Çocuklarınıza her gün söylemeniz gereken 11 şey?

Çocuğunuzun anaokuluna başlamadan önce bazı temel görgü ve alışkanlıkları öğrenmesi oldukça önemli. İşte bu noktada işinizi kolaylaştıracak 11 şey…

Çocuğunuzun anaokuluna başlamadan önce bazı temel görgü ve alışkanlıkları öğrenmesi oldukça önemli. Bu çocuğunuzun zeka gelişimi ve diğerleri ile iletişim kurmasına yetecek kadar özgüven geliştirmesi için gerekli.

Bir çocuğun sosyal ve duygusal gelişimi, fiziksel gelişimi kadar önemlidir. Ebeveynler, çocuklarının sosyal ve duygusal gelişimini etkileyen ve onlara gerekli becerileri öğreten faktörleri bilmek zorundadır.

1. Seni seviyorum.

Güne çocuğunuzu sevdiğinizi söyleyerek başlayabilir ya da küçük yanaklarına öpücük kondurarak bunu gösterebilirsiniz, hatta ikisini birden de yapabilirsiniz.

Bu kalıp sizin için 2 basit kelimeden oluşabilir ama çocuğunuz için çok şey ifade edecektir. Sizin sevginiz onu rahatlatır

2. Günün nasıl geçti?

Bir ebeveyn olarak, günlük aktivitelerine ilgi göstermeniz oldukça önemli. Üstelik küçük anekdotlarını duymak her zaman çok zevkli olacaktır.

3. Lütfen

Çocuğunuzun iyi bir terbiyeye sahip olmasını istiyorsanız, bir şey istemeden önce ona ‘lütfen’ demeyi öğretin.

4. Teşekkür ederim & bir şey değil

Çocuğunuzun görgü sahibi olmasını istiyorsanız, ona teşekkür ve rica etmenin önemini öğretmelisiniz.

Doğum gününde aldığı bir hediyeyi teşekkür etmeden heyecanla açtığını farz edin ve onu herkesin içinde ‘teşekkür etmen gerekmez mi’ diye uyarmaktan çekinmeyin. Bu onu biraz utandırabilir ama farkındalık da sağlayacaktır.

5. Asla vazgeçme

Büyüdüğü zaman, hepimizin içinde olduğu yarışa katılacak o da, öyleyse ona zorluklarla basa çıkmayı neden şimdiden öğretmiyorsunuz? Onlara hedeflerine ulaşmak söz konusu olduğunda azim ve sabır göstermeleri gerektiğini öğretin.

Ayrıca, birlikte bulmaca ve diğer zeka oyunlarını oynayabilirsiniz; bu çocuğunuzun zihnini dinç tutmaya ve ayni zamanda zorlukları göğüslemeyi öğrenmesine yardımcı olacaktır.

6. Sen kazandın

Teşvik edici bir kelime her zaman güveni artırır. Eğer çocuğunuz bir yarışmayı kazanır, hatta başladığı puzzle’ı bitirirse bile ona her zaman ‘sen kazandın!’ demelisiniz.

Bu çocuğunuzun başarının tadını almasını sağlayacak ve ileride bir ‘kazanan’ olması için teşvik edecektir.

7. Vardığında mesaj at

Ebeveynler çocuklarının güvenliği ile ilgili her zaman endişelenir, bu gayet normal. Endişelerinizin kalp krizine dönüşmemesi için çocuğunuza bir cep telefonu almak mantıklı bir adım olabilir.

Ve elbette gideceği yere vardığında ‘geldim’ diye mesaj atmasını tembihleyerek içinizi daha ferah tutabilirsiniz.

8. Bu senin tercihin

Çocuğunuz büyüdükçe ona kendi kararlarını ve bunların doğuracağı sonuçların sorumluluklarını alması gerektiğini öğretin.

Bir şey üzerinde karar vermelerini istediğinizde ‘bu senin tercihin’ diyin ve kendilerine güvenlerini kazanmalarını sağlayın.

9. Arkadaşların nasıl?

Çocuklarınızın etrafında nasıl insanlar olduğunu, arkadaşlarının kimler olduğunu her zaman bilin. Etki altında kalması kolaydır bu yaşlarda, iyi ya da kötü huylar edinmesinde arkadaşlarının payı büyüktür.

Evinizde partiler organize edip, çocuğunuzdan arkadaşlarını davet etmesini isteyebilirsiniz.

10. Yemek israf etme

Çocuklar sevdikleri şeyleri yemek isterler ve bunlar genellikle pek de sağlıklı tercihler olmazlar. Bir ebeveyn olarak yemek israfını kabul etmediğiniz konusunda katı bir tutum sergilemelisiniz.

Bunun sebeplerini ve ihtiyaç sahibi insanları anlattığınızda çocuğunuzun empati kurması kolaylaşacaktır.

11. Gerçeği söyle

Çocuğunuza dürüstlüğün kıymetini öğretin. Çocuklar ebeveynlerinden sırlar saklamaya meyilli olur.

Ona her zaman doğru söylemenin önemini anlatır ve bunu öncelikle kendiniz uygularsanız, sizinle minik sırlarını paylaşmak için de daha hevesli olur.

 

EN ÇOK İZLENENLER

15 aylık oğlum gece ağlayarak uyanıyor. Ne yapmalıyız?

15 aylık oğlum gece ağlayarak uyanıyor. Ne yapmalıyız? Pedagog Adem Güneş  

Çocuklar neden değersizlik duygusu yaşar?

Eğitimci yazar Dr. Özgür Bolat anlatıyor... Çocuklar neden değersizlik duygusu yaşar? Başarı mutluluk getirir mi? Video oynatıcı yükleniyor... Lütfen bekleyiniz...

Geçmişteki kırgınlıkları gidermenin 5 yolu!

Geçmişteki kırgınlıkları gidermenin 5 yolu!

Çocuklarla eğlenceli vakit geçirebileceğiniz kolay çizimler!

Çocuklarınızla hem eğlenceli vakit geçirebileceğiniz hem de resim çizme becerilerini geliştirebileceğiniz kolay çizim etkinlikleri... Daha fazla kişiye ulaşması için izledikten sonra arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz... İyi seyirler...    

Emreden çocuğu eğitmek…

Emreden çocuğu eğitmek... Çocuklarının evde ve ev dışında fazlaca emreden, baskı kurmaya başlayan bir çocuk olduğu farkeden ebeveynler neler yapmalı? Prof. Dr. Üstün Dökmen'den ebeveynlere tavsiyeler. Daha...
video

Öfke kontrolü nasıl sağlanabilir?

Öfke kontrolü nasıl sağlanabilir? İşinize yarayacak faydalı teknikler için mutlaka izleyin.
video

Çocuklara ders çalışma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklara ders çalışma alışkanlığı nasıl kazandırılır? -Uzm. Psikolog Ramazan Şimşek

Çocuklu ailelerin hayatını kolaylaştıracak 23 tüyo!

Çocuklu ailelerin hayatını kolaylaştıracak 23 tüyo... Çocuğunuzu evdeki tehlikelerden kurtaracak tüyolar ve hayatınızı kolaylaştıracak ipuçları burada!

Arkadaşınıza gönderin!