Çocuklarınızın arkadaşlarını niçin tanımalısınız ?

Çocuklarınızın Arkadaşlarını iyi Tanıyın

Çocuklarınızın kişisel gelişimi ve güvende olduğunu bilmek için yapmanız gerekenleri uzmanlar yaptıkları araştırmalar doğrultusunda açıkladı. Bunlardan en önemlisi çocuklarınızın arkadaşları ile olan ilişkileri ve arkadaş ortamlarının sağlığı. Çocuklarınızın arkadaşlarını iyi tanımanız gerektiğinden arkadaşları ile iyi bir iletişim kurmak için onları tanımalı ve sohbet etmelisiniz.

Böyle yaptığınızda hem çocuğunuzun arkadaşları ile vakit geçirdiğinde daha samimi bir ortam sunmuş olacaksınız hem de kimler ile arkadaşlık kurduğunu yakından görebileceksiniz. Sağlıklı ilişkiler kurabilmesi ve sizin de düşüncelerinize saygı göstermesi için ilk işiniz bu olmalı…

Tabi bu onun hayatına doğrudan müdahale etmenizi gerektirmiyor. Sadece çocuğunuzu doğru şekilde yönlendirerek daha iyi ve sağlıklı ortamlar kurmasını sağlayabilirsiniz. Çocuklarınızın size bağımlı yetişmemesi için arkadaş ortamının önemi fazladır.

Davetkar bir eviniz olsun
Evinizi dışarıya kapalı bir şekilde dizayn etmeyin. Ve çocuklarınız eve misafir çağırdığında onlara samimi hoş bir karşılama ve sunumlar ile bir daha size gelmek için can atmasını sağlamalısınız.

Bunun için öncelikle çocuklarınız için tasarladığınız çocuk odasının da etkisi büyük olacaktır. Çocuklarınızın arkadaşları ile daha hoş vakit geçirebilmesi için odasına oyun alanları oluşturabilirsiniz.

Arkadaşlarının isimlerini bilin
Çocuğunuzun tek tek kimler ile arkadaşlık kurduğunu bu çocukların nerede oturduğunu ve isimlerini tek tek öğrenin aileleri hakkında çocuğunuzdan bilgi edinin.Hatta çocuğunuzun arkadaşlarını bir liste haline getirip aile telefonlarını da not alabilirsiniz.

Gözlemleyin
Arkadaşları ile birlikte iken çocuğunuzun davranışlarını ve arkadaşları ile olan ilişkilerini gözlemleyin. Çocuğunuza yanlış bir davranış sergileyebilecek bir arkadaşı varsa onu uyarın.

Arkadaşlarının aileleri ile tanışın
Çocuğunuzun en samimi olduğu arkadaşlarının aileleri ile tanışmanız çocuğunuzu hem mutlu edecek hemde çocuğunuzda arkadaşının evine gittiğin de nasıl bir aile içine gireceğinden emin olmuş olursunuz ve gözünüz arkada kalmaz.

Etkinliklere katılın
Çocuğunuzun okulda yapılan etkinliklere davet edildiğinde kaçırmamaya özen gösterin. Çocuklarınızı okulda yalnız bırakmamanız bu sayede de okul ortamında ki arkadaşları ile tanışma fırsatı yakalamanıza neden olabilir.

Aile aktivitelerine davet edin

Çocuklar ergenlik döneminde özellikle aileleri ile değilde arkadaşları ile vakit geçirmeyi tercih ederler. Aile aktiviteleri düzenleyerek çocuklarınızın arkadaşlarını tanıma fırsatını bulabilirsiniz.

oyunablasi.com

EN ÇOK İZLENENLER

Yazılarımız E-mailinize gelsin!

Arkadaşınıza gönderin!