek kısa zamanlı olarak belirtileri durdurabilir ama hastalığı iyileştirmez. Bu yüzden bir uzmana gidip testler yaptırmanız gerekir.

4- Kızıl hastalığı

Çoğunlukla bebeklerde görülen bu hastalığı gripten ayırt eden özelliği vücutta çıkan minik kırmızı döküntülerdir. Kızıl hastalığında kırmızı döküntüler burun veya ağız kenarlarında oluşmaz. Bu hastalığın tedavisi antibiyotik ile yapılır.

5- Astım

Astım genetik bir hastalıktır. Bu yüzden ailenizden biri astım hastasıysa çocuğunuzun gösterdiği belirtilere ekstra dikkat edin.

Öksürüğün yanı sıra nefes darlığı yaşanıyorsa ve ciğerlerden ses geliyorsa çocuğunuz astım hastası olabilir.

6- Polio

Polio omuriliği etkileyen ve ciddi felçlere neden olabilecek çok ciddi bir hastalıktır. Grip belirtilerinin yanı sıra bacak ve kollarda ağrı, hareket bozuklukları, yön kaybetme gibi belirtiler var ise çocuğunuzu hemen bir uzmana gösterin.

7- Tüberküloz

Tüberküloz hastalığı en sık yanlış teşhis edilen hastalıklardan biridir. Eğer çocuğunuzun grip belirtileri birkaç gün içinde geçmiyorsa, her geçen gün kötüleşiyorsa, cildi çok solgunlaşmışsa ve öksürürken kramp giriyorsa tüberküloz hastalığına yakalanmış olabilir.

8- Krup hastalığı

Çocuğunuzun öksürüğü havlayan bir köpek gibi ses çıkarıyorsa ve nefesleri sesli ve derinse krup hastalığına yakalanmış olabilir.

Kruptan şüpheleniyorsanız hemen ambulansı aramalısınız. Krup hastalığı çok hızlı gelişir ve hızlı davranmazsanız ölümcül olabilir.

9- Kızamık

İlk evrelerinde grip ile karıştırılması muhtemel kızamığın ayırt edici özelliği ağız içinde beyaz noktalar oluşmasıdır.

Daha sonraki günlerde vücutta çıkan döküntüler ile çocuğunuzun kesin kızamık olduğunu anlayabilirsiniz.

10-Kızamıkçık

Kızamıkçık, bağışıklı sistemine ve tüm iç organlara zarar verebilen bir virüsün sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Kızamıkçığın önemli bir belirtisi enfeksiyonun 3. gününde ortaya çıkan döküntülerdir.

İlk evrelerde döküntü kulakların etrafında, boyun ve yanaklarda olur. Anca hiçbir zaman avuç içlerinde ve ayaklarda görünmez.

Kaynak: BrightSide

——————


Ad Blocker Detected!

Advertisements fund this website. Please disable your adblocking software or whitelist our website.
Thank You!
Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture

Send this to a friend